Jak dobrze biegać? Tak jak lubisz!
Bieganie jest jedną z najpopularniejszych, a jednocześnie najbardziej inkluzywnych aktywności sportowych. Wymaga właściwie tylko chęci i wygodnych butów, a jednocześnie niesie nieocenione korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Łączy ludzi – w końcu wszyscy, którzy biegają, są częścią większej grupy, niezależnie od tego, czy trenują do maratonu, czy truchtają rekreacyjnie przed wyjściem do biura. Dlatego właśnie marka New Balance wspiera wszystkich biegaczy. W kampanii "Run your way" pokazuje wyraźnie, że biegać każdy może – i to biegać dokładnie tak, jak lubi!
Bieganie poprawia kondycję i sprawność całego organizmu, kształtuje sylwetkę i pozytywnie wpływa na wszystkie układy ciała: aktywizuje dużą część mięśni, wzmacnia układ kostny, zwiększa wydolność układu krążenia, wzmaga wentylację płuc... Intensywny wysiłek fizyczny stymuluje też produkcję endorfin i serotoniny, czyli substancji odpowiadających za dobre samopoczucie. To świetna forma relaksu, zdrowy sposób na spędzanie wolnego czasu i fantastyczna profilaktyka wielu chorób. To też czysta przyjemność i jedna z tych dyscyplin sportowych, która pozwala celebrować swoją niezależność.
Biegaj po swojemu, czyli biegać każdy może
New Balance zachęca: "Run Your Way"! Nieważne, dlaczego biegasz, w jakim czasie pokonujesz kilometr czy jaki jesteś w stanie przebiec dystans. Jeśli biegasz, jesteś biegaczem i zasługujesz na szacunek oraz miejsce w społeczności biegowej. W końcu każdy może mieć własny styl biegania czy motywację – tak jak ulubioną trasę czy muzykę, która pomaga zachować rytm. Możesz biegać sam lub w grupie, rano lub po pracy, po parku lub po osiedlu, na którym mieszkasz. Każdy ruch jest dobry!
Run Your Way | New Balance
Ile biegaczy, tyle stylów biegania – dobrze pokazuje to nowa kampania New Balance, w której występują ambasadorzy pochodzący z różnych środowisk i mający zupełnie odmienne podejścia do uprawiania tego sportu. Jedni chcą w ten sposób poznawać nowych ludzi, jak Mike Kratzer, który uwielbia maratony, inni… biegają za piłką! To sposób Endricka, który w wieku 18 lat podpisał kontrakt z Realem Madryt.
- Nie ma znaczenia, jak się poruszasz i do jakich celów dążysz, ale czy robisz to z pasją – mówi Catherine Debrunner, lekkoatletka i wielokrotna medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Cała jej życiowa postawa potwierdza te słowa. Catherine urodziła się z wadą wrodzoną kręgosłupa, a od 8. roku życia zaczęła się ścigać na wózku inwalidzkim. Dziś odnosi kolejne sukcesy w tej dyscyplinie i udowadnia, że osoba na wózku inwalidzkim może reprezentować markę sportową tak samo skutecznie, jak pełnosprawni sportowcy.
Bieganie może być też świetnym sposobem na reset i uwolnienie się od stresu. Cat Burns, brytyjska piosenkarka i autorka tekstów, w swoich mediach społecznościowych często mówi o tym, jak wyjście na zewnątrz i bieganie pomaga oczyścić jej umysł. Zaczęła biegać po to, by się wyciszyć i… wsiąkła w to! - Moje bieganie nie ma ustalonych zasad. Nie lubię kontrolować, jakie mam tempo. Czasami to robię, gdy chcę rywalizować z samą sobą, ale zazwyczaj biegam dla siebie i po prostu cieszę się wolnością i jasnością umysłu, jakie daje mi bieganie – zaznacza.
Biegaj bezpiecznie!
Bieganie to jeden z najłatwiej dostępnych rodzajów aktywności fizycznej. Można uprawiać ją wszędzie, gdy tylko masz czas i ochotę. Nie potrzebujesz karnetu na siłownię ani specjalistycznego, drogiego sprzętu. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że bieganie będzie przyjemne, satysfakcjonujące, a przede wszystkim – bezpieczne. Podstawą okaże się prawidłowo dobrane obuwie, które zapewni odpowiednią amortyzację i pozwoli uniknąć kontuzji.
Joanna Dorociak, trenerka New Balance Run Club:
Zaczynając swoją przygodę z bieganiem, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach:
- Postaw na odpowiednio dobrane buty, które zapewnią stabilizację i amortyzację, chroniąc przed kontuzjami
- Zacznij od spokojnego tempa, pozwalając organizmowi na adaptację i uniknięcie przeciążeń
- Kluczowa jest także regularna rozgrzewka przed biegiem oraz schłodzenie (rozciąganie) po zakończeniu treningu – to nie tylko poprawi twoją wydajność, ale także pomoże uniknąć kontuzji
- Zacznij w grupie lub z trenerem, który zmotywuje jak i zaprogramuje dla ciebie plan działania
- Przede wszystkim: BAW SIĘ TYM!
Pamiętaj! Bieganie to proces, dlatego warto stopniowo zwiększać tempo i dystans, a nie od razu narzucać sobie wygórowane cele. Nie koncentruj się przesadnie na wynikach, znajdź taki sposób biegania, który sprawia ci najwięcej przyjemności i niesie satysfakcję!