Trwa ładowanie...
dziecko
02-04-2010 15:00

Ile godzin dziennie 3,5-letnie dziecko może oglądać telewizję?

Ile godzin dziennie 3,5-letnie dziecko może oglądać bajki w telewizji? Czy jest jakaś bezpieczna granica?

Ile godzin dziennie 3,5-letnie dziecko może oglądać telewizję?Źródło: -sxc.hu
d2u0885
d2u0885

Ile godzin dziennie 3,5-letnie dziecko może oglądać bajki w telewizji? Czy jest jakaś bezpieczna granica?

Jak najmniej. Zdecydowanie mało. Jedna ulubiona bajeczka w ciągu dnia, z pewnością wystarczy. No i kontrolujemy, co ogląda pociecha, wybieramy, decydujemy… Jeśli bajeczka niesie ze sobą spory ładunek emocji, warto z dzieckiem ją oglądać. Gdy emocje zmieniają się w małych odstępach czasu – od śmiechu do płaczu jest króciutka droga, należy pomóc dziecku zrozumieć je. Niektórzy wyznaczają takie bezpieczne granice, ale najlepiej jest uzależniać też czas spędzany przed szklanym ekranem od dojrzałości dziecka, jego wrażliwości….

Ważne jest, by oprócz oglądania dziecko miało okazję do ruchu na świeżym powietrzu, do zabaw w domu, do odpoczynku i całej masy aktywności, które dla rozwoju są niezbędne. Telewizja to maleńki dodatek, a nie wypełniacz czasu.

Zwolennicy wyznaczania czasu zapewne uznaliby, że pół godziny to wystarczający czas na oglądanie bajek, a godzina to już granica tego, na co można pozwolić przedszkolakowi, jeśli chodzi o telewizję. Każdy rodzic zna dobrze swoje dziecko i to on powinien decydować o tym, ile i kiedy pociecha ma oglądać bajki. Zachęcam raczej do ograniczania czasu niż wydłużania go.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda

d2u0885
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0885