Jak dobrać biustonosz do piersi?
Każda kobieta zdaje sobie sprawę, że odpowiednie dobranie biustonosza do piersi nie jest tak prostą sprawą. Trzeba przecież brać pod uwagę obwód w piersiach, pod piersiami, kształt miseczki i rozmiar. To ważne, ponieważ dobrze dobrany stanik wpływa na zdrowie biustu.
19.03.2019 15:47
Każda kobieta zdaje sobie sprawę, że odpowiednie dobranie biustonosza do piersi nie jest tak prostą sprawą. Trzeba przecież brać pod uwagę obwód w piersiach, pod piersiami, kształt miseczki i rozmiar. To ważne, ponieważ dobrze dobrany stanik wpływa na zdrowie biustu.
Mimo, że stanik nie jest zazwyczaj widoczny pod ubraniem, to nadal jest jedną z ważniejszych części garderoby. Warto jednak wiedzieć, że pozornie niewidoczny biustonosz nadal warunkuje wygląd piersi pod np. bluzką.
Brafiterki alarmują, że około 80% kobiet ma źle dobrany stanik, czego efektem może być nie tylko gorszy wygląd piersi, ale też ból kręgosłupa i ramion! Trzeba wiedzieć, że dobrze umiejscowione piersi wpływają na ogół wyglądu kobiety – między innymi talię.
Siedem typów biustu
Pierwszym krokiem będzie odpowiednie dobranie biustonosza względem kształtu piersi. Zasadniczo rozróżnia się siedem typów piersi. Od tego zależy, jaki fason biustonosza sprawdzi się najlepiej.
Piersi smukłe – ten typ jest cieńszy na górze, a pełniejszy na dole. Zazwyczaj takie piersi sprawiają wrażenie bardziej długich, niż szerokich. Jest to kształt towarzyszący niewielkiemu rozmiarowi, dlatego dobrym wyborem będzie biustonosz typu plunge plus wkładka, dzięki czemu piersi zostaną uniesione do góry.
Kształt wschód- zachód – jak można prosto wywnioskować z nazwy – ten typ biustu charakteryzuje się tym, że sutki skierowane są w przeciwnych kierunkach. Jeżeli masz takie piersi – dobrym wyborem będzie zakup stanika sportowego, a także push-up, dzięki czemu piersi zostaną umiejscowione pośrodku ciała.
Piersi na boki – można powiedzieć, że jest to typ dosyć podobny do powyższego, jednak w tym przypadku piersi są zazwyczaj większe, pełniejsze. Dobrze sprawdzi się biustonosz plunge, który podtrzyma piersi i uniesie je ku górze.
Kształt asymetryczny – piersi bardzo często różnią się od siebie rozmiarem, jednak kiedy rozbieżność jest znacząca – dobrze będzie dobrać biustonosz do piersi większej, natomiast przy mniejszej warto zastosować wkładkę.
Dzwonki – w tym przypadku Twoje piersi są prawdopodobnie większe i lekko opadają. Zaopatrz się w stanik który będzie je podtrzymywał. Pamiętaj jednak by unikać bardotki, gdyż piersi mogą się z niego wylewać.
Piersi okrągłe – tutaj można sobie pozwolić na większą dowolność. Piersi są równie pełne na dole, jak i na górze. Przez to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie potrzeba zaopatrywać się w biustonosze podtrzymujące biust.
Łezki – piersi tego rodzaju są zaokrąglone, jednak odrobinę mniej w wyższej części – tak jak wskazuje nazwa. Każdy biustonosz sprawdzi się dobrze.
Jak dobrać rozmiar stanika?
Przede wszystkim przyda Ci się tasiemka krawiecka. Za jej pomocą wykonaj pomiar pod biustem pamiętając, że tasiemka musi być mocno zaciśnięta. Weź pod uwagę to, że taśma musi być również równo umiejscowiona. Kiedy otrzymasz wynik – odejmij od niego trzy centymetry, a następnie zaokrąglij w dół do najbliższego rozmiaru biustu (rozmiary liczy się od 60; kolejno 65, 70, 75 itd.). Pomiar ten dokonuje się bez stanika. Dla przykładu, kiedy obwód pod biustem wynosił 91 cm, to po odjęciu 3cm i zaokrągleniu w dół wychodzi 85.
Kolejnym ważnym krokiem jest zmierzenie obwodu w biuście. Tym razem tasiemka nie powinna być zaciśnięta. Pomiar ułatwi lekki, niewzmacniany stanik. Twoje piersi mocno opadają? Wykonaj pomiar nachylając się w dół.
Mając oba wyniki należy skorzystać z tabel dostępnych w internecie. Będziesz musiała wykonać proste odejmowanie. Kiedy Twój obwód w biuście wynosi 102 cm, odejmij od niego rozmiar pod biustem, czyli powyższe przykładowe 85cm. Otrzymasz wynik 17, a korzystając z tabeli dowiesz się, że rozmiar Twoich piersi to 85 D.