Zbadali małe i duże psy. Wnioski zasmucą wielu właścicieli
Wiele osób zgodnie twierdzi, że małe psy żyją znacznie dłużej niż duże. Do tej pory nie było jednak dokładnie wiadomo dlaczego. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu postanowili bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Co udało im się ustalić?
Decydując się na psa, musimy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej go przeżyjemy. Trudno jest nam sobie wyobrazić życie bez niego. W końcu dla większości z nas jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Małe czworonogi żyją zacznie dłużej, niż większe zwierzaki. Naukowcy odkryli dlaczego.
Naukowcy zbadali psy
Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtonu postanowili rozwiać wątpliwości właścicieli czworonogów dotyczące tego, czy rzeczywiście małe psy żyją dłużej niż te większe. Okazuje się, że to prawda.
Specjaliści przebadali ok. 25 tys. psów z różnych części USA i 238 ras. Niestety wyniki, które opublikowali w dzienniku akademickim "PLOS ONE", nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Duże czworonogi znacznie częściej chorują na poważne schorzenia, co może mieć wpływ na długość ich życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem naukowców to głównie właśnie większe zwierzaki musiały mierzyć się z rakiem, chorobami kości i problemami żołądkowo-jelitowymi. Duże rasy częściej też walczyły z dolegliwościami neurologicznymi i endokrynologicznymi.
Dlaczego małe psy żyją dłużej?
Naukowcom udało ustalić się, że małe psy nie tylko żyją dłużej, ale również znacznie rzadziej cierpią na schorzenia, z którymi mierzą się większe czworonogi. Niestety to nie oznacza jednak, że maluchów poniżej 10 kg nie dotykają żadne choroby.
Zdaniem ekspertów mniejsze zwierzaki częściej mają problemy z oczami, sercem i układem oddechowym. Zdarza się również, że dotykają je choroby wątroby oraz trzustki. To nie oznacza jednak, że jeśli mamy dużego zwierzaka, nie może on cierpieć na żadną z powyższych dolegliwości. Wręcz przeciwnie. Specjaliści podkreślają jednak, że statystycznie chorują na nie znacznie rzadziej niż mniejsze rasy.
Badacze ustalili także, że wielkość psów nie ma większego znaczenia w przypadku chorób nerek i dróg moczowych.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl