Funkcjonalna garderoba? Przedpokój z szafą wnękową

Funkcjonalna garderoba? Przedpokój z szafą wnękową
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.01.2019 09:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszczędność miejsca jest najważniejszym, co pozwala osiągnąć dobrze urządzona garderoba. Przedpokój, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim niezagospodarowany zaułek, może stać się wygodnym pomieszczeniem do przechowywania nie tylko ubrań wierzchnich i obuwia, ale także odzieży codziennej. Dzięki garderobie w przedpokoju można zrezygnować z ustawiania szafy w sypialni czy salonie.

Garderoba w przedpokoju – wady i zalety

Spośród wszystkich pomieszczeń nadających się na zaadaptowania na garderobę przedpokój wydaje się najbardziej oczywistym wyborem – w końcu to tam zostawiamy kurtki, buty, czapki, szaliki, torebki, parasole i inne drobiazgi, jakie zabieramy ze sobą, wychodząc z domu. Urządzenie garderoby w przedpokoju nie zawsze jest proste, bo w duże ograniczenie może stanowić metraż.

Jeśli jednak miejsca wystarczy na zorganizowanie obszernej strefy przechowywania, warto rozważyć tę opcję, bo pozwala ona na zgromadzenie całej odzieży w jednym miejscu, a tym samym zakończenie rozprzestrzeniania się bałaganu w domu. Posegregowanie wszystkiego w jednej dużej szafie wnękowej sprawia, że nie ma konieczności upychania ubrań w meblach pokojowych. Można całkiem zrezygnować z kupna komody, a w jej miejscu postawić coś innego, np. zestaw wypoczynkowy.

Garderoba w przedpokoju poprawia komfort korzystania z sypialni. Kiedy znikają stamtąd ubrania, nie trzeba nikogo budzić podczas porannego komponowania outfitu do pracy i przymierzania strojów przed lustrem. Daje również szansę na oszczędność czasu – wszystko jest pod ręką, więc można zapomnieć o uciążliwym bieganiu po całym domu w poszukiwaniu dodatków.

Jednak porządek w szafie wnękowej nie jest wcale łatwy do utrzymania, a gdy powstaje w niej bałagan, przedpokój staje się co najmniej uciążliwą lokalizacją garderoby, ponieważ każdy, kto wchodzi do domu, może zobaczyć niedomykające się drzwi szafy lub – co gorsza – odkryte półki, na których poupychane jest wszystko, łącznie z elementami wyposażenia kuchni i łazienki. Dlatego decydując się na garderobę w przedpokoju, trzeba zmobilizować się do regularnego sprzątania i układania wszystkiego na swoim miejscu.

Jak urządzić garderobę w przedpokoju?

Duży przedsionek to miejsce wprost stworzone do ustawienia pojemnej szafy lub zagospodarowania przestrzeni półkami według projektu architekta. Funkcję garderoby z powodzeniem może pełnić mebel przygotowany na wymiar. Szafa typu walk-in-closet jest ostatnio jednym z bardziej popularnych rozwiązań do strefy przechowywania. Jak wskazuje sama nazwa, pozwala wejść między półki, a nawet przebrać się wewnątrz. Taka szafa nierzadko zajmuje więcej niż połowę przedpokoju. Oprócz półek znajdują się w niej zamykane szafki, wysuwane szuflady i kosze cargo, drążki i haczyki do wieszania odzieży wierzchniej, a nawet organizery na biżuterię, apaszki czy parasole. Im większe zróżnicowanie wyposażenia szafy, tym większa mobilizacja do pilnowania porządku i mniejsze prawdopodobieństwo, że coś zaginie w przepastnych czeluściach.

Szafa na ubrania to jednak nie wszystko, co jest potrzebne do urządzenia funkcjonalnej i nowoczesnej garderoby w przedpokoju. Trzeba pomyśleć również o dużym lustrze, np. wbudowanym w drzwi szafy wnękowej, porządnym oświetleniu, najlepiej sufitowym i ściennym, a także o miejscu na przechowywanie obuwia. Szafka na buty powinna umożliwiać ustawianie ich w rzędach tak, by jedne nie przygniatały drugich. W małym pomieszczeniu można postawić na wielofunkcyjny mebel zwany garderobą do przedpokoju. Jest to przeważnie jednodrzwiowa szafa połączona z szafką na buty, pojedynczą półką na nakrycia głowy, panelem z haczykami na kurtki oraz wbudowanym w niego lustrem. Warto również zadbać o zorganizowanie miejsca do wieszania kluczy oraz wstawić siedzisko, które będzie zapewniało komfort podczas przebierania się, zakładania butów i wiązania sznurowadeł.

Poza tym podczas urządzania garderoby w przedpokoju nie można zapominać o pokryciu ścian. W tak ściśle zabudowanej przestrzeni warto postawić na jasną (np. białą lub pastelową) farbę, by nie zmniejszać optycznie metrażu. Najlepiej też powstrzymać się od upiększania strefy przechowywania dużą ilością dekoracji, bo w ten sposób łatwo wprowadzić chaos jeszcze zanim garderoba zacznie być użytkowana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także