GotowaniePrzepisyMąka z manioku. Ma szanse trafić na nasze stoły?

Mąka z manioku. Ma szanse trafić na nasze stoły?

Bezglutenowa, lekkostrawna, idealna do deserów i zagęszczania potraw. Kassava, czyli mąką z manioku, bo o niej mowa, jest wskazywana jako jeden z żywieniowych trendów tego roku. Można jej używać jako zamiennika mąki pszennej. Jest też źródłem białka oraz błonnika pokarmowego.

Mąka z manioku. Ma szanse trafić na nasze stoły?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Gileta

04.01.2018 | aktual.: 04.01.2018 15:44

Maniok stanowi pierwsze źródło węglowodanów na świecie. Jest popularny w Afryce i Ameryce Południowej. W kuchni wykorzystuje się liście i bulwy tej rośliny. Należy jednak pamiętać, że przed spożyciem trzeba je upiec lub ugotować. Surowe są trujące.
Z manioku powstaje też mąka i kaszka. Pastę powstałą ze zmielonych bulw suszy się i praży. Tak powstaje tapioka, czyli skrobia z manioku. W Polsce znamy ją przede wszystkim jako podstawowy składnik popularnej buble tea. Jednak jak przekonują eksperci, ten rok będzie należał do kassavy. Znajdziemy ją w internetowych i stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. Półkilogramowe opakowanie kosztuje ok. 7 złotych.

Kassava jest polecana dla alergików. Nie uczula, nie wywołuje dolegliwości żołądkowych. Łatwo się trawi. Dzięki sporej zawartości błonnika, działa w naszych jelitach jak szczoteczka. Nie zawiera również cholesterolu. Nie ma smaku ani zapachu, dlatego można wykorzystać ją w kuchni na wiele sposobów. Nadaje się do wypieku chleba, ciast i ciasteczek. Możemy nią również zagęszczać zupy, sosy, gulasze czy desery takie jak kisiel lub budyń. Brytyjczycy używają jej do przyrządzenia swojego słynnego puddingu.

Obraz
© 123RF.COM

Inspiracji, jak jeszcze można wykorzystać mąkę z manioku, warto poszukać poza Europą. W Ameryce Południowej, Afryce i niektórych rejonach Azji przygotowuje się wiele przysmaków z tapioki. Na śniadanie robi się mleczne desery zagęszczone mąki, wypieka się z niej płaskie chlebki, a także krakersy, ciastka czy… chipsy.

Jednak uniwersalne zastosowanie w kuchni to nie jest jedyna zaleta tego produktu. Do swojej diety powinny włączyć go kobiety planujące ciążę. Bulwy manioku są naturalnym źródłem fitoestrogenu, roślinnego hormonu podobnego do ludzkiego estrogenu. Może on stymulować jajniki do wytwarzania zwiększonej ilości komórek jajowych. Dlatego też, regularne jedzenie tapioki może pomóc zwiększyć płodność oraz szansę na poczęcie bliźniąt.

Mąka z manioku jest również polecana osobom, które mają problem z podwyższonym poziomem cholesterolu, cierpią na alergie pokarmowe lub skarżą się na dolegliwości trawienne. Zalecana jest także w takich jednostkach chorobowych jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, a także w prewencji cukrzycy typu 2.

Źródło artykułu:WP Kobieta
dieta bezglutenowamanioktrendy kulinarne
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)