Interaktywna wystawa z okazji światowego Miesiąca Walki z Rakiem Piersi
13.10.2014 09:29, aktual.: 13.10.2014 10:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wystawa przygotowana w ramach obchodów Miesiąca Walki z Rakiem Piersi będzie dostępna bezpłatnie w dniach 11-19 października br. przy Krakowskim Przedmieściu, pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Kościołem Wizytek.
Jak powstaje rak? Jak wyglądało leczenie raka piersi przed laty? Jak powstają i w jaki sposób rozwój raka „blokują” nowoczesne leki? W odpowiedzi na te pytania pomoże interaktywna wystawa edukacyjna „Każdy rak jest inny. Poznaj go i pokonaj!” Wystawa przygotowana w ramach obchodów Miesiąca Walki z Rakiem Piersi będzie dostępna bezpłatnie w dniach 11-19 października br. przy Krakowskim Przedmieściu, pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Kościołem Wizytek.
W obliczu postępu cywilizacyjnego i coraz większej liczby zachorowań na nowotwory, potrzebna jest nam wiedza o tym, w jaki sposób dochodzi do ich powstawania i jak możemy z nimi walczyć. Przy okazji Miesiąca Walki z Rakiem Piersi, organizatorzy wystawy edukacyjnej „Każdy rak jest inny. Poznaj go i pokonaj!”, zwracają uwagę na fakt, że dzięki rozwojowi medycyny i biotechnologii, leczenie raka jest nie tylko możliwe, ale też coraz bardziej skuteczne. Dlatego nigdy nie można tracić nadziei. Dowodzi tego m.in. postęp w leczeniu raka piersi – najpowszechniejszego nowotworu kobiet.
Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w roku 2010 nowotwór ten dotknął 15,8 tys., a w 2011 – już ponad 16,5 tys. Polek . Dzięki kolejnym odkryciom naukowym na przestrzeni wieków, medycyna zgromadziła ogromną wiedzę na temat mechanizmów powstawania nowotworów. Właśnie tę wiedzę w przystępny sposób przybliży nam wystawa „Każdy rak jest inny. Poznaj go i pokonaj!”.
– Październik to wyjątkowy miesiąc, w którym od lat wiele mówi się o nowotworze piersi, szczególnie o jego profilaktyce. Tymczasem postęp dokonujący się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w onkologii to ogromny zastrzyk energii i motywacji do zmierzenia się z chorobą nowotworową. Wystawa nie tylko obrazowo tłumaczy jak powstaje rak, ale przede wszystkim objaśnia, że rak to skomplikowana i okrutnie przebiegła choroba. Medycyna nie ustaje w poszukiwaniu nowych metod leczenia, dzięki którym coraz skuteczniej zmierzamy się z nowotworami. Każdy rak jest inny, ale można go poznać i pokonać!. Najważniejsze to jego wczesne wykrycie – powiedziała Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.
Interaktywna ekspozycja podzielona została na cztery obszary tematyczne
Stanowisko „Każdy z nas jest inny” pokazuje nowe kierunki w medycynie, oparte o dobór indywidualnych terapii do określonego podtypu choroby. Aplikacja „Podróż w czasie” przeniesie nas w erę faraonów, średniowiecznych medyków, Rewolucji Francuskiej oraz do wielu innych okresów w dziejach ludzkości. Zobaczymy, jak radzono sobie z rakiem piersi w dawnych wiekach oraz kiedy dokonywały się kolejne postępy w jego leczeniu. Animacja „Jak działa rak” pozwoli zaś zrozumieć, w jaki sposób powstają i działają komórki nowotworowe. Interaktywna gra „Zablokuj raka!” to okazja do sprawdzenia zdobytej wiedzy o molekularnym podłożu raka w grze symulacyjnej. Natomiast dzięki ekranowi „Od idei do leku” dowiemy się, jak poszukuje się dziś celów terapeutycznych i jak powstają nowoczesne leki onkologiczne.
Ekrany dotykowe wyposażone w specjalnie przygotowane aplikacje interaktywne i animacje opatrzone komentarzem lektora, to doskonały sposób na pogłębienie wiedzy podczas jesiennego spaceru. Wystawa będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich odwiedzających w dniach od 11 do 19 października br. w pobliżu Kościoła Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie w godz. 9:30-20:30.
(mtr), kobieta.wp.pl