Trwa ładowanie...
dlfca2n

Ile zarabia sprzątaczka na godzinę?

Zawód sprzątaczki staje się coraz bardziej dochodowy i pożądany na rynku pracy. Pracującym paniom domu zaczyna brakować czasu na wykonywanie obowiązków związanych z utrzymaniem czystości, a stan biur, szkół, przychodni i centrów handlowych pozostawia wiele do życzenia po jednym dniu przerwy w świadczeniu usług firmy sprzątającej. To, ile zarabia sprzątaczka na godzinę, jest uzależnione od wielu czynników – przede wszystkim od tego, jakie zadania zostaną jej powierzone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Żeby oszacować, ile zarabia sprzątaczka na godzinę, trzeba znać zakres jej obowiązków
Żeby oszacować, ile zarabia sprzątaczka na godzinę, trzeba znać zakres jej obowiązków (iStock.com)
dlfca2n

Sprzątaczka – zakres obowiązków a zarobki na godzinę

Zarobki sprzątaczki podawane są zwykle w przeliczeniu na godzinę pracy, ale zdarza się również uzależnianie wysokości kwoty od metrażu lokalu. Stawka, która nie narusza obowiązków pracowniczych, czyli pozwala na uzyskanie miesięcznej płacy minimalnej, to 13,7 zł brutto za godzinę. W praktyce jednak można spotkać się z ofertami pracy dla sprzątaczki za znacznie niższą pensję. W standardowym cenniku prac domowych zwykłe porządkowanie kosztuje 10–15 zł netto. Oznacza ono przede zwykle:

  • zamiatanie i mycie podłóg,
  • odkurzanie dywanów i wykładzin,
  • wycieranie kurzu,
  • usuwanie zabrudzeń z luster oraz przeszklonych stolików, drzwi i regałów,
  • czyszczenie armatury i urządzeń sanitarnych w kuchniach oraz łazienkach,
  • mycie balustrad i glazury,
  • opróżnianie kosza na śmieci i wkładanie nowego worka,
  • uzupełnianie brakujących środków higieniczno-sanitarnych (papieru toaletowego, mydła).

Sprzątanie mieszkania o wielkości 40 metrów może zająć 2–3 godziny, co przy niewygórowanej stawce pozwala zarobić prawie 50 zł, chyba że pomieszczenie jest w bardzo złym stanie. W takim przypadku sprzątaczka może podwyższyć cenę swoich usług albo odmówić porządkowania lokum. Nierzadko zdarza się, że zatrudniający oczekuje wykonania dodatkowych czynności, które kosztują więcej niż normalne sprzątanie. Do najczęstszych należą: mycie okien (20–30 zł za godzinę lub 10–15 zł za jedno okno dwuskrzydłowe), pranie tapicerki meblowej (5 zł za krzesło, 35 zł za wersalkę, 70 zł za dwuosobowy materac), czyszczenie wykładziny (od 5 zł za m2).

dlfca2n

Do efektywnego sprzątania potrzebne są skuteczne narządzia i urządzenia. Na WP radarOkazji znajdziesz mopy, zmiotki i szufelki, miotły i szczotki, odkurzacze i żelazka oraz wiele innych produktów w niskich cenach.

Sprzątaczka w domu, sprzątaczka w szkole, sprzątaczka biurowa – co najbardziej się opłaca?

Praca jako sprzątaczka w szkole czy innej instytucji publicznej jest opłacana ze środków państwowych, więc pensja rzadko przekracza minimalne wynagrodzenie. Nie trzeba jednak martwić się o składki na ZUS czy NFZ. Więcej może zarobić sprzątaczka biurowa i domowa, zwłaszcza jeśli wybierze samozatrudnienie. W dobrze prosperujących firmach sprzątających istnieje niekiedy możliwość otrzymania benefitów w postaci karnetów na basen lub siłownię, prywatnej opieki medycznej, a nawet samochodu służbowego. Najbardziej opłaca się jednak założenie własnej działalności, ponieważ wtedy cennik za usługi można dostosować do swoich standardów, umiejętności i oczekiwań finansowych. Wykwalifikowana sprzątaczka zarabia powyżej 30 zł za godzinę, jeśli zostanie doceniona przez dobrze sytuowanych pracodawców. Zazwyczaj ma grono stałych, zaufanych klientów, którzy udostępniają jej swoje domy na kilka godzin w tygodniu lub nawet codziennie.

dlfca2n

Podziel się opinią

Share

dlfca2n

dlfca2n