Trwa ładowanie...
ycipk-4kof03

IMAGO. Premiera albumu Zuzy Krajewskiej

Już w najbliższy piątek, 19 maja, od godziny 19:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się premiera albumu „Imago”, będącego efektem artystyczno-społecznego projektu Zuzy Krajewskiej, który tworzy fotograficzną opowieść o wychowankach Zakładu Poprawczego w Studzieńcu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IMAGO. Premiera albumu Zuzy Krajewskiej
(Materiały prasowe)
ycipk-4kof03

Album Imago jest zbiorem niemal 100 fotografii z projektu, który Zuza Krajewska realizowała na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy w zakładzie poprawczym w podwarszawskim Studzieńcu. Poruszające portrety, zdjęcia z codziennego życia w poprawczaku zestawione zostały ze zdjęciami miejsc i ich historiami. Całość tworzy poruszający obraz polskiej rzeczywistości małych miast i wsi, gdzie bieda, brak perspektyw i niemoc rodziców sprawia, że dzieci wybierają właśnie te najprostsze i najgorsze rozwiązania.

Zuza Krajewska pierwszy pojechała do Studzieńca na początku 2016 roku i od tego czasu regularnie tam wraca. Fotografuje chłopaków między dzieciństwem a dorosłością – stąd zresztą tytuł projektu. Jak pisze kurator projektu Michał Suchora „imago to termin entomologiczny oznaczający stadium rozwoju owada. Koniki polne, chrząszcze, muchy w stadium imago wyglądają jak dorosłe osobniki, są tylko mniejsze. Wszystkie ich organy, łącznie z płciowymi, są już w pełni ukształtowane, ale nie ze wszystkich funkcji swojego ciała młode owady korzystają.” Bohaterowie zdjęć Krajewskiej w drodze między dzieciństwem a dorosłością zdążyli już być mocno przez życie poharatani.

Materiały prasowe
Podziel się
ycipk-4kof03

– Poprawczak to jest takie miejsce, gdzie obok siebie siedzą chłopcy, którzy ukradli telewizor i tacy, którzy kogoś pobili, zgwałcili albo zabili – opowiada Krajewska - Jedni i drudzy są ze złych domów. Nastoletnie matki, pijani ojcowie, agresywne babcie, wujowie recydywiści i wielka bieda w tle.

By im pomóc jesienią 2016 roku zorganizowała aukcję zdjęć z cyklu IMAGO. Cały dochód z ich sprzedaży przekazała chłopakom wychodzącym z ośrodka. Na lepszy start.

Pod tym LINKIEM znajdziecie wydarzenie na Facebooku.

Zuza Krajewska
Fotografka i filmowiec, absolwentka gdańskiej ASP. W swojej pracy gra z konwencjami i ignoruje ograniczenia narzucone przez mainstreamowe media. Pokazywała swoje prace na wystawach m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytucie Polskim w Berlinie i warszawskim Muzeum Narodowym, które kupiło kilka do stałej kolekcji. Zdjęcia z projektu IMAGO były wystawiane m.in. w Griffin Art Space, Galerii Raster i – podczas Photo London – w Annroy Gallery oraz publikowane w magazynach British Journal of Photography, I-D, Dazed, M Le Magazine du Monde, Vogue Italia, EyesOpen!, Collection of Documentaries, The Steidz, Be Capricious, Fort Magazine, Hunger, iGNANT, Monrove, The Calvert Journal.

ycipk-4kof03

Zuza fotografuje sesje mody, robi portrety, jest autorką kampanii reklamowych znanych projektantów i marek. Niezależnie od tego nad czym pracuje, fotografuje tak, by w jednym kadrze mieściła się cała historia. Jej umiejętność opowiadania, wyrazisty język wizualny i, last, but not least, zaangażowanie społeczne – pozwalają tworzyć narracje, w których zawsze jest więcej niż to, co widać.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4kof03

ycipk-4kof03
ycipk-4kof03