FitnessFrog stand - skuteczne ćwiczenie na równowagę

Frog stand - skuteczne ćwiczenie na równowagę

Frog stand - skuteczne ćwiczenie na równowagę
Źródło zdjęć: © iStock.com
19.09.2018 21:41, aktualizacja: 18.12.2018 14:17

Frog stand to ćwiczenie, które na pierwszy rzut oka przypomina figurę akrobatyczną. Należy do tzw. ćwiczeń kalistenicznych - siłowych, opierających się na masie ciała. Polega ono na utrzymaniu całego ciężaru ciała na rękach. Podstawowym celem frog stand jest rozwijanie siły i równowagi.

Frog stand - na czym polega to ćwiczenie?

Frog stand to ćwiczenie kalisteniczne, czyli siłowe polegające na wykorzystaniu własnej masy ciała. Wbrew pozorom dużą rolę w jego wykonaniu odgrywa technika, bowiem niekiedy błędy mogą skutkować poważną kontuzją.

Frog stand jest zdecydowanie najpopularniejszym ćwiczeniem tego typu. Jego nauka może być bardzo trudna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kalisteniką. Niekiedy ćwiczenie to można potraktować jako element pośredniczący do nauki planche - deski na rękach.

Frog stand - krok po kroku

Frog stand to trudna sztuka, której nauka przebiega w kilku podstawowych krokach.

  • Na początku zrób głęboki przysiad i skieruj kolana na boki.
  • Następnie dłonie rozstaw na szerokość barków i połóż je na płaskiej powierzchni przed stopami (łokcie powinny stykać się z kolanami).
  • Pochyl tułów do przodu, po to, by przenieść ciężar ciała na ręce.
  • Bardzo powoli odrywaj stopy od powierzchni i jednocześnie opieraj kolana o łokcie.
  • Na samym końcu podwiń nogi i wytrzymaj w pozycji frog stand jak najdłużej możesz.

Osoby początkujące mogą mieć problem z przeniesieniem ciężaru ciała na ręce. W takiej sytuacji pomocne mogą być inne, łatwiejsze ćwiczenia, których celem jest wzmacnianie rąk. Mowa tu w szczególności o: pompkach, pompkach na poręczach, podciągnięciach, a także mostku.

Co daje ćwiczenie frog stand?

Frog stand jest ćwiczeniem niezwykle rozwojowym, przeznaczonym dla osób, które chcą wzmocnić siłę rąk, a także ćwiczyć równowagę. Co istotne, utrzymanie całego ciała na rękach w tej pozycji jest bardzo angażujące nie tylko dla rąk, ale również dla całego ciała.

Podczas wykonywania frog stand pracują nogi, ramiona i brzuch. Z tego powodu ćwiczenie to polecane jest także osobom, które chcą wyćwiczyć całe ciało. Warto podkreślić, że praca całego gorsetu mięśniowego sprawia, że ciało jest mniej narażone na różnego typu kontuzje i przeciążenia.