Hortensja bukietowa - h. wiechowata (Hydrangea paniculata)

Hortensja bukietowa - h. wiechowata (Hydrangea paniculata)
Źródło zdjęć: © WP.PL

03.06.2009 13:57, aktual.: 03.06.2009 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

to krzew o wysokości do 2,5 m, kwitnący od sierpnia do końca września. Duże, stożkowate, luźne kwiatostany dorastają do 30 cm. Przekwitając stają się różowe, a na koniec czerwonawe.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Lubi stanowiska jasne. Krótkotrwałe przesuszenie nie spowoduje jej zamarcia, ale lepiej pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu rośliny.

Krzewy wymagają okrycia na zimę, a wiosną musimy uważać na przymrozki - nie odkrywać ich zbyt wcześnie, a na noc przykrywać, żeby nie przemarzły. Odmiany:
'BRUSSELS LACE' - "koronkowe" kwiatostany - wewnątrz drobne kwiaty płodne, na zewnątrz korona nielicznych, dużych kwiatów płonnych, które jesienią zmieniają barwę na czerwono-różową.

'BURGUNDY LACE' - ma długie i wąskie kwiatostany, z wieloma zielonkawymi kwiatami płonnymi, przebarwiającymi się na kolor czerwony.

'GRANDIFLORA' - wyprostowany krzew o słabo rozgałęziających się pędach, osiągający do 2 m wysokości. Matowe liście są szorstko owłosione. Kwiatostany bardzo duże - ok. 30 cm, złożone z płonnych, białych kwiatów, różowiejących pod koniec kwitnienia. Kwitnie od lipca do września. Bardzo odporna i mało wymagająca odmiana.

'KYUSHU' - wcześnie kwitnący krzew (czerwiec - sierpień), o luźnym, koronkowym kwiatostanie - drobne kwiaty płodne znajdują się pomiędzy białymi kwiatami płonnymi, rosnącymi na dłuższych łodyżkach.

'LIMELIGHT' - jedna z nowszych odmian o nietypowych, żółto-zielonych, pachnących kwiatostanach. Krzew dorasta do 1,5 m i należy go wiosną przycinać na ok. 20-30 cm nad ziemią. Kwitnie na nowych pędach w lipcu-sierpniu. Kwiatostany długo utrzymują się na krzewie i zdobią go przez całą zimę. Nadają się do wazonu i do suchych bukietów.

'PINK DIAMOND' - ciekawa odmiana o długich wyprostowanych pędach dorastających do 2 m, zakończonych dużymi 20-30 cm kwiatostanami. Kwiaty są początkowo białe, potem stają się lekko różowe, a jesienią zmieniają barwę na czerwono-różową. Kwiaty przyjemnie pachną i zdobią roślinę od sierpnia do mrozów.

‘PINKY WINKY’ - rzadka odmiana hortensji o dwukolorowych, stożkowych kwiatostanach, dorastających do 18 cm. Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty w kolorze od jasnozłotego i jasnoróżowego przez intensywnie różowy do purpurowego. Łodyga sztywna, wyprostowana, w kolorze czerwonym. Roślina nie przemarza, co zapewnia obfite kwitnienie każdego roku. Kwitną już 2 - 3 letnie okazy. Preferuje stanowisko słoneczne, półcieniste osłonięte.

'TARDIVA' - podobna do ‘KYUSHU’, ale kwitnie nieco później.

‘UNIQUE’- Hortensja mrozoodporna, kwitnie na pędach jednorocznych. Krzew dorasta do ok. 2,5 m. Liście o długości 15 cm są szorstkie, piłkowane. Duże (ok. 25 cm) kwiatostany złożone są z kwiatów płonnych, które jesienią przebarwiają się na różowo. Kwitnie obficie od lipca do września.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także