UrodaJak mieć bielsze zęby? Prezentujemy niedrogie, domowe sposoby

Jak mieć bielsze zęby? Prezentujemy niedrogie, domowe sposoby

Jak mieć bielsze zęby? Prezentujemy niedrogie, domowe sposoby
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak
03.09.2018 14:58, aktualizacja: 04.09.2018 09:13

Wielu z nas pragnie mieć piękny, biały uśmiech, więc profesjonalne zabiegi dentystyczne są bardzo popularne, chociaż dość drogie. Jak mieć bielsze zęby bez wychodzenia z domu? Oto tanie sposoby.

Dlaczego zęby żółkną?

Nie każdy ma lśniące, perłowe zęby. Ich naturalny kolor bardzo często zależy od genów, które decydują o grubości i odcieniu szkliwa czy składzie chemicznym tkanek. Dużą rolę odgrywają również używki oraz jedzenie, a konkretniej barwniki zawarte np. w herbacie, kawie, papierosach, ciemnych owocach, czekoladzie itp. Na kolor zębów ma wpływ także czas – im jesteśmy starsi, tym szkliwo staje się cieńsze i prześwituje przez nie ciemna warstwa tkanki. Nieprawidłowa pielęgnacja, regularne przyjmowanie niektórych leków oraz gromadzenie się kamienia nazębnego to również wrogowie naszego pięknego uśmiechu. Kamień nazębny warto usuwać regularnie. Jest to często pierwszy krok ku uzyskaniu bielszych zębów.

Jak mieć bielsze zęby – pasty, płyny, nici dentystyczne

Stosowanie odpowiednich past, płynów czy nici dentystycznych to jeden z najprostszych sposobów na rozjaśnienie zębów. Pasty zawierają substancje ściernie (np. węglan wapnia), które mechanicznie usuwają osad. Dobrze jest wybierać egzemplarze, których wskaźnik ścieralności (RDA) nie wynosi więcej niż 200. Niektóre zawierają też enzymy, które rozpuszczają błonkę wiążącą szkliwo z płytką nazębną. Pasty wybielające mogą uszkadzać zęby, jeśli są stosowane zbyt często. Nie zaleca się ich używania dłużej niż 2 miesiące.

Środkami uzupełniającymi są wybielające płyny do płukania, nici dentystyczne (o nici warto zadbać nawet wtedy, kiedy niekoniecznie chcemy wybielić zęby) oraz odpowiednie szczoteczki do zębów. Za pastę możemy zapłacić od ok. 5-7 zł do 20 zł. Za płyn – od ok. 10 zł do ok. 20 zł. Opakowanie nici dentystycznych to wydatek mniej więcej 10 zł.

Jak mieć bielsze zęby – produkty, które masz w kuchni

Zęby można również delikatnie rozjaśnić niektórymi produktami spożywczymi, jednak pamiętajmy o tym, by nie przesadzić z ich stosowaniem. Soda, sok z cytryny, kurkuma czy węgiel aktywny często są polecane i mimo tego, że potrafią dać doraźny efekt, nie są bezpieczne dla zębów, zwłaszcza przy częstym stosowaniu. Wyżej wymienione produkty mają silne właściwości ścierne i mogą przyczynić się do osłabienia szkliwa, chociaż wykazują działania bakteriobójcze, oczyszczające, przeciwzapalne.

Bezpieczniejszym wyborem, który pomaga utrzymać bielsze zęby, jest olej kokosowy. Olej kokosowy ogranicza rozwój bakterii oraz odkładanie się płytki nazębnej, a dodatkowo odświeża oddech. Najlepiej działa olej nierafinowany, który charakteryzuje się delikatnym, koksowym smakiem oraz zapachem. Tym produktem warto płukać usta przez 10-20 minut codziennie rano, jeszcze przed śniadaniem (albo codziennie rano i wieczorem). Wystