Gdzie rośnie najwięcej grzybów? Oto pomocna ściąga
Sezon na grzyby zaczął się w tym roku nieco wcześniej niż zazwyczaj. Polskie lasy wyjątkowo obrodziły, więc grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Przed grzybobraniem warto jednak sprawdzić, gdzie znajdziemy najlepsze okazy. Jak się okazuje, dużą rolę odgrywa drzewo, pod którym rośnie grzyb.
06.09.2021 13:44
Podstawową zasadą doświadczonych grzybiarzy jest zachowanie bezpieczeństwa. W koszyku powinny lądować wyłącznie grzyby, co do których mamy pewność. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z grzybobraniem, zbiory warto przed zjedzeniem sprawdzić w dowolnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Gdzie rosną kurki? Gdzie rosną prawdziwki?
Na grzyby najlepiej wybrać się rano, zaraz po deszczu. Wówczas szybko dostrzeżemy wilgotne, odbijające światło kapelusze. Dobrze wiedzieć także, gdzie szukać poszczególnych grzybów. Dlatego poniżej publikujemy przydatną ściągawkę. Dzięki niej podczas grzybobrania poczujecie się pewniej, a szansa na bogate zbiory wzrośnie.
W polskich lasach jest już bardzo dużo kurek. Te pyszne, chętnie stosowane do sosów, zapiekanek czy makaronów, grzyby znajdziemy pod sosnami, świerkami, grabami, dębami i bukami, a także na mchach. To jedne z najbardziej uniwersalnych grzybów. Trzeba tylko uważać, by nie pomylić ich z niejadalną lisówką pomarańczową (mającą cieńszy trzonek i gęstsze blaszki).
Wielu grzybiarzy poluje na, nazywane "królem polskich grzybów", borowiki szlachetne, czyli tzw. prawdziwki. Pojawiają się w lasach od lipca do listopada i rosną zarówno w lasach iglastych, mieszanych, jak i liściastych. Najwięcej znajdziemy ich przy sosnach, świerkach dębach oraz bukach.
Gdzie rosną podgrzybki? Gdzie rosną rydze?
Dużą popularnością cieszą się także podgrzybki brunatne, których wysyp datuje się na okres września i października. Wielu kucharzy uważa, że najlepiej smakują w marynacie oraz sosach. Podgrzybki rosną przede wszystkim w wilgotnym poszyciu. Znajdziemy je pod dębami i grabami, najczęściej w mchu.
Za jedne z najsmaczniejszych i najbardziej odżywczych grzybów uważa się rydze. W lasach jest ich najwięcej w okresie od sierpnia do października. Grzyby te lubią tereny czyste, piaszczyste. Dlatego występują najczęściej pod sosnami i świerkami, często na skraju lasów i na dobrze nasłonecznionych obszarach.
Gdzie rosną maślaki?
Również pod sosnami warto szukać maślaków, które to właśnie z tym drzewem wchodzą w mikoryzę, czyli współżycie z jego korzeniami. Szczególnie dobrze należy rozglądać się w młodnikach sosnowych. Maślaki występują wyłącznie w lasach sosnowych, największe szanse na udane zbiory mamy wczesną jesienią.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl