Jak i czym poprawnie się zmierzyć?

Bra-fitting to dokładne dopasowanie rozmiaru biustonosza (ang. bra - biustonosz, fit – dopasowywać). Proces dopasowywania prawidłowego rozmiaru rozpoczynamy od dokonania kilku pomiarów – obwodów w biuście i pod biustem. Rozmiar biustonosza to rozmiar obwodu pod biustem oraz rozmiar miseczki.

Jak i czym poprawnie się zmierzyć?
Źródło zdjęć: © Piotr Fajfer, jak się mierzyć

Bra-fitting to dokładne dopasowanie rozmiaru biustonosza (ang. bra - biustonosz, fit - dopasowywać). Proces dopasowywania prawidłowego rozmiaru rozpoczynamy od dokonania kilku pomiarów – obwodów w biuście i pod biustem. Rozmiar biustonosza to rozmiar obwodu pod biustem oraz rozmiar miseczki.

Aby uzyskać rozmiar miseczki, potrzebujemy dwóch pomiarów – w biuście i pod biustem. Mierzenie obwodu pod biustem da nam wynik w postaci przybliżonego rozmiaru obwodu stanika, natomiast rozmiar miseczki wynika z różnicy pomiędzy pomiarem w biuście i pod biustem.

Do mierzenia najlepiej używać miary krawieckiej, czyli tak zwanego „centymetra”. Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów miarek, należy zwrócić uwagę, czy nie jest ona zbyt podatna na rozciąganie. Jest to ważne, ponieważ niektórych pomiarów dokonujemy napinając miarę i jeśli ulega ona rozciąganiu, otrzymamy zafałszowany wynik.

Jak się zmierzyć pod biustem?

Pomiar pod biustem wykonujemy bez biustonosza, na gołe ciało, w pozycji stojącej na wydechu. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest skorzystać z pomocy drugiej osoby, choć nie jest to konieczne. Miarę krawiecką przykładamy tuż pod piersiami, uważając, aby była ona ułożona równolegle do podłogi – na tej samej wysokości z tyłu i z przodu. Robimy wydech i mierzymy obwód, zaciskając miarkę. Wynik pomiaru pod biustem stanowi wstęp do określenia rozmiaru obwodu biustonosza, który producenci oznaczają 60, 65, 70, 75 (w rozmiarówce brytyjskiej odpowiednio 28, 30, 32, 34...) itd.

Pomiar pod biustem zdejmujemy inaczej, niż inne (w talii, biodrach czy biuście). Jest to ważne, ponieważ biustonosz jest uszyty zawsze z mniej lub bardziej, ale jednak rozciągliwego materiału, natomiast miara się nie rozciąga. Jest jeszcze jeden powód, dla którego pomiar ten musi być ścisły – należy uwzględnić funkcję podtrzymującą, jaką pełni biustonosz, i aby mógł ją spełniać, musi nieco opinać ciało. Podtrzymanie piersi opiera się głównie na obwodzie stanika i to od jego dopasowania zależy, czy będzie on spełniał swoją funkcję.

Można również dokonać pomocniczego pomiaru pod biustem – na wdechu, niekoniecznie bardzo ściśle. Taki pomiar przyda się osobom, których klatka piersiowa mocno rozszerza się w trakcie oddychania, i jeśli różnica tych pomiarów jest duża, warto to uwzględnić wybierając biustonosz. Zdjęcia kolejno: mierzenie pod biustem, mierzenie na wdechu, mierzenie na wydechu, mierzenie w biuście.

Zmierzone - co dalej?

Samo dobranie odpowiedniego obwodu w konkretnym modelu stanika zależy jednak od kilku czynników – przede wszystkim od rozciągliwości pasa biustonosza. Jeśli np. uzyskamy wynik 72 cm pod biustem, mogą na nas pasować obwody 70 w jednych modelach, 75 w innych, a nawet 65 w bardziej rozciągliwych. Jest to spowodowane nie tylko różnymi właściwościami materiałów, ale także dokonującymi się na rynku bieliźniarskim zmianami. Producenci coraz częściej szyją stabilne, nierozciągające się obwody o realnych rozmiarach (np. na 70 cm pod biustem – obwód 70) i coraz częściej zasada odjęcia od pomiaru pod biustem 5 cm traci na aktualności, szczególnie u osób szczupłych.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze rozmiaru jest ilość tkanki tłuszczowej u danej osoby. Panie z większą jej ilością potrzebują zwykle nieco większego zaniżenia obwodu niż te, które mają jej bardzo mało. Dobierając obwód stanika jakby pomijamy te najbardziej miękkie tkanki, ponieważ nie stanowią one dobrego podparcia dla pasa stanika.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na stabilność obwodu jest wielkość piersi, a dokładniej – ich ciężar. Cięższe piersi potrzebują zwykle mocniejszego podtrzymania, niż lekkie.

Mierzymy biust

Co do mierzenia obwodu w biuście – są różne metody. Najbardziej miarodajne wydaje się jednak zmierzenie obwodu biustu w pozycji stojącej, w miękkim biustonoszu. Nie zaciskamy miarki, mierzymy obwód pilnując, aby miara była umieszczona na ciele na tej samej wysokości z tyłu z przodu.

Mierzymy obwód w biuście w najszerszym miejscu. Przykładamy miarkę tak, aby z przodu znajdowała się na wysokości najbardziej wysuniętej do przodu części piersi, najczęściej na wysokości brodawek. Problem z tą metodą polega na tym, że jeśli nasz biustonosz, w którym się mierzymy przed dobraniem prawidłowego rozmiaru, jest źle dopasowany, np. ma znacznie za małe miseczki, pomiar może być zafałszowany. Dlatego dobrze jest dokonać pomiarów pomocniczych w pozycji pochylonej, w biustonoszu i bez niego.

Pochylamy się tak, aby górna część ciała była ułożona równolegle do podłogi, i mierzymy obwód biustu delikatnie naprężając miarę. Można zmierzyć również obwód biustu w pozycji stojącej bez biustonosza.

Każda z tych metod jest przydatna, przy różnej wielkości i konsystencji biustu. Piersi jędrne, zwarte nie będą dawały znaczących różnic w wynikach pomiarów dokonanych różnymi metodami, natomiast w przypadku piersi lejących, bardzo miękkich różnice te mogą być duże. I na przykład pomiar na stojąco bez bielizny da nam obwód znacznie zaniżony, a pomiar w pochyleniu bez stanika – znacznie zawyżony. Uwzględniamy największy wynik, przy czym o ostatecznym rozmiarze zawsze decyduje przymierzanie danego modelu biustonosza.

Pomiary a cykl

Nie ma większego znaczenia, o jakiej porze dnia się mierzymy, natomiast może mieć znaczenie, w jakim momencie cyklu miesięcznego dokonujemy pomiarów. U niektórych pań wahania rozmiaru piersi w cyklu sięgają nawet dwóch rozmiarów miseczki. Piersi zwiększają swoją objętość przed menstruacją, i bywa, że na te kilka dni jest potrzebny inny rozmiar biustonosza niż na pozostałe.

Jeśli nie występują duże wahania rozmiaru, nie ma większego znaczenia, kiedy się zmierzymy i wybierzemy na zakupy. Jeśli jednak zaobserwowałyśmy znaczne zmiany wielkości piersi w zależności od dnia cyklu miesięcznego, dobrze jest określić, na jaki jego okres kupujemy stanik.

Dotyczy to nie tylko wielkości miseczek, ale również rozmiaru obwodu pod biustem. Wiele kobiet przed miesiączką uskarża się na większą wrażliwość ciała i uczucie napuchnięcia z powodu zatrzymywania większej ilości wody. Jeśli należymy do tej grupy kobiet, warto rozważyć zakupienie na te trudniejsze dni biustonosza w rozmiarze uwzględniającym te zmiany – nieco luźniejszego pod biustem, z nieco większymi miseczkami.

Źródło artykułu:WP Kobieta
biustonoszbrafitterkadobór biustonosza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)