FitnessJak hormony wpływają na naszych facetów?

Jak hormony wpływają na naszych facetów?

Jak hormony wpływają na naszych facetów?

My, kobiety, mamy swoje humory, spadki energii i wahania nastroju. Przechodzimy cykl miesiączkowy, od którego zależy nasz stan fizyczny i psychiczny. Wszystko przez hormony, które sterują naszym organizmem. A oni? Jak na naszych facetów wpływają ich „męskie” hormony?

My, kobiety, mamy swoje humory, spadki energii i wahania nastroju. Przechodzimy cykl miesiączkowy, od którego zależy nasz stan fizyczny i psychiczny. Wszystko przez hormony, które sterują naszym organizmem. A oni? Jak na naszych facetów wpływają ich „męskie” hormony?

Czy mężczyźni mają swój cykl?

Tak i nie. Mężczyźni, w przeciwieństwie do nas, nie są poddani cyklowi hormonalnemu, który wywołałby zmiany nastroju, osłabienie lub zmęczenie czy też bóle brzucha. Ich „cykl” dotyczy wymiany plemników (czyli wyprodukowania zupełnie nowej spermy) i trwa siedemdziesiąt dwa dni. Ilość testosteronu w ich organizmach może się znacząco zwiększyć (najwyższa jest rano, po przebudzeniu), nie powodując przy tym żadnych zmian nastroju.

Tekst: na podst. Marie Claire/ Anna Loska

(mst/sr)

1 / 7

Dlaczego chłopcy przechodzą okres dojrzewania ciężej niż dziewczynki?

Obraz
© Thinkstockphotos

Wiąże się to z ilością hormonów, które zostają wyprodukowane w ich organizmach w bardzo krótkim czasie. Często rodzice obserwują nagłą zmianę zachowań u dziecka. Np. wysyłamy trzynastoletniego synka, który interesuje się wyłącznie grą w piłkę nożną, na wakacje, a po dwóch tygodniach odbieramy dziecko, które myśli tylko o dziewczynach. Dzieje się tak, ponieważ w okresie dojrzewania u chłopców ilość produkowanego w ich ciałach testosteronu wzrasta czasem nawet osiemnastokrotnie w ciągu zaledwie kilku miesięcy. To wywołuje u nich szok hormonalny, doznanie, które można wręcz zaklasyfikować jako traumatyczne. Dla porównania: u dziewcząt w okresie dojrzewania poziom hormonów wzrasta trzy-czterokrotnie w przeciągu kilku lat!

2 / 7

Czy faceci produkujący duże ilości testosteronu mają większe penisy i są lepsi w łóżku?

Obraz
© Thinkstockphotos

Nie! Wielkość penisa nie jest związana z ilością hormonów w ciele mężczyzny, lecz z cechami genetycznymi. Za to libido mężczyzny, czyli to, jak często ma on ochotę na seks, związane jest z ilością testosteronu we krwi. Ilość hormonów nie wpływa z kolei na siłę doznań seksualnych odczuwanych przez mężczyznę ani na jakość pieszczot, jakie nam oferuje. To, czy dobrze nam będzie z naszym facetem, zależy głównie od jego umiejętności oraz od długości stosunku. Jak podkreślają seksuolodzy, penetracja nie musi być głęboka, aby zadowolić kobietę. Ważniejsza jest natomiast gra wstępna, która odpowiednio „rozgrzeje” kobietę przed stosunkiem. Panowie obdarzeni klejnotami o pokaźnych rozmiarach nie muszą być od razu najlepszymi kochankami.

3 / 7

Czy „męski wygląd” faceta oznacza, że jest on dobry w łóżku?

Obraz
© Thinkstockphotos

Nie! Nie każdy facet o wyglądzie Schwarzeneggera jest doskonałym kochankiem. Rozrośnięte ramiona, przewaga mięśni nad tkanką tłuszczową oraz szerokie szczęki – to wszystko cechy męskiej urody, na wystąpienie których mają wpływ androgeny (czyli geny męskie) zależne od chromosomu Y. Jednak „męski” wygląd jest określany jako cecha wtórna i nie ma nic wspólnego z wigorem mężczyzny.

4 / 7

Czy łysienie oznacza, że mężczyzna ma wysoki poziom hormonów?

Obraz
© Thinkstockphotos

Część z nas myśli, że „owłosiona klata” i zakola to cechy wyglądu facetów mających wysoki poziom męskich hormonów. To przekonanie należy jednak odłożyć między bajki! Łysienie bądź nadmierne owłosienie występują u mężczyzn bez względu na poziom testosteronu we krwi. Według Antoine’a Lemaire’a, seksuologa i endokrynologa z Lille (północna Francja), łysienie obserwuje się u mężczyzn zarówno z wysokim, jak i z niskim poziomem testosteronu. Jeśli więc szukamy gorącego kochanka, nie musimy koniecznie wybierać macho o gładkiej czaszce! Azjaci prawie wcale nie mają owłosienia na piersiach oraz rzadko łysieją, a podobno są niezłymi kochankami.

5 / 7

Dlaczego niektórzy faceci mają piersi?

Obraz
© Thinkstockphotos

Piersi rosną mężczyznom w dwóch przypadkach: kiedy są otyli lub gdy profesjonalnie uprawiają niektóre rodzaje sportu. Dlaczego?

W przypadku nadwagi u mężczyzn dochodzi niekiedy do wykształcenia się piersi przypominających te kobiece. Schorzenie to nazywane jest ginekomastią. Duże ilości tkanki tłuszczowej pobudzają w organizmie mężczyzny produkcję estrogenów (genów kobiecych), co z kolei przyczynia się do rozwinięcia się piersi. U zdrowego mężczyzny estrogeny też są produkowane, ale w bardzo małych ilościach. Z kolei w przypadku sportowców przyczyną jest zbyt duża ilość androgenów. Jeśli męskich hormonów jest za dużo, zostają przez organizm przemienione w estrogeny. Duża ilość estrogenów oznacza natomiast duże piersi.

6 / 7

Dlaczego facetom jest łatwiej utrzymać odpowiednią wagę niż nam?

Obraz
© Thinkstockphotos

Wiąże się to z obecnością testosteronu w krwi. Testosteron wpływa na rozwój tkanki mięśniowej. A im więcej jest mięśni, tym szybszy metabolizm. Ponieważ mężczyźni mają lepiej rozwiniętą od kobiet tkankę mięśniową, spalają więcej kalorii niż my.

7 / 7

Jak oni przechodzą przekwitanie?

Obraz
© Thinkstockphotos

U nas przekwitanie objawia się zanikiem miesiączek i nazywane jest menopauzą. U mężczyzn zaprzestanie produkowania hormonów męskich w zasadzie nie występuje, choć potocznie okres przekwitania u mężczyzn nazywamy andropauzą. Faceci produkują męskie hormony do końca życia, ale około pięćdziesiątki ich ilość zaczyna zmniejszać się z każdym kolejnym rokiem życia. Z wiekiem pojawiają się więc problemy z erekcją, następuje spadek libido i osłabienie. Z kolei sylwetki naszych panów zaczynają się „zaokrąglać”, ponieważ obniżenie się poziomu testosteronu we krwi wpływa na szybsze odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Tekst: na podst. Marie Claire/ Anna Loska

(mst/sr)

zdrowiepiersihormony

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (58)