Hygge, czyli duńska sztuka szczęścia popularna w Polsce
Według Światowego Raportu Szczęścia opracowanego w University of British Columbia Dania jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Polacy żyją w przekonaniu, że to ciepły klimat jest odpowiedzialny za dobre samopoczucie, tymczasem Dania zaprzecza tej tezie. Co wpływa na to, że Duńczycy cieszą się życiem bardziej od reszty narodów świata
02.02.2017 | aktual.: 02.02.2017 14:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dlaczego Dania jest najszczęśliwszym krajem świata?
Podczas opracowywania Światowego raportu Szczęścia naukowcy brali pod uwagę kilka czynników, które ich zdaniem mają największy wpływ na poziom zadowolenia z życia mieszkańców danego kraju. Są to między innymi poczucie wolności w dokonywaniu życiowych wyborów oraz jakość pomocy socjalnej oferowanej przez rząd. Jak się okazało, to Duńczycy wykazywali największy poziom zadowolenia ze swojego życia. Cieszą się oni bowiem dobrym systemem służby zdrowia oraz zamiłowaniem do kultury fizycznej, rozwiniętym postrzeganiem równouprawnienia płci oraz korzystnymi warunkami socjalnymi.
Oprócz powyższych aspektów, mieszkańcy Danii wskazywali, że na wysoki poziom radości z życia ma wpływ "hygge". To tajemnicze słowo nie ma odpowiednika w języku polskim i oznacza tworzenie przytulnej atmosfery, która pozwala Duńczykom cieszyć się życiem mimo długich, nordyckich nocy. Termin "hyggie" pochodzi z języka norweskiego i oznacza "dobre samopoczucie". Związany jest z przytulnością, komfortem psychicznym, ciepłą atmosferą oraz pozytywnymi emocjami. Na "hygge" składa się odpowiednie urządzenie domowej przestrzeni, a także pozytywne nastawienie polegające na cieszeniu się z małych rzeczy. Nastrój "hygge" tworzony jest poprzez nastrojowe świece, smaczne jedzenie oraz oddalenie od nerwowego zgiełku.
Poradniki na temat "hygge"
Polacy najprawdopodobniej pozazdrościli poziomu szczęścia Duńczykom i postanowili się od nich uczyć. Książki na temat "hyggie" cieszą się rosnącą popularnością. Duńska sztuka szczęścia opisana w poradnikach pokazuje, że poczucie radości można odnaleźć w każdych okolicznościach. Obrazuje, że "hygge" istnieje w każdym aspekcie codzienności — od wystroju wnętrz, aż po gotowanie. W książkach czytelnicy odnajdują spooby na to, jak zwolnić we współczesnym świecie i jak odnaleźć czas na przyjemności. Mogą także czerpać ze sposobów na szczęście praktykowanych przez Duńczyków, którzy dbają o odpowiedni wystrój wnętrz, architekturę, ubiór oraz gotowanie.
W praktykowaniu "hygge" ważna jest przede wszystkim celebracja drobnych, codziennych przyjemności oraz uważność, czyli zatrzymanie się w chwili obecnej. Zastanów się więc, które aspekty życia sprawiają ci największe szczęście: wieczorny relaks, aromatyczna kawa wypita z przyjaciółmi, ulubiona książka lub medytacja. Dla każdego "hygge" może oznaczać coś innego Chodzi przede wszystkim o codzienne praktykowanie drobnych przyjemności. W dzisiejszym, zabieganym świecie duńska filozofia wydaje się idealna dla większości Polaków, którzy są bardziej znani z narzekania, niż cieszenia się życiem.