Funkcjonalna garderoba? Przedpokój z szafą wnękową

Funkcjonalna garderoba? Przedpokój z szafą wnękową

Funkcjonalna garderoba? Przedpokój z szafą wnękową
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.01.2019 09:34

Oszczędność miejsca jest najważniejszym, co pozwala osiągnąć dobrze urządzona garderoba. Przedpokój, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim niezagospodarowany zaułek, może stać się wygodnym pomieszczeniem do przechowywania nie tylko ubrań wierzchnich i obuwia, ale także odzieży codziennej. Dzięki garderobie w przedpokoju można zrezygnować z ustawiania szafy w sypialni czy salonie.

Garderoba w przedpokoju – wady i zalety

Spośród wszystkich pomieszczeń nadających się na zaadaptowania na garderobę przedpokój wydaje się najbardziej oczywistym wyborem – w końcu to tam zostawiamy kurtki, buty, czapki, szaliki, torebki, parasole i inne drobiazgi, jakie zabieramy ze sobą, wychodząc z domu. Urządzenie garderoby w przedpokoju nie zawsze jest proste, bo w duże ograniczenie może stanowić metraż.

Jeśli jednak miejsca wystarczy na zorganizowanie obszernej strefy przechowywania, warto rozważyć tę opcję, bo pozwala ona na zgromadzenie całej odzieży w jednym miejscu, a tym samym zakończenie rozprzestrzeniania się bałaganu w domu. Posegregowanie wszystkiego w jednej dużej szafie wnękowej sprawia, że nie ma konieczności upychania ubrań w meblach pokojowych. Można całkiem zrezygnować z kupna komody, a w jej miejscu postawić coś innego, np. zestaw wypoczynkowy.

Garderoba w przedpokoju poprawia komfort korzystania z sypialni. Kiedy znikają stamtąd ubrania, nie trzeba nikogo budzić podczas porannego komponowania outfitu do pracy i przymierzania strojów przed lustrem. Daje również szansę na oszczędność czasu – wszystko jest pod ręką, więc można zapomnieć o uciążliwym bieganiu po całym domu w poszukiwaniu dodatków.

Jednak porządek w szafie wnękowej nie jest wcale łatwy do utrzymania, a gdy powstaje w niej bałagan, przedpokój staje się co najmniej uciążliwą lokalizacją garderoby, ponieważ każdy, kto wchodzi do domu, może zobaczyć niedomykające się drzwi szafy lub – co gorsza – odkryte półki, na których poupychane jest wszystko, łącznie z elementami wyposażenia kuchni i łazienki. Dlatego decydując się na garderobę w przedpokoju, trzeba zmobilizować się do regularnego sprzątania i układania wszystkiego na swoim miejscu.

Jak urządzić garderobę w przedpokoju?

Duży przedsionek to miejsce wprost stworzone do ustawienia pojemnej szafy lub zagospodarowania przestrzeni półkami według projektu architekta. Funkcję garderoby z powodzeniem może pełnić mebel przygotowany na wymiar. Szafa typu walk-in-closet jest ostatnio jednym z bardziej popularnych rozwiązań do strefy przechowywania. Jak wskazuje sama nazwa, pozwala wejść między półki, a nawet przebrać się wewnątrz. Taka szafa nierzadko zajmuje więcej niż połowę przedpokoju. Oprócz półek znajdują się w niej zamykane szafki, wysuwane szuflady i kosze cargo, drążki i haczyki do wieszania odzieży wierzchniej, a nawet organizery na biżuterię, apaszki czy parasole. Im większe zróżnicowanie wyposażenia szafy, tym większa mobilizacja do pilnowania porządku i mniejsze prawdopodobieństwo, że coś zaginie w przepastnych czeluściach.

Szafa na ubrania to jednak nie wszystko, co jest potrzebne do urządzenia funkcjonalnej i nowoczesnej garderoby w przedpokoju. Trzeba pomyśleć również o dużym lustrze, np. wbudowanym w drzwi szafy wnękowej, porządnym oświetleniu, najlepiej sufitowym i ściennym, a także o miejscu na przechowywanie obuwia. Szafka na buty powinna umożliwiać ustawianie ich w rzędach tak, by jedne nie przygniatały drugich. W małym pomieszczeniu można postawić na wielofunkcyjny mebel zwany garderobą do przedpokoju. Jest to przeważnie jednodrzwiowa szafa połączona z szafką na buty, pojedynczą półką na nakrycia głowy, panelem z haczykami na kurtki oraz wbudowanym w niego lustrem. Warto również zadbać o zorganizowanie miejsca do wieszania kluczy oraz wstawić siedzisko, które będzie zapewniało komfort podczas przebierania się, zakładania butów i wiązania sznurowadeł.

Poza tym podczas urządzania garderoby w przedpokoju nie można zapominać o pokryciu ścian. W tak ściśle zabudowanej przestrzeni warto postawić na jasną (np. białą lub pastelową) farbę, by nie zmniejszać optycznie metrażu. Najlepiej też powstrzymać się od upiększania strefy przechowywania dużą ilością dekoracji, bo w ten sposób łatwo wprowadzić chaos jeszcze zanim garderoba zacznie być użytkowana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także