UrodaDokładna instrukcja mycia rąk - higiena przede wszystkim

Dokładna instrukcja mycia rąk - higiena przede wszystkim

Choć wydawałoby, że znamy zasady mycia rąk, to nie każdy się do nich stosuje. Z tego względu postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego warto dbać o higienę w każdej sytuacji, niezależnie od warunków. Przy okazji podajemy dokładną instrukcję mycia rąk, a także sprawdzamy, jak przekonać dziecko do dbania o higienę.

Dokładna instrukcja mycia rąk - higiena przede wszystkim
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka

08.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dlaczego warto myć ręce?

Ręce myjemy, aby pozbyć się z nich bakterii i zanieczyszczeń. Tym bardziej, że dłonie zazwyczaj są odsłonięte, a więc najbardziej narażone na kontakt z drobnoustrojami odpowiedzialnymi za przenoszenie wirusów. Do chorób przenoszonych właśnie przez ręce należy m.in. biegunka, salmonella czy żółtaczka pokarmowa. Dotykając brudnymi dłońmi twarzy, możemy doprowadzić do powstania zmian trądzikowych, zajadów czy uczuleń.

Z tego względu warto pamiętać, że rąk nie powinniśmy myć jedynie po wyjściu z toalety, ale również przed każdym posiłkiem, po powrocie do domu, po każdorazowym kontakcie ze zwierzęciem czy w trakcie podróży.

Ponadto kiedy kichamy lub kaszlemy w ręce, również powinniśmy je umyć, aby na skórze nie gromadziły się bakterie oraz wirusy odpowiedzialne za wywołanie przeziębienia bądź grypy.

Czym myć ręce?

Ręce najlepiej myć wodą oraz mydłem, najlepiej z naturalnych składników, które będą odbudowywały warstwę lipidową naskórka. Woda z mydłem nie zabije bakterii, ale usunie je z powierzchni dłoni, co zmniejszy ryzyko przedostania się drobnoustrojów do wnętrza organizmu.

*Pachnące mydła, a także wiele innych kosmetyków znajdzie dla Ciebie nowe narzędzie do wyszukiwania super cen - WP radarOkazji. *

Są jednak sytuacje, kiedy dostęp do tych środków jest ograniczony. Jak sobie poradzić? Przede wszystkim nie możemy dotykać twarzy. Szczególnie dotyczy to okolicy ust, a także oczu oraz uszu.

Ponadto jeśli wybieramy się na wycieczkę objazdową lub festiwal, wiedząc, że dostęp do wody będzie ograniczony, powinniśmy zaopatrzyć się w płyn dezynfekcyjny do mycia rąk oraz chusteczki nawilżające. Pozwolą one zachować optymalny poziom higieny. Poza tym płyn dezynfekcyjny jest na bazie alkoholu, a więc skutecznie pozbędziemy się z dłoni bakterii.

Możemy również przygotować butelkę wody, która będzie nam służyła do opłukania rąk, a także papier toaletowy lub chusteczki higieniczne, służące do dokładnego osuszenia dłoni.

Instrukcja mycia rąk

Ze względu na różne sytuacje ręce myjemy co najmniej 7-10 razy w ciągu dnia. Każdorazowej higienie dłoni powinniśmy poświęcać 20-30 sekund, tak aby usunąć jak największą liczbę drobnoustrojów. Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) stworzyła dokładny instruktaż mycia rąk.

Najpierw płuczemy ręce pod bieżącą wodą, a następnie je namydlamy. Nie wystarczy jednak dotknąć mydła — należy pocierać dłonie jedna o drugą, nie omijając przestrzeni międzypalcowych, zwracając szczególną uwagę na kciuki, a także grzbiety dłoni. W ten sposób będziemy pewni, że ręce są wyczyszczone.

Jak nauczyć dzieci mycia rąk?

Choć powtarzanie słów "Umyj ręce" w stosunku do dzieci może być męczące, to warto je mówić przy każdej czynności. Tym bardziej że maluchy uwielbiają dotykać różnych rzeczy, a następnie wkładać paluszki do buzi. To jednak prosta droga do powstawania zajadów czy poważniejszych infekcji. Jak zmniejszyć ryzyko ich występowania?

Przede wszystkim dzieci uczą się pewnych zachowań od rodziców, dlatego warto pokazywać, jak prawidłowo dbać o higienę dłoni. Nie musimy myć rąk za malucha. Jeśli pozwolimy dziecku samodzielnie wykonać tę czynność, będzie dumne, że pokonało kolejną przeszkodę.

Ponadto powinniśmy dostosować łazienkę do dziecka, wybrać mydło w dozowniku czy powiesić niżej ręcznik, aby nasz szkrab miał do niego wygodny dostęp.

Komentarze (0)