Garderoba w sypialni – funkcjonalne rozwiązania
Garderoba w sypialni pozwala na uporządkowanie ubrań i ukrycie ich przed wzrokiem gości. Rolę strefy przechowywania może pełnić np. szafa wnękowa lub uroczy kącik odgrodzony od reszty wnętrza romantycznym parawanem. Jakie są wady i zalety garderoby otwartej i zamkniętej? Odkrywamy tajemnice wielofunkcyjnej sypialni.
21.01.2019 12:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Garderoba w sypialni – otwarta czy zamknięta?
Garderobę w sypialni można urządzić na wiele sposobów. Zasadniczo jednak do wyboru są dwa warianty: otwarta i zamknięta przestrzeń do przechowywania. Otwarta garderoba w sypialni to niedrogi sposób na posegregowanie ubrań i ułatwienie sobie dostępu do odzieży, która swobodnie wisi na wieszakach. Sprawdza się szczególnie wtedy, gdy pomieszczenie ma duży metraż i można w nim wydzielić przestronną strefę z wyeksponowanymi perełkami stylowych kolekcji. To prawdziwa gratka dla miłośników mody, dla których funkcja dekoracyjna odzieży przeważa nad praktyczną. Sypialnia z otwartą garderobą, jeśli jest utrzymana zawsze w nienagannym porządku, może stać się ciekawym elementem aranżacji wnętrza.
Z drugiej jednak strony potrafi stwarzać wrażenie ciągłego rozgardiaszu, dlatego jest znacznie mniej popularnym rozwiązaniem niż garderoba zamknięta. Ta druga poza zawsze schludnie wyglądającą przestrzenią do przechowywania zapewnia również ochronę odzieży przed kurzem i sierścią zwierząt domowych, które unoszą się w powietrzu i zauważalnie brudzą ubrania, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Zamknięta garderoba w sypialni wymaga jednak zorganizowania sprawnie działającej wentylacji, ponieważ może gromadzić się w niej wilgoć.
Garderoba w sypialni – tradycyjne meble do przechowywania
Sypialnia to idealne miejsce do ustawienia co najmniej kilku mebli służących przechowywaniu. Tradycyjna garderoba, składająca się z dwudrzwiowej szafy i komód o różnych wysokościach, daje możliwość efektywnej segregacji ubrań, a ponadto idealnie wpasowuje się w aranżacje mniej nowoczesnych wnętrz. Meble, których ogromną zaletą jest mobilność, nadają się do przeniesienia w inne miejsce, kiedy zajdzie taka potrzeba, oraz zabrania do nowego domu podczas przeprowadzki. Ponadto można je w dowolny sposób przerabiać (np. wymieniać uchwyty, nóżki i oklejać folią dekoracyjną), dostosowując tym samym do zmieniającej się stylistyki sypialni. Garderoba wyposażona w tradycyjne meble jest znacznie tańsza do zaaranżowania niż garderoba w zabudowie. Poza tym stwarza ogromne pole do manewru miłośnikom tworzenia oryginalnego wystroju.
Garderoba w sypialni – szafa wnękowa
W sypialniach zwolenników wygody, praktyczności i nowoczesnego stylu nic nie sprawdzi się lepiej niż szafa wnękowa o funkcji garderoby. Jej metraż może być na tyle duży, by umożliwiał wejście do środka i swobodne przebranie się wewnątrz szafy. Tego typu mebel to jednak recepta nie tylko na przestronną, ale również małą garderobę w sypialni, ponieważ może zajmować również niewielką wnękę uwzględnioną w planie wnętrza.
Kilkuskrzydłowe drzwi przesuwne szafy wnękowej tworzą zwartą przegrodę, która wygląda jak ściana dekoracyjna i dodaje pomieszczeniu eleganckiego stylu. Wyposażenie takiej szafy sprzyja natomiast ergonomicznemu przechowywaniu. Za jej drzwiami znajdują się nie tylko półki i drążki na wieszaki, ale również wysuwane kosze cargo o rozmiarach dostosowanych do przeznaczenia (mniejsze na krawaty, apaszki i inne dodatki, większe na ręczniki)
oraz organizery na biżuterię. Największą zaletą szafy wnękowej jest jednak to, że stworzona na wymiar w stu procentach wykorzystuje potencjał przestrzeni. Pozwala na zagospodarowanie miejsca do przechowywania aż po sam sufit. By cieszyć się taką garderobą w sypialni, trzeba jednak być przygotowanym na wydatek około 2–3 tysięcy złotych.
Garderoba w sypialni – kącik z ubraniami
Ograniczenia budżetowe wcale nie muszą być powodem rezygnowania z garderoby w sypialni. Przy niewielkim nakładzie finansowym można zorganizować funkcjonalny kącik z ubraniami, w którym idealnie sprawdzą się np. wieszaki na kółkach, stojaki na buty, odkryte regały, składane szafy z usztywnionego tworzywa (z przezroczystym przednim panelem zapinanym na zamek błyskawiczny) oraz przezroczyste pojemniki, których zawartość jest widoczna bez otwierania. Szczególny potencjał mają wieszaki na kółkach, ponieważ ich wysokość jest regulowana. Można więc śmiało potraktować je jako przydatne akcesoria do otwartej garderoby w sypialni na poddaszu.
Co prawda kąciki z ubraniami są trudne do utrzymania w porządku, ale można je oddzielić od reszty pokoju niską ścianką działową, panelem dekoracyjnym z gipsu bądź ozdobnym parawanem – wprost stworzonym do wykorzystania w garderobie.