FitnessGdy boli głowa…

Gdy boli głowa…

Ból głowy może pojawić się nagle. Jego objawy są różne, przyczyn także może być wiele. Jeśli poznasz przyczynę bólu, łatwiej znajdziesz panaceum, które pozwoli go zwalczyć.

Gdy boli głowa…
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.10.2009 | aktual.: 14.05.2010 21:22

Ból głowy może pojawić się nagle, a jego objawy są różne. Czasami masz wrażenie, jakby głowę oplatała metalowa obręcz, innym razem czujesz pulsowanie w okolicy skroni. Przyczyn bólu głowy jest wiele. Najczęstsze to stres, przemęczenie, ciągłe niedosypianie. Bóle głowy pojawiają się często jesienią, gdy mamy do czynienia z wahaniami ciśnienia i częściej łapiemy przeziębienie. Zdarza się, że ten sam środek w jednej sytuacji przynosi ulgę, w innej zupełnie nie działa. Jeśli poznasz przyczynę bólu, łatwiej znajdziesz panaceum, które pozwoli go zwalczyć.

Ból napięciowy
Gdy się pojawi, masz wrażenie, jakby twoją głowę oplatała stalowa obręcz. Ból jest tępy, czasami trwa tylko chwilę, a niekiedy potrafi trzymać długo i ciągle wraca. Cierpią na niego osoby wrażliwe na zmiany pogody. Najczęściej jego przyczyną jest stres, ale może go wywoływać także hałas, picie dużej ilości kawy, zmęczenie czy wady postawy.

Jak sobie z nim radzić: Ból łagodzą środki przeciwbólowe z paracetamolem i ibuprofenem. Ulgę przyniesie masaż skroni, zagłębień obok oczu, za uszami i nad karkiem mieszaniną dwóch kropli olejku lawendowego z olejem słonecznikowym. Odprężająco działa też napar z mięty pieprzowej oraz leki homeopoatyczne.

Ból migrenowy
Silny ból pojawia się na ogół z jednej strony głowy. Niekiedy poprzedza go tzw. aura. Przed oczami widzisz drgające punkciki lub migocące świetlne zygzaki. Nie tylko boli cię głowa. Często dochodzą do tego nudności i wymioty, nadwrażliwość na zapach i światło. Atak migreny może trwać od kilku godzin do kilku dni, a jej przyczyny nie są do końca znane. Czasami może wywołać ją nadmiar kawy, zmiany ciśnienia barycznego, przebywanie w dusznych pomieszczeniach, przejściowe pory roku czy nawet drzemka i niektóre pokarmy.

Jak sobie z nim radzić: Gdy pojawi się atak, zażyj tabletkę z kofeiną i połóż na czole kompres z lodu. Łagodząco działa wdychanie naparu z lawendy, rozmarynu i mięty pieprzowej. Jeśli dolegliwości są silne i towarzyszą im mdłości pomaga spożywanie kilka razy dziennie po odrobinie sproszkowanego imbiru. Pomocne w pozbyciu się bólów migrenowych są joga i refleksoterapia.

Ból reumatyczny
Jego przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Pojawia się zazwyczaj, gdy odchylasz głowę do tyłu, do góry i na boki. Często towarzyszą mu bóle karku oraz zawroty głowy.

Jak sobie z nim radzić: Ulgę przyniesie masaż odcinka szyjnego kręgosłupa, ćwiczenia i joga.

Ból zatokowy
Przyczyną jest przeważnie infekcja wirusowa. Ból jest tępy, umiejscawia się w okolicy czoła i oczu. Nasila się, gdy pochylasz głowę do przodu.

Jak sobie z nim radzić: Jeśli przyczyną bólu jest schorzenie zatok, konieczna będzie wizyta u lekarza, gdyż inaczej dolegliwości nie zwalczysz. Gdy ból występuje przy katarze czy alergii pomogą krople obkurczające obrzękniętą śluzówkę nosa, inhalacje oraz nacieranie skroni olejkiem eukaliptusowym.

Nie prowokuj bólu
Jeśli bóle głowy doskwierają Ci często, zastanów się, co może je prowokować. Być może przebywasz w niewietrzonych pomieszczeniach albo rzadko wychodzisz na świeże powietrze. Bólowi sprzyjać może także spożywanie niektórych pokarmów, takich jak kakao, kawa, czekolada, owoce cytrusowe. Zadbaj więc o odpowiednią dietę. Unikaj cukru, dbaj, aby przerwy między posiłkami nie były zbyt długie. Staraj się jadać częściej, ale porcje nie powinny być duże. Pamiętaj też, że nie można przez długi czas stosować popularnych leków przeciwbólowych, gdyż może to przynieść odwrotny skutek. Zamiast sięgać po kolejną tabletkę – poszukaj innych metod. Ulgę przynosi często masowanie karku, skroni i całej głowy czy chociażby wyjście na spacer.

Kiedy trzeba iść do lekarza?
• ból wystąpił po urazie - towarzyszą mu zaburzenia świadomości, podwójne widzenie, niedowłady, trudności w połykaniu
• towarzyszy gorączce, utrudnia poruszanie karkiem i głową
• często powraca w tej samej okolicy, np. za okiem lub nad nim
• występuje okresowo z coraz większym nasileniem lub zmienił charakter (pojawia się rano i zmniejsza w ciągu dnia)

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)