Nie sadź przed domem. Wielu już pożałowało
Niektóre rośliny rosną niezwykle szybko i rozmnażają się w zastraszającym tempie, co sprawia, że trudno nad nimi zapanować. Mogą zdominować inne gatunki, zakłócając równowagę ekosystemu. Na jakie rośliny należy uważać?
Istnieją rośliny, które charakteryzują się szybkim wzrostem i zdolnością do agresywnego rozprzestrzeniania się w naturalnym środowisku. Mogą negatywnie wpływać na lokalne ekosystemy, wypierając rodzime gatunki i zaburzając naturalną równowagę biologiczną.
Takie rośliny są niebezpieczne dla innych roślin
Jednym z najważniejszych czynników agresywnego wzrostu takich roślin, jest brak konkurentów. Niektóre z nich są wyjątkowo efektywne w rozmnażaniu się za pomocą nasion, kłączy czy nawet ich niewielkich fragmentów. Dodatkowo, potrafią szybko skolonizować dane terytorium, walcząc z innymi gatunkami o zasoby, takie jak światło słoneczne, woda czy składniki odżywcze w glebie. Zwykle odnoszą w tym zwycięstwo, co prowadzi do zmniejszenia bioróżnorodności i zmian w strukturze ekosystemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby, które odstraszają wyglądem. Ekspert wyjaśnił rzadkie zjawisko
Niektóre rośliny ekspansywne wydzielają także szkodliwe lub toksyczne substancje, które hamują wzrost innych roślin, a także mogą szkodzić zwierzętom czy ludziom. Przykładem jest barszcz Sosnowskiego, który jest oficjalnie zakazany w Polsce.
Jakie rośliny zaburzają ekosystem?
Choć niektóre gatunki roślin mogą wydawać się urocze, warto dobrze się zastanowić przed ich posadzeniem. Przykładem jest konwalia majowa, której podziemne kłącza umożliwiają łatwe rozrastanie się na boki, zajmując przy tym dużą część ogrodu.
Podobnie zachowują się barwinka czy podagrycznik, które gwałtownie się rozrastają za pomocą podziemnych kłączy. Do rozmnożenia wystarczy zaledwie niewielki fragment.
Inne szybko rozrastające się gatunki to tojeść rozesłana, dąbrówka rozłogowa, rogownica kutnerowata, jasnota, gwiazdnica wielkokwiatowa, krwawnik pospolity, aster nowobelgijski czy jastrun. Choć mogą ubarwić ogród, należy je sadzić z rozwagą i kontrolować ich rozrost. Jeśli się rozprzestrzenią, konieczne będzie ich ograniczenie.
Walka z agresywnymi gatunkami jest długa i trudna. Usuwamy je mechanicznie i stosujemy chemiczne środki, ale one i tak potrafią odrastać i na nowo się rozpleniać.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.