Grasuje po polskich lasach. Pada na ziemię udając martwego

Polskie lasy zamieszkuje osobnik, który wcześniej był widziany jedynie w dalekiej Azji. Według informacji przekazanej przez Lasy Państwowe, zwierzę określane jako "leśny Zorro", jest u nas "gatunkiem obcym i inwazyjnym".

"Leśny Zorro" w polskich lasach
"Leśny Zorro" w polskich lasach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Facebook

24.11.2023 | aktual.: 24.11.2023 19:07

Polskie lasy zamieszkuje wiele zwierząt, które przybywa do nas nawet z najodleglejszych zakątków świata. Choć najczęściej spotykamy w nich lisy, wilki czy dziki, jak podało Nadleśnictwo Borne Sulinowo, w niektórych obszarach można natknąć się na jenoty. Te pochodzące z dalekiej Azji zwierzęta przybyły do Europy już wiele lat temu. W Polsce są spotykane jednak dość rzadko, bo nie są lubiane przez inne drapieżniki, jak również ludzi.

"Leśny Zorro" w polskich lasach

"Mówią na niego kunopies, lis japoński, szop ussuryjski, junat i tanuki. Choć nie szczeka, należy do rodziny psowatych, a wygląda jak krzyżówka szopa pracza, borsuka, psa i… Zorro!" - czytamy w poście Nadleśnictwa Borne Sulinowo na Facebooku, które podzieliło się zdjęciem jenota.

Według specjalistów, zwierzę to nie ma łatwego życia w lasach. Wiele osób uważa bowiem, że to ono jest odpowiedzialne za zmniejszenie liczebności zajęcy, głuszców, cietrzewi czy ptaków. Jak poinformowało nadleśnictwo, informacja ta nie jest jednak prawdziwa. Jenoty żywią się przede wszystkim gryzoniami, rybami, żabami i padliną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak jenoty bronią się przed wrogami

"Jenoty zamieszkują zazwyczaj stare nory lisów i borsuków, bardzo rzadko samemu kopiąc sobie schronienie. To właśnie nory służą jenotom do zimowego snu, gdyż jako jedyne z psowatych, żyjących w naszym kraju, zapadają w krótkotrwały sen, o wiele lżejszy niż na przykład niedźwiedzie" - przekazało także Nadleśnictwo Borne Sulinowo.

Jedną z najciekawszych informacji na temat jenotów jest ta, która dotyczy ich sposobu na obronę przez innymi drapieżnikami. Dlaczego? Jenoty robią to w dość specyficzny sposób poprzez wtopienie się w otaczające ich tło lub udawanie martwego zwierzęcia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
lasylasy państwowejenot

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)