UrodaHymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej

Hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej

Ginekologia estetyczna to obecnie prężnie rozwijająca się dziedzina chirurgii plastycznej, oferująca różne zabiegi. Jednym z nich jest hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej. Z różnych względów na ten zabieg decyduje się coraz więcej kobiet.

Hymenoplastyka, czyli rekonstrukcja błony dziewiczej
Źródło zdjęć: © Fotolia

29.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hymenoplastyka – co to takiego?

Hymenoplastyka (z gr. hymen – błona dziewicza)
to jeden z zabiegów z dziedziny ginekologii estetycznej oferowany przez coraz więcej klinik chirurgii plastycznej. Polega na rekonstrukcji błony dziewiczej, czyli fałdki błony śluzowej znajdującej się u wejścia pochwy, która zwykle pozostaje nienaruszona do momentu inicjacji seksualnej. Bywa jednak uszkadzana również na skutek aktywności fizycznej, zabiegu medycznego, badania lekarskiego, stosowania tamponów czy masturbacji. Zrekonstruowana błona dziewicza daje wrażenie obecności zupełnie jak w przypadku tej naturalnej, ponieważ podczas stosunku partner odczuwa opór w trakcie penetracji, a także pojawia się lekkie krwawienie. Również ginekolog na pierwszy rzut oka nie rozpozna czy błona jest nienaruszona czy zrekonstruowana.

Rekonstrukcja błony dziewiczej – przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem lekarz poleci wykonać szereg badań takich, jak: morfologia, badanie krwi, ogólne badanie moczu, a po ukończeniu 40. roku życia także EKG. Przez dwa tygodnie przed poddaniem się hymenoplastyce nie należy przyjmować leków takich, jak: aspiryna i jej pochodne, leków przeciwgrypowych czy witaminy E. Zawarte w nich substancje mogą spowodować nadmierne krwawienie w czasie operacji. Na kilka dni przed rekonstrukcją błony dziewiczej warto znacznie ograniczyć palenie papierosów, a na 6 godzin przed hymenoplastyką należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Przede wszystkim, by zabieg odbył się bez komplikacji, należy stosować się do zaleceń lekarza.

Zabieg hymenoplastyki

Rekonstrukcja błony dziewiczej to prosty zabieg chirurgiczny. Zwykle trwa około pół godziny i nie wymaga hospitalizacji. Po kilkugodzinnej obserwacji można wrócić do codziennych obowiązków. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega na zszyciu pozostałości naturalnej błony dziewiczej znajdującej się na ściankach pochwy. Często stosowaną metodą jest tradycyjny zabieg chirurgiczny przy użyciu skalpela, ale można go wykonać z użyciem lasera diodowego, który zastępuje szycie. Wszystkie metody są bezpieczne i szybko pozwalają wrócić do codzienności. Po zabiegu należy dbać o higienę pochwy, by uniknąć infekcji. Przez kilka dni po hymenoplastyce należy również prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać zbytniej aktywności fizycznej. Po 7 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną, by lekarz ocenił, czy miejsce zabiegu goi się prawidłowo. Rany powinny się zagoić w ciągu 2 – 3 tygodni. Wówczas można także wrócić do współżycia.

Hymenoplastyka – przeciwwskazania

Rekonstrukcja błony dziewiczej dostępna jest dla wszystkich pań, które spełnią podstawowe kryteria. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: nieuregulowana cukrzyca, infekcja pochwy oraz choroby nowotworowe. Nie mogą z niego skorzystać również kobiety, które rodziły siłami natury.

Komentarze (2)