Garderoba – meble i dodatki do strefy przechowywania

Garderoba – meble i dodatki do strefy przechowywania

Garderoba – meble i dodatki do strefy przechowywania
Źródło zdjęć: © iStock.com
17.01.2019 13:33

Trudno wyobrazić sobie lepszą strefę przechowywania niż dobrze zorganizowana garderoba. Meble i dodatki, które się w niej znajdują, mogą pomóc w niekończącej się walce z wszechobecnym bałaganem. Jak powinna wyglądać idealna szafa na ubrania? Jakie są zalety mebli na wymiar? Czym wyłożyć podłogę w garderobie? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące urządzania jednego z najbardziej funkcjonalnych pomieszczeń w domu.

Garderoba – meble na wymiar

W przypadku garderoby meble na wymiar zasadniczo sprawdzają się lepiej niż gotowe szafy i szafki, bo pozwalają na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni, której w nowoczesnych domach i mieszkaniach jest jak na lekarstwo. Meble takie idealnie dopasowują się do kubatury pomieszczenia i dają swobodę rozmieszczania półek. Pozwalają zagospodarować wnękę tak, by można było układać w niej odzież i dodatki aż po sam sufit.

Zabudowanie wnęki w sypialni czy w przedpokoju to najprostszy sposób na zorganizowanie garderoby. Wybierając meble na wymiar, trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie to większy wydatek w porównaniu do rozwiązań sklepowych. Koszt wykonania takich mebli zależy od wielu czynników:

  • wymiarów wnęki i jej kształtu (drożej wychodzi zagospodarowanie mniej ustawnych kącików, np. wywiniętych w kształt litery U czy L),
  • rodzaju materiałów – zarówno otaczających mebel (pokryć ściennych i podłogowych), jak i potrzebnych do skonstruowania wnętrza szafy (mogą to być np. drewno, płyta meblowa, fornir, szkło lub połączenia kilku tworzyw),
  • ilości i typu innych elementów konstrukcyjnych (prowadnic, zawiasów, domykaczy, wkładów, koszy, wieszaków).

Garderoba – szafa na ubrania

Pojemna szafa to element wyposażenia, bez którego nie powstanie ergonomiczna garderoba. Meble innego rodzaju, np. do przechowywania obuwia albo nakryć głowy, często mieszczą się wewnątrz niej. Szafa w wariancie wykonanym na wymiar często ma formę walk-in-closet, co znaczy, że umożliwia wejście do środka i zasunięcie drzwi zamontowanych na systemie prowadnic w podłodze. Drzwi szafy przesuwnej (z prowadzeniem górnym, dolnym lub dolnym i górnym) tworzą jednolitą powierzchnię, która potrafi pozytywnie wpływać na parametry wnętrza, szczególnie jeśli jest pokryta lustrem. Co więcej, pozwalają na dużą oszczędność miejsca.

Wnętrze szafy na ubrania składa się zarówno z odkrytych półek i drążków do wieszania odzieży, jak i wysuwanych szuflad – wybór jest kwestią indywidualnych preferencji. Do nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, które warto wykorzystać w takim miejscu, należą wielopoziomowe kosze typu cargo "wyjeżdżające" z szafy wraz z całą zawartością, a tym samym ułatwiające dostęp do ubrań. Pozwalają one na praktyczne wykorzystanie wąskich przestrzeni i sprzyjają segregacji odzieży, która jest pierwszym krokiem do utrzymania porządku w garderobie. Meble z takimi koszami segmentują strefę przechowywania – zapobiegają gromadzeniu wszystkich dodatków w jednej szufladzie, bo mają oddzielne stelaże do wykorzystania na poszczególne elementy garderoby, np. kapelusze, apaszki, krawaty i skarpetki.

W wysokiej szafie do garderoby dobrze jest zamontować pantograf, czyli metalową konstrukcję składającą się z drążka i uchwytu do jego opuszczania. Dzięki regulacji wysokości drążka da się w wygodnej pozycji (bez wchodzenia na podest) zawiesić lub odwiesić wieszak z ubraniami, a następnie podnieść go niemal pod sam sufit (u góry można przechowywać np. zimowe ubrania latem). W szafie z pantografem da się wieszać elementy garderoby na dwóch poziomach, co sprawia, że miejsca do przechowywania robi się dwa razy więcej.

