Blisko ludziInteligentna odzież dla wcześniaków. Polscy naukowcy opracowali ją pierwsi

Inteligentna odzież dla wcześniaków. Polscy naukowcy opracowali ją pierwsi

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie zaprojektowali inteligentną odzież dla wcześniaków. Ochroni je przed nadmierną utratą wody, zapewni odpowiednią temperaturę i pozwoli obniżyć poziom wilgoci w inkubatorach.

Inteligentna odzież dla wcześniaków. Polscy naukowcy opracowali ją pierwsi
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Karolina Głogowska

Z perspektywy rodziców i lekarzy, ale przede wszystkim przedwcześnie urodzonych dzieci, to przełomowy projekt. Do tej pory maleństwa owijano natychmiast po urodzeniu polietylenową folią do wysokości szyi. Ich wyjątkowo delikatna i cienka skóra pozwala bowiem na nadmierne parowanie wody z organizmu, które skutkuje utratą ciepła. Dzięki naukowcom z Politechniki Łódzkiej maluchy będą mogły być ubierane w nowoczesne śpioszki, kaftaniki, czapki i buciki.

- Ubranko stanowi barierę przed uciekającym ciepłem i wilgocią - mówi prof. Izabella Krucińska, kierownik Katedry Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej Politechniki Łódzkiej. - Takich ubrań dla dzieci przedwcześnie urodzonych jeszcze na rynku nie ma. Do tej pory wcześniaki były ubierane w materiały przeznaczone dla rozwiniętych noworodków.

Testy polegały na sprawdzeniu reakcji skóry na tkaninę oraz trójwymiarowych badaniach przeprowadzanych na specjalnym manekinie przypominającym noworodka. Otwory w jego „skórze” imitują pocenie się, a komputer sprawdza, czy odzież nie pozwala na zbyt duży ubytek ciepła.

W Polsce co roku rodzą się niemal 24 tysiące wcześniaków, a liczba ta ciągle wzrasta. Jak podkreśla prof. Krucińska, to bardzo ważne, aby zapewnić im odpowiedni komfort fizjologiczny.
- Bardzo podoba mi się ten pomysł - przyznaje 32-letnia Ela, która urodziła syna cztery tygodnie przed terminem w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku. - Żałuję, że mój Maciek nie mógł skorzystać z takiego ubranka, z pewnością byłoby wygodniejsze i przede wszystkim mniej sztuczne niż jakaś folia.

W projekt łódzkich naukowców zaangażowała się również prof. Ewa Gulczyńska z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. To właśnie instytut pomagał w przygotowaniu manekinu wcześniaka. W zakładzie Materiałoznawstwa Politechniki Łódzkiej trwają teraz prace nad konstrukcją ubranek. Zanim ubranka zostaną wprowadzone na rynek, naukowcy muszą uzyskać jeszcze odpowiedni certyfikat.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)