FitnessGrypa czy przeziębienie?

Grypa czy przeziębienie?

Kichasz, masz katar, czujesz się osłabiona i obolała. Nie musi to oznaczać poważnej choroby.

Grypa czy przeziębienie?

16.01.2006 | aktual.: 28.05.2010 00:02

Krążące w powietrzu wirusy najłatwiej docierają do wnętrza naszego ciała przez drogi oddechowe. Ale gdy kichasz, masz katar, czujesz się osłabiona i obolała, nie musi to być grypa. Gdy pierwszymi objawami są ból gardła i obfity katar, prawdopodobnie złapałaś mniej zjadliwego wirusa. Co roku inny wirus *Wirus, który atakuje w styczniu, dociera do nas ze wschodniej Azji. Pojawia się tam już w lecie, więc możliwe jest wcześniejsze wyizolowanie go i przygotowanie szczepionki. Wirusy grypy za każdym razem zmieniają jednak swoją budowę. Dlatego szczepionka ważna jest tylko rok.
*
Uwaga, atakują! *W czasie każdego wdechu pobieramy około 2 szklanek powietrza. Uderzenie zimnego powietrza w nagrzaną śluzówkę gardła może znacznie zmniejszyć jej odporność. Dlatego wędrującym przez drogi oddechowe milionom drobnoustrojów o wiele łatwiej zaatakować nas zimą. Zakażenia dróg oddechowych to najczęstsze ostre schorzenia występujące u dzieci i dorosłych. Wiele z nich wywołanych jest przez wirusy.
*
Nawet podczas zwykłej rozmowy z zarażoną osobą, z jej ust wydostają się mikroskopijne kropelki śliny, a w nich gotowe do ataku wirusy. Prawdziwą bombą z zarazkami jest pocałunek i kichnięcie. Jeśli kichająca osoba zasłoni usta ręką, większość wirusów zatrzyma się na jej skórze. Uścisk dłoni, wydana w kiosku moneta lub poręcz w zatłoczonym autobusie - to tylko kilka z bardzo wielu dróg rozprzestrzeniania się tych drobnoustrojów.
Na twardych, gładkich powierzchniach, takich jak blat biurka, szyba okienna, klawiatura komputera, niektóre wirusy mogą przeżyć w wysuszonych kropelkach nawet do 24 godzin. Na powierzchniach porowatych krócej, bo tylko 4-6 godzin.

*Jak unikać zakażenia? *- Gdy masz kontakt z chorym, nie dotykaj rękami twarzy i często je myj. Błony śluzowe oczu, ust i nosa są dla drobnoustrojów bramą do Twojego organizmu.
- Często wietrz mieszkanie. W ten sposób uwolnisz je od wirusów i bakterii.
- Unikaj dużych skupisk ludzkich, zwłaszcza tych, gdzie kiepska wentylacja sprawia, że w powietrzu może aż roić się od wirusów.
- Źródłem zarazków mogą być też rzeczy osobiste, na przykład pożyczona od koleżanki szminka.
- Używaj tylko papierowych chusteczek, nie wycieraj rąk tym samym ręcznikiem, co chora osoba.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)