IMAGO. Premiera albumu Zuzy Krajewskiej
Już w najbliższy piątek, 19 maja, od godziny 19:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się premiera albumu „Imago”, będącego efektem artystyczno-społecznego projektu Zuzy Krajewskiej, który tworzy fotograficzną opowieść o wychowankach Zakładu Poprawczego w Studzieńcu.
19.05.2017 13:27
Album Imago jest zbiorem niemal 100 fotografii z projektu, który Zuza Krajewska realizowała na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy w zakładzie poprawczym w podwarszawskim Studzieńcu. Poruszające portrety, zdjęcia z codziennego życia w poprawczaku zestawione zostały ze zdjęciami miejsc i ich historiami. Całość tworzy poruszający obraz polskiej rzeczywistości małych miast i wsi, gdzie bieda, brak perspektyw i niemoc rodziców sprawia, że dzieci wybierają właśnie te najprostsze i najgorsze rozwiązania.
Zuza Krajewska pierwszy pojechała do Studzieńca na początku 2016 roku i od tego czasu regularnie tam wraca. Fotografuje chłopaków między dzieciństwem a dorosłością – stąd zresztą tytuł projektu. Jak pisze kurator projektu Michał Suchora „imago to termin entomologiczny oznaczający stadium rozwoju owada. Koniki polne, chrząszcze, muchy w stadium imago wyglądają jak dorosłe osobniki, są tylko mniejsze. Wszystkie ich organy, łącznie z płciowymi, są już w pełni ukształtowane, ale nie ze wszystkich funkcji swojego ciała młode owady korzystają.” Bohaterowie zdjęć Krajewskiej w drodze między dzieciństwem a dorosłością zdążyli już być mocno przez życie poharatani.
– Poprawczak to jest takie miejsce, gdzie obok siebie siedzą chłopcy, którzy ukradli telewizor i tacy, którzy kogoś pobili, zgwałcili albo zabili – opowiada Krajewska - Jedni i drudzy są ze złych domów. Nastoletnie matki, pijani ojcowie, agresywne babcie, wujowie recydywiści i wielka bieda w tle.
By im pomóc jesienią 2016 roku zorganizowała aukcję zdjęć z cyklu IMAGO. Cały dochód z ich sprzedaży przekazała chłopakom wychodzącym z ośrodka. Na lepszy start.
Pod tym LINKIEM znajdziecie wydarzenie na Facebooku.
Zuza Krajewska
Fotografka i filmowiec, absolwentka gdańskiej ASP. W swojej pracy gra z konwencjami i ignoruje ograniczenia narzucone przez mainstreamowe media. Pokazywała swoje prace na wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytucie Polskim w Berlinie i warszawskim Muzeum Narodowym, które kupiło kilka do stałej kolekcji. Zdjęcia z projektu IMAGO były wystawiane m.in. w Griffin Art Space, Galerii Raster i – podczas Photo London – w Annroy Gallery oraz publikowane w magazynach British Journal of Photography, I-D, Dazed, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia, EyesOpen!, Collection of Documentaries, The Steidz, Be Capricious, Fort Magazine, Hunger, iGNANT, Monrove, The Calvert Journal.
Zuza fotografuje sesje mody, robi portrety, jest autorką kampanii reklamowych znanych projektantów i marek. Niezależnie od tego nad czym pracuje, fotografuje tak, by w jednym kadrze mieściła się cała historia. Jej umiejętność opowiadania, wyrazisty język wizualny i, last, but not least, zaangażowanie społeczne – pozwalają tworzyć narracje, w których zawsze jest więcej niż to, co widać.