Hortensja piłkowana
Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) pochodzi z górzystych rejonów Japonii oraz Korei - dzięki temu jest bardziej odporna na mróz niż hortensja ogrodowa. Tworzy mniejsze krzewy, ale bardziej rozgałęzione. Rośliny mają płaskie, luźne kwiatostany. Jesienią liście, o wyraźnie ząbkowanych brzegach, często zmieniają barwę na czerwoną.
08.06.2009 11:58
Odmiany:
• ‘BENI GAKU’ - krzew dorastający do ok. 1,2 m. Jesienią liście przebarwiają się na bordowo-fioletowo. Kwiatostany mogą mieć różne barwy - początkowo lekko bordową, rozwijające się kwiaty płodne są niebieskie, duże kwiaty płonne są białe, potem robią się na brzegach różowe, a następnie czerwone. W pełni kwitnienia te trzy kolory występować mogą jednocześnie.
• ‘BLUE BIRD’ - mniej znana i rzadziej spotykana odmiana hortensji. Tworzy krzew zwarty, prosty, dorastający do ok. 1,5 m wysokości. Płaskie, koronkowe kwiatostany złożone są z drobnych, niebieskich kwiatów płodnych, otoczonych koroną dużych, bladoniebieskich kwiatów płonnych. Liście, o długości do 15 cm, jesienią przebarwiają się na czerwono.
• ‘PREZIOSA’- jest odmianą pochodzącą z połączenia hortensji bukietowej (H. Macrophylla) i hortensji piłkowanej (H. Serrata). W Polsce rzadko jest spotykana w ogrodach. Tworzy zwarty, niewysoki (do 1 m wysokości) krzew. Liście błyszczące, zielone, jesienią przebarwiają się na bordowo. Kwitnie pod koniec lata. Kwiatostany duże, kuliste, początkowo białe, przebarwiają się - w zależności od kwasowości gleby na ciemnoczerwono, niebiesko lub fioletowo-różowo.
• ‘ROSALBA’ - krzew o zwartym, wyprostowanym pokroju, dorastający do ok. 1,5 m wysokości. Liście spiczaste, średnio zielone, o długości ok. 15cm. Na stanowisku słonecznym liście przybierają barwę czerwonawą, w półcieniu czerwienieją dopiero jesienią. Płaskie kwiatostany składają się z drobnych, różowych kwiatów płodnych i białych, dużych kwiatów płonnych, które jesienią, pod koniec kwitnienia, czerwienieją.
Hortensje piłkowane nadają się na różne stanowiska. Można z nich tworzyć grupy lub sadzić wzdłuż ścieżki lub pojedynczo - obok ławek, tarasu albo altany. Kwiatostany po zasuszeniu można wykorzystać do suchych bukietów.