Ile ludzkich lat ma twój pies? Nie wszyscy wiedzą, jak to właściwie obliczyć
Wiele osób wciąż sądzi, że jeden rok życia człowieka, równa się siedmiu latom życia psa. Nie do końca jest to jednak prawda. Jak w takim razie prawidłowo obliczyć wiek naszego pupila? Trzeba pamiętać o kilku zasadach.
31.01.2024 | aktual.: 31.01.2024 18:08
Czworonogi żyją znacznie krócej niż ludzie. Jak jednak przekonać się, ile tak naprawdę mają lat? Nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Podopowiadamy, na co w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę.
Co wpływa na wiek psa?
Jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu dowiedli, że mniejsze rasy psów żyją znacznie dłużej od tych większych. Warto jednak pamiętać, że na długość życia psa ma wpływ wiele różnorodnych czynników.
Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłową higienę czworonogów, dietę, a także aktywność fizyczną. W tym przypadku idealnie się sprawdza bowiem stwierdzenie, że "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Rasowe psy często mają różne problemy genetyczne, dlatego zanim się na nie zdecydujemy, warto dokładnie przeanalizować, czy będziemy w stanie w porę zareagować, gdy zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie każdy wie, że wiek psów oblicza się biorąc pod uwagę jego wielkość oraz rasę. Równie ważnym czynnikiem jest w tym przypadku także etap ich rozwoju. Niektórzy mogą się zdziwić, ale okazuje się, że mniejsze czworonogi znacznie szybciej dojrzewają. Większe zwierzaki potrzebują na to z kolei nieco więcej czasu. Dobrym przykładem jest tutaj m.in. owczarek niemiecki, któremu może zajmować to nawet trzy lata.
Jak obliczyć wiek psa?
Zadanie to nie jest proste, bowiem w zależności od wspomnianych wcześniej czynników, nasz czworonóg może mieć zupełnie inny wiek. Po miesiącu życia zarówno większe, jak i mniejsze czworonogi, w przeliczeniu na ludzkie lata, mogą mieć skończony rok.
Później sytuacja zaczyna się jeszcze bardziej komplikować. Po trzech miesiąca życia małe psy mają 5 lat, a duże 2. Po 5 latach możemy zaś uznać, że zwierzak do 10 kg ma 40 lat. Te nieco większe są uważane za aż o 8 lat starsze. Z każdym rokiem różnica zwiększa się jeszcze bardziej. Po 10 latach malutkie pieski będą bowiem miały 58 ludzkich lat, a większe aż 82.
Czytaj też: Okrutny proceder ze szczeniakami. Konały w bólu
Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl