Jak dbać o swoje zdrowie w dobie telemedycyny?

Pandemia zmieniła naszą dotychczasową rzeczywistość. Zachęciła nas również do baczniejszego przyjrzenia się własnemu zdrowiu. Wprowadzone zostały rozwiązania technologiczne, które miały to ułatwić, m.in. teleporady. Czy zostaną z nami na dłużej?

Jak dbać o swoje zdrowie w dobie telemedycyny?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.02.2022 00:47

Od dwóch lat świat zmaga się z pandemią koronawirusa. Bardziej niż dotychczas dbamy o swoje zdrowie i dobre nawyki. Wiemy, że prawidłowy układ odpornościowy może nam pomóc w walce z infekcją. Jesteśmy też otwarci na wiedzę. Chcemy czytać na temat profilaktyki i zachowań prozdrowotnych, jednak nie zawsze wiemy, gdzie takich informacji szukać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie źródła są wiarygodne, a przecież w temacie zdrowia nie ma miejsca na kompromisy.

Telemedycyna zostanie z nami na dłużej?

Jedną z bardziej przełomowych zmian w pandemicznej rzeczywistości był rozwój e-medycyny. Dziś nikogo już nie dziwią konsultacje telefoniczne ze specjalistami różnych dziedzin, e-recepty czy zdalnie wystawiane zwolnienia lekarskie. Takie rozwiązania okazały się wygodne i bezpieczne. Pozwoliły też na oszczędność czasu.

Raport "Cyfrowe zdrowie Polek. Co digitalizacja usług medycznych zmieni w profilaktyce zdrowia Polek?", przygotowany w ramach projektu "Zdrowa ONA," pokazał, że kobiety są pozytywnie nastawione do rozwoju e-medycyny. Nie są jednak jeszcze gotowe na całkowitą samoopiekę zdrowotną. Cyfryzacja usług medycznych wymaga od nas zmiany mentalności. Niezwykle ważne jest przyjęcie współodpowiedzialności za swoje zdrowie.

Polki przyznają, że w digitalizacji najbardziej kusząca jest dla nich pespektywa, że ktoś w prosty sposób będzie im przypominał o konieczności zrobienia badań profilaktycznych tak jak dziś aplikacje w smartwachach przypominają o tym, aby napić się wody czy zrobić przerwę w pracy przy komputerze – komentuje Aneta Grzegorzewska, Dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska. I dodaje: – Jednak przejście na (w pełni lub częściowo) cyfrową lub zdalną samoopiekę zdrowotną wymaga zmiany mentalności u pacjentek, które w dużej mierze będą musiały polegać na sobie. Bezdyskusyjnie nowoczesne technologie są potrzebne w ochronie zdrowia, ale równie ważne jest wypracowanie współodpowiedzialności za proces profilaktyki zdrowia kobiet. System ochrony zdrowia nie może i nie powinien pozostawić Polek bez edukacji i wsparcia w regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych.

A badania pokazują, że to z profilaktyką kobiety mają największy problem. Nie jesteśmy przyzwyczajone do samodzielnego zgłaszania się na badania. Nie zawsze pamiętamy, by co najmniej raz w roku wykonać analizę moczu czy choćby podstawowe badania krwi. W czasie pandemii (od marca 2020 r. do marca 2021 r.) ponad połowa kobiet nie wykonywała profilaktycznych badań ginekologicznych[1]. I to nie zawsze w obawie przed zakażeniem koronawirusem, ale też dlatego, że kobiety nie widziały powodu, by zgłosić się na badanie, bo nie czuły żadnych dolegliwości.

To bardzo ryzykowna droga. Eksperci od lat przekonują, że tylko regularna profilaktyka pozwala na odpowiednie monitorowanie swojego zdrowia i pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium, co znacznie poprawia leczenie i rokowanie.

– Pierwszym krokiem do oddania profilaktyki pacjentkom powinna być szeroka edukacja o roli, kontroli i samokontroli zdrowotnej – zauważa dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Zdrowie? Masz je jedno!

By scyfryzowana i zdalna samoopieka miała sens, potrzeba wsłuchać się w swoje ciało i odpowiednio reagować na wysyłane przez nie sygnały. W ten sposób w pełni zaangażujemy się w monitorowanie i ocenę własnego zdrowia. Do tego potrzeba jednak narzędzi, m.in. rzetelnych informacji. Gdzie ich szukać?

Obraz
© materiały partnera | Labo

Przyjaznym miejscem dla kobiet w sieci jest portal "Zdrowa ONA". Stanowi centrum wiedzy medycznej i wskazówek dotyczących dbania o kobiece zdrowie. Można tu znaleźć artykuły i eksperckie porady z wielu dziedzin, m.in. diabetologii, urologii, ginekologii czy hematologii, jak również rekomendowany przez polską ochronę zdrowia kalendarz badań profilaktycznych i szczepień.

Na portalu można ponadto przeczytać ciekawe rozmowy ze specjalistami, które w sposób rzetelny i jasny dzielą się wiedzą na istotne tematy związane ze zdrowiem współczesnej kobiety.

Celem portalu "Zdrowa ONA" stworzonego przez firmę Gedeon Richter, która od lat angażuje się w działania mające na celu zwiększanie świadomości na temat kobiecego zdrowia, jest dostarczenie Polkom narzędzi, za pomocą których będą mogły lepiej zadbać o swoje zdrowie i poprawić jakość swojego życia.

To niezwykle ważne, zwłaszcza teraz, w dobie pandemii. Postarajmy się więc wkroczyć w 2022 r. z postanowieniem baczniejszego przyjrzenia się sobie. To pozwoli nam w porę reagować i dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

[1] Ankieta internetowa (CAWI) przeprowadzona na reprezentatywnej grupie 1030 Polek, ARC Rynek i Opinia, kwiecień 2021 roku

Źródło artykułu:WP Kobieta
kobiece zdrowiezdrowie kobietGedeon Richter