Zapach starszych ludzi. Naukowcy ustalili jego źródło

Osoby starsze często wydzielają specyficzny zapach, który bywa mylnie kojarzony z brakiem higieny. Naukowcy odkryli prawdziwe źródło tej woni.

Osoby starsze często wydzielają specyficzny zapach
Osoby starsze często wydzielają specyficzny zapach
Źródło zdjęć: © Getty Images

Wiele osób w podeszłym wieku emituje zapach, który można opisać jako stęchły lub tłusty. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie wynika to z zaniedbań higienicznych. Badacze zidentyfikowali związek chemiczny, 2-nonenal, jako główną przyczynę tego aromatu. Powstaje on w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych w organizmie. Z wiekiem skóra staje się bardziej podatna na te procesy, co intensyfikuje zapach.

Dlaczego osoby starsze wydzielają specyficzny zapach?

Zespół prowadzony przed dra Shinichiro Haze wykazał, że 2-nonenal jest odpowiedzialny za charakterystyczną woń, która nie jest oznaką braku czystości u osób starszych. Z racji tego, że związek ten nie rozpuszcza się w wodzie, nawet częste mycie nie usuwa go całkowicie - co potwierdzają badania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Majewska o sobie: "Nie mam czasu, żeby spokojnie się zestarzeć"

Dr Haze odkrył także, że zapach starszych osób może mieć korzenie w dziedzictwie genetycznym. Przodkowie wykorzystywali go do oceny wieku czy stanu zdrowia. Choć dziś jest postrzegany negatywnie, kiedyś stanowił bardzo ważną funkcję informacyjną.

Nie wszyscy starsi ludzie pachną tak samo

Badania pokazują, że nie wszystkie osoby starsze wydzielają ten specyficzny zapach. Tylko połowa badanych miała zauważalne poziomy 2-nonenalu. Ci, którzy go nie mają, nie powinni się martwić, a ci, którzy go mają - także nie powinni mieć powodu do wstydu.

Choć nie można całkowicie wyeliminować zapachu seniora standardowymi metodami higieny, istnieją sposoby na jego redukcję. Kluczową rolę odgrywa zdrowy styl życia. Zmniejszenie stresu, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie używek, takich jak papierosy, mogą pomóc w zmniejszeniu intensywności zapachu.

Należy również pamiętać, że zapach osób starszych, mimo że często odbierany negatywnie, jest częścią naszej naturalnej biologii. To nie tylko kwestia fizjologii, ale także świadectwo procesów ewolucyjnych. Traktowanie tego zapachu jako normalnego aspektu starości może prowadzić m.in. do lepszego zrozumienia potrzeb seniorów.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)