Jak działa smart dom?

Smart dom to system rozwiązań, które jeszcze jeszcze nie tak dawno temu można było zaliczyć co najwyżej do futurystycznych projektów. Dziś sterowanie lodówką, pralką i oświetleniem przy pomocy smartfona staje się rzeczywistością. Jakie udogodnienia wprowadzane są we współczesnych inteligentnych domach i jak wpływają one na życie codzienne domowników? Sprawdziliśmy!

Jak działa smart dom?
Źródło zdjęć: © iStock.com

28.05.2018 | aktual.: 29.03.2019 11:17

Co potrafi smart home?

Zestawy smart home są niezawodnymi asystentami pań i panów domu. Zmniejszają ilość obowiązków do niezbędnego minimum, dają poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkowania sprzętów oraz instalacji. Sprawiają, że bez ruszania się z kanapy można włączyć termostat, zgasić światło w pokoju, nastawić pranie, uzupełnić zapasy w lodówce, otworzyć bramę wjazdową i podnieść wszystkie rolety. Dzięki urządzeniom smart home takie odwieczne problemy, jak żelazko podłączone do gniazdka i okno otwarte pod nieobecność domowników, przestają istnieć. Łączność Wi-Fi pozwala na ciągłe monitorowanie wnętrza i odłączenie zasilania, nawet kiedy jest się wiele kilometrów od domu. Urządzenia podłączone do internetu wysyłają powiadomienia na skrzynkę e-mailową, kiedy w budynku dzieje się coś niepokojącego, np. ulatnia się tlenek węgla, albo zostanie wykryta próba otworzenia drzwi wejściowych. W tym drugim przypadku dostaje się również nagranie z monitoringu, na którym można rozpoznać osobę dokonującą próby włamania.

Najpopularniejsze rozwiązania smart home

Za pionierów inteligentnych rozwiązań do komfortowego użytkowania przestrzeni domowej uchodzą Azjaci. W 2014 roku na rynku pojawił się smart home Samsung SmartThings, który działa we współpracy z wieloma urządzeniami, nie tylko marki koreańskiego potentata. Do zdalnie sterowanej sieci AGD i RTV można podłączyć choćby żarówki Osram. W zestawie znajdują się breloczek z sensorem, który ułatwia znalezienie kluczy, czujnik monitorujący temperaturę i poziom wody, przelotka sterująca przepływem energii elektrycznej w gniazdkach, czujniki ruchu, temperatury i wstrząsów. Od niedawna można również kupić smart home Xiaomi. Kompatybilna z nim aplikacja pokazuje status wszystkich podłączonych urządzeń. Ma funkcje: czujnika zmierzchowego, lampy programowanej na konkretną godzinę, budzika, alarmu z dźwiękiem szczekania psa, a także wysyłania powiadomień o wciśnięciu przez gości dzwonka do drzwi. Jedne urządzenia podłączone do sieci mogą oddziaływać na inne. Jak to działa w praktyce? Kiedy czujnik odnotuje spadek temperatury, automatycznie zostaje uruchomione centralne ogrzewanie.

Technologia potrafi uwieść, choć ceny czasem odstraszają. Sprawdź najnowsze oferty komputerów, tabletów i smartfonów na WP radarOkazji i nie przepłacaj.

Smart home – cena inteligentnego domu

Na proste rozwiązanie smart home stać nawet osoby o niedużej zasobności portfela. Pojedyncze urządzenia z czujnikami ruchu kosztują około 300 zł. Podobny jest koszt zamontowania przy telewizorze oświetlenia LED sterowanego za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Więcej trzeba zapłacić za centralki obsługujące kilkuelementowe zestawy sprzętów (ceny takich instalacji przekraczają niekiedy 2000 zł). Inteligentny dom można usprawniać stopniowo, włączając do systemu kolejne sprzęty, a tym samym rozszerzając funkcje swojego smart home.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)