FitnessGdy dieta nie działa

Gdy dieta nie działa

Poszłam do dietetyczki. Wysłuchałam cennych rad, dostałam materiały pomocne przy realizacji mojej diety, pogadałyśmy też przy okazji o najlepszych łódzkich restauracjach J. Obiecałam zastosować się do wszystkich zaleceń i pokazać za miesiąc... Nie pokazałam się. Zamiast planowanych 4 kilogramów mniej miałam o 1 więcej. Nie dałam rady – po raz kolejny.

Gdy dieta nie działa

03.01.2006 | aktual.: 29.05.2010 19:15

O nowej metodzie zwalczania nadwagi i leczenia otyłości balon żołądkowy BIB - system opowiada dr Zbigniew Kowalczyk z Kliniki Bariatrii Pulsmed

Red.
Poszłam do dietetyczki. Wysłuchałam cennych rad, dostałam materiały pomocne przy realizacji mojej diety, pogadałyśmy też przy okazji o najlepszych łódzkich restauracjach J. Obiecałam zastosować się do wszystkich zaleceń i pokazać za miesiąc... Nie pokazałam się. Zamiast planowanych 4 kilogramów mniej miałam o 1 więcej. Nie dałam rady – po raz kolejny.

Dr
Nie jest pani odosobnionym przypadkiem. Każdy, kto boryka się z problemem nadwagi lub otyłości (a w Polsce jest to prawie 9 milionów osób) na pewno nie raz przechodził nieudane próby odchudzania, stosował kolejne diety i środki farmakologiczne, doświadczał na własnej skórze przegranej z głodem. W rezultacie załamywał się, błędnie osądzając swój przypadek jako „beznadziejny”, a przecież medycyna ciągle się rozwija – opracowywane są nowe metody leczenia, wdrażane coraz skuteczniejsze terapie...

Red.
No właśnie – proszę przybliżyć czytelnikom naszego serwisu jedną z takich nowoczesnych terapii odchudzających. Specjalizuje się pan w leczeniu otyłości i nadwagi za pomocą tzw. balonu żołądkowego BIB System – cóż to takiego?

Dr
Implantacja balonu żołądkowego BIB – System jest terapią dla osób, które nie mają wystarczająco silnej woli aby schudnąć. Pomaga w trzymaniu właściwej diety, no i uczy zdrowego trybu życia. To skuteczna alternatywa dla leczenia chirurgicznego oraz ścisłych diet farmakologicznych. Polega na endoskopowym wprowadzeniu do żołądka pacjenta specjalnego balonika, który wypełniany jest następnie roztworem fizjologicznym. Balon pozostaje w żołądku przez cały okres leczenia ograniczając ilość przyjmowanych przez pacjenta pokarmów. Po okresie do 6 miesięcy jest on endoskopowo usuwany przez lekarza.

Red.
Brzmi groźnie...

Dr
Nie J. W gruncie rzeczy cały zabieg nie jest skomplikowany – implantacja balonu żołądkowego zajmuje 5 - 10 minut i jest praktycznie bezbolesna. Stosujemy przy wkładaniu balonika krótkie dożylne znieczulenie i pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Metoda jest nieinwazyjna i na tyle bezpieczna, że pacjent nie musi być nawet hospitalizowany – po zabiegu udaje się do domu i wraca do kliniki tylko na późniejsze kontrole i konsultacje z lekarzami.

Red.
Każdy może poddać się takiemu zabiegowi?

Dr
Balon żołądkowy może być zastosowany zarówno u pacjentów dotkniętych otyłością lub otyłością olbrzymią, jak i w przypadku większej nadwagi. Nie ma wielu przeciwwskazań (choroba wrzodowa, przebyta operacja przewodu pokarmowego, przyjmowanie sterydów, ciąża...), ale za każdym razem możliwość przeprowadzenia zabiegu indywidualnie ocenia lekarz przeprowadzając wcześniej serię potrzebnych badań i wywiad medyczny.

Red.
Panie doktorze, załóżmy, że jutro poddaję się zabiegowi implantacji balonu – ile schudnę przez najbliższe pół roku leczenia?

Dr
Mogę obiecać, że będzie pani zadowolona J. Statystyki i doświadczenie nabyte dzięki przeprowadzeniu już ponad 600 zabiegów implantacji balona żołądkowego wskazują na jego naprawdę wysoką skuteczność. Pacjenci z BMI poniżej 32 w 6 miesięcy pozbywają się nawet 73% swojej nadwagi!

Red.
A co z pacjentami bardziej otyłymi – ze znacznie wyższym współczynnikiem BMI?

Dr
Pacjenci z wyższym BMI tracą na wadze nieco wolniej, ale i tak w trakcie półrocznego leczenia osiągają wynik na poziomie nawet do 50%. Taki rezultat to dla nich olbrzymi bodziec do działania – pacjenci wracają do dawnej sprawności fizycznej, do zdrowia, do społeczeństwa, do życia po prostu...

Red.
Jakie są dolegliwości przy stosowaniu balonu żołądkowego w odchudzaniu, może istnieją jakieś ewentualne powikłania zdrowotne wynikające z zastosowania tej metody – czy należy przed czymś przestrzec pacjentów?

Dr
Jeśli miałbym mówić o jakichkolwiek ewentualnych dolegliwościach, to głównie o tych, które mogą wystąpić w ciągu pierwszych 2 - 4 dni po zabiegu implantacji – nudności i wymioty – to wszystko. Nie ma jakichś szczególnych niebezpieczeństw ani powikłań przy zastosowaniu tej metody. Pacjenci czasem pytają – co by się stało gdyby balon pękł w żołądku. Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo nieszczelności balonika, lecz zdarza się to bardzo, bardzo rzadko. Balonik wykonany jest z odpowiedniego materiału – przystosowanego do środowiska żołądkowego, wewnątrz znajduje się naturalna sól fizjologiczna. Pacjenci z balonikiem normalnie funkcjonują, aktywnie ćwiczą fizycznie, grają w piłkę , pływają, nurkują, latają samolotami (2 stewardesy były pacjentkami naszej kliniki).

Red.
Od jak dawna zajmuje się pan tą metodą?

Dr
Od 2003 roku oferujemy w Pulsmedzie leczenie otyłości i nadwagi metodą BIB – System. Byliśmy pierwszym w Polsce ośrodkiem przeprowadzającym zabiegi implantacji balonów żołądkowych i posiadamy największe doświadczenie w stosowaniu tej terapii. Nasze wyniki w leczeniu plasują nas w czołówce klinik stosujących metodę BIB w Europie. Mamy coraz więcej pacjentów z zagranicy, między innymi z Niemiec, Austrii, Szwecji, Francji, Anglii, Irlandii, a nawet pierwszych 6 pacjentów z USA. Łącznie, jak wcześniej wspominałem, przeprowadziliśmy już ponad 600 zabiegów implantacji balonu żołądkowego, co daje największe doświadczenie w Polsce i jedną z największych praktyk w Europie.

Red.
Gdzie powinny się zgłosić osoby zdecydowane na implantację balonu żołądkowego?

Dr
Klinika Bariatrii Pulsmed mieści się w centrum Łodzi. Pacjenci przyjeżdżają do nas po telefonicznym lub e-mailowym uzgodnieniu terminu rozpoczęcia terapii. Wcześniej zapraszam oczywiście na stronę internetową kliniki, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat balonu żołądkowego BIB – System www.pulsmed.com.pl

Red.
Bardzo dziękuję za rozmowę doktorze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)