Garderoba – szafka na buty

Oddzielna szafka na buty w garderobie staje się koniecznością, gdy par obuwia jest tak wiele, że nie mieszczą się już w dolnej części szafy z ubraniami. Mebel ten może mieć konstrukcję kolumnową lub skrzyniową. W małej garderobie najlepiej sprawdzi się model wąski, lecz wysoki. Warto szukać takiego, w którym nie będzie konieczności ustawiania butów jeden na drugim. Dobrze, by na poziomie każdego boksu znajdował się otwór wentylacyjny, ponieważ buty mają tendencję do zbierania wilgoci i nie sposób osuszyć ich całkowicie przed wstawieniem do garderoby. Szafka bez wentylacji stwarza ryzyko, że nabiorą nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Do przechowywania szpilek idealna będzie szafka z drzwiczkami uchylnymi. Konstrukcja wnętrza takiej szafki na buty sprzyja zachowaniu idealnego stanu obcasów. Co więcej, górną część niskiego mebla da się wykorzystać jako siedzisko. Miejsce do siedzenia w garderobie jest nieocenionym udogodnieniem podczas ubierania się, a szczególnie zakładania butów.

Garderoba – pudełka i pojemniki

Wrażenia nieporządku w garderobie, zwłaszcza takiej z odkrytymi półkami, pozwalają się ustrzec kartonowe pudełka, organizery i innego rodzaju pojemniki do przechowywania. Mają one funkcję nie tylko estetyczną, ale również czysto praktyczną. Ubrania i dodatki złożone w pudełkach są zabezpieczone przed kurzem, wilgocią i zapachami docierającymi do garderoby z zewnątrz. Nie gniotą się tak jak odzież złożona na wysokim słupku w szafie. Pojemniki mogą też posłużyć jako elementy ułatwiające segregację. Różnorodność wzorów i kolorów pozwala przyporządkować poszczególne pudełka do rozmaitych grup odzieży (letniej, zimowej, wizytowej, codziennej) lub do każdego domownika, który dzięki nim nie będzie miał problemu ze znalezieniem w szafie swoich rzeczy.

Garderoba – lustro i oświetlenie

Wyposażenie garderoby byłoby niepełne bez dużego lustra, które pozwala przejrzeć się podczas przymierzania ubrań bez ciągłego biegania do łazienki. Lustro takie najczęściej montuje się na drzwiach szafy przesuwnej, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Na ustawienie go jako odrębnego mebla w centralnym miejscu mogą pozwolić sobie tylko ci, którzy mają do dyspozycji dużą garderobę. Obecność lustra (szczególnie takiego bez ram) wewnątrz strefy przechowywania ma swoje zalety, ponieważ dzięki niemu przestrzeń nie wydaje się ciasna ani klaustrofobiczna. Warto zadbać o to, by stało pionowo, bo dzięki temu jest w stanie objąć całą sylwetkę.

Niezwykle ważne jest również oświetlenie lustra, np. w formie kinkietu lub punktowo rozmieszczonych żarówek LED. Wybierając sztuczne światło, należy mieć świadomość, iż potrafi ono zmienić postrzeganie przez nas kolorów. Najlepszym oddawaniem barw charakteryzują się żarówki o współczynniku między 100 a 80 Ra.

Garderoba – wykładzina podłogowa

W garderobie nie powinno zabraknąć także wykładziny podłogowej, która znacznie poprawia komfort użytkowania tej przestrzeni. Miękka wykładzina dywanowa sprawia, że po wejściu do pomieszczenia bosymi stopami nie odczuwa się chłodu posadzki. Gwarantuje przytulność i wygłusza garderobę, dzięki czemu staje się ona ustronnym miejscem, gdzie można udać się nie tylko w poszukiwania ubrań, lecz także warunków sprzyjających choćby wykonaniu ważnego telefonu. Co więcej, wykładzina sprzyja siadaniu i klękaniu na podłodze, które może stać się konieczne podczas robienia porządków w garderobie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także