GotowanieJak jeść pałeczkami? Sprawdzone porady dla początkujących

Jak jeść pałeczkami? Sprawdzone porady dla początkujących

Jedzenie pałeczkami wcale nie jest trudne, ale należy przestrzegać kilka ważnych zasad.
Jedzenie pałeczkami wcale nie jest trudne, ale należy przestrzegać kilka ważnych zasad.
Źródło zdjęć: © istockphoto.com
Joanna Kobylańska
23.10.2019 10:01, aktualizacja: 23.10.2019 12:01

Wielu osobom jedzenie pałeczkami może sprawiać wiele kłopotu, szczególnie na początku. Trudności z posługiwaniem się pałeczkami stanowią przeszkodę do spożycia tradycyjnych potraw azjatyckich w restauracji. Wystarczy przećwiczenie techniki trzymania pałeczek w domu, aby w szybki sposób nauczyć się podstaw. Poniżej znajdziesz wskazówki, które zdecydowanie pomogą ci w opanowaniu sztuki jedzenia pałeczkami.

Jedzenie pałeczkami nie jest takie trudne, jak może się wydawać. W krajach azjatyckich pałeczki zastępują znane nam sztućce, z tą różnicą, że nie można na nie nadziać potraw ani mieszać płynnych dań. Nie chcąc popełnić faux pax, musisz przestrzegać podstawowych zasad kultury jedzenia pałeczkami, aby posiąść potrzebne umiejętności oraz wiedzę. Jak jeść pałeczkami? Podpowiedzi znajdziesz niżej.

Jak jeść pałeczkami? Prosta technika krok po kroku

W tym miejscu znajdziesz krótki instruktaż wyjaśniający technikę jedzenia pałeczkami oraz sposób ułożenia dłoni. Jeżeli poćwiczysz wszystkie czynności kilkukrotnie, na pewno osiągniesz wprawę. Poradnik krok po kroku:

  • wyprostuj kciuk, palec wskazujący oraz środkowy, natomiast palec serdeczny oraz mały muszą być lekko zgięte;
  • pierwsza pałeczka musi być oparta na zgięciu złączenia kciuka z palcem wskazującym, a dla stabilizacji pałeczka może być także oparta na palcach serdecznym i wskazującym;
  • drugą pałeczkę wsuń równolegle do pierwszej – będziesz wówczas kontrolować ją kciukiem i palcem wskazującym;
  • wyrównaj pałeczki i upewnij się, że są one na tych samych długościach;
  • przy pomocy górnej pałeczki przyciskasz jedzenie do dolnej, aby nią manewrować będziesz używać kciuka i palca wskazującego.

Jak jeść pałeczkami? Obowiązujące zasady

Podobnie, jak podczas spożywania posiłku przy europejskim stole, tak i w kulturze dalekowschodniej istnieją bardzo ważne zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jedzenie pałeczkami wymaga znajomości kilku reguł, aby nie popełnić gafy:

  • nie nabijaj jedzenia na pałeczki;
  • nie oblizuj pałeczek z resztek jedzenia;
  • nie trzymaj miseczki blisko twarzy;
  • pałeczkami nie możesz mieszać zupy;
  • nie korzystaj z własnej pary pałeczek przy nakładaniu jedzenia ze wspólnego naczynia;
  • nie trzymaj pałeczek w zaciśniętej pięści;
  • nie spychaj jedzenia pałeczkami;
  • nie wolno bawić się pałeczkami przy jedzeniu – twoje zachowanie może zostać potraktowane jako nietakt.

Jak widzisz, podstawowych norm zachowania przy jedzeniu pałeczkami jest sporo. Warto o nich pamiętać, jeżeli nie chcesz popełnić żadnego faux pax.

Jakie potrawy jeść pałeczkami?

Pamiętaj, że pałeczkami można zjeść nie tylko sushi. Zarówno w Chinach, Japonii, Wietnamie i Korei ludzie spożywają potrawy wyłączenie pałeczkami, co stanowi około 30% światowej populacji. Wszystkie potrawy azjatyckie, w których znajduje się ryż należy jeść pałeczkami, ponieważ jest gotowany w taki sposób, aby był lepki i bardzo łatwy w nabieraniu. To samo dotyczy makaronów, które należy także spożywać przy pomocy pałeczek, ale do zjedzenia płynnej zawartości potrzebna jest już łyżka.

Na czym ćwiczyć jedzenie pałeczkami?

Chcąc nabrać wprawy w jedzeniu pałeczkami, nie musisz od razu wybierać azjatyckich potraw. Poćwicz nabieranie warzyw, np. marchewki, kalafiora, brokułu czy warzyw strączkowych. Tym sposobem szybko upewnisz się, że jedzenie pałeczkami nie jest takie trudne, jak początkowo myślałaś. Zaletą ćwiczenia na warzywach jest to, że nie ubrudzisz się i twoje jedzenie nie wystygnie. Kiedy nabierzesz wprawy, śmiało wybierz się do chińskiej restauracji, aby jeść pałeczkami ulubioną potrawę.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także