Tampon? Podpaska? Garść mitów o okresie
Tampony i podpaski towarzyszą każdej z nas co miesiąc przez kilkadziesiąt lat. Warto sprawdzić, czy wiemy o nich wszystko i będziemy umiały rozwiać wszelkie wątpliwości na temat okresu naszych dojrzewających córek.
01.06.2018 | aktual.: 30.06.2018 13:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Tampony na noc czy podpaski na noc?
Nieważne, którego ze środków higieny intymnej używamy. Najważniejsze, aby nocą w trakcie miesiączki czuć się maksymalnie komfortowo i spać spokojnie bez ryzyka zabrudzonej bielizny, piżamy czy pościeli. Tampony należy trzymać wewnątrz ciała jak najkrócej, dlatego świeży wkładamy po myciu tuż przed snem, a pierwszą rzeczą, jaką robimy po wstaniu z łóżka, jest wyjęcie go. Jeśli śpimy na ogół bardzo długo i nie chcemy nastawiać budzika na zmianę tampona, wybierzmy podpaski w dużym rozmiarze.
Jak władać tampon?
To, jak zakładać podpaski, nie powinno nastręczać żadnych trudności. Z tamponami na samym początku może być trudniej. Przyda się lusterko oraz tampon z aplikatorem (plastikowym bądź tekturowym), który pomoże w jego umieszczeniu w pochwie i przyjęcie wygodnej pozycji. Tampon nie może się nigdzie zgubić ani utknąć w środku czy też dostać się przez pomyłkę do cewki moczowej - zapobiegnie temu szyjka macicy, a gdy sznureczek przesunie się do góry, zawsze można wyjąć tampona palcami. Jeżeli przypadkiem zauważymy, że jakaś część tamponu została w głębi pochwy, nie wkładajmy kolejnego tampona, tylko przerzućmy się czasowo na podpaski, a element środka higienicznego na pewno sam wypłynie razem z krwią miesięczną.
Co ile zmieniać tampon, a co ile podpaskę?
Zmienianie tamponów powinno być jak najczęstsze, a dodatkowo należy dobierać rozmiary tamponów do obfitości krwawienia. 4-6 godzin to standard. W przypadku podpasek mamy nieco łatwiej, gdyż potrzebę jej zmiany widzimy przed sobą, a zapach wydzielające się z pochwy krwi jest znacznie intensywniejszy, niż gdy dzieje się to wewnątrz ciała podczas używania tamponów.
*Po wejściu w dojrzewanie warto poświęcić więcej uwagi na higienę intymną. Sprawdź ofertę kosmetyków do ciała w super niskich cenach na WP radarOkazji. *
Tampony dla dziewic
Problem tampony a dziewictwo jest przedmiotem rozterek większości nastolatek. Błona dziewicza jest jednak niezwykle elastycznym fałdem skóry, który bardzo się rozciąga, umożliwiając bezproblemową i bezbolesną aplikację tamponu, także w większym rozmiarze. Przerwać da się ją jedynie w wyniku zamierzonej penetracji. Młodym dziewczynom na samym początku miesiączkowania polecane są podpaski, a z czasem, kiedy dziewczynka nauczy się swojego ciała, można polecić jej tampony w najmniejszym rozmiarze z wygodnymi aplikatorami (plastikowe będą dobrym rozwiązaniem).
Tampony czy podpaski?
Dylematu o wyższości tamponów bądź podpasek nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. Wybór środka higieny osobistej jest bowiem bardziej kwestią indywidualnych preferencji oraz stylu życia. Tampony sprawdzą się na plaży, basenie, podczas uprawiania sportu, zawsze wtedy, gdy ubieramy się skąpo i potrzebujemy dyskretnego zabezpieczenia w trakcie okresu. Ogromną zaletą podpasek jest z kolei możliwość ich bezpiecznego stosowania w sytuacji infekcji intymnych albo upławów, gdy tampony nie są wskazane, albo też wręcz zabronione przy założonej wkładce wewnątrzmacicznej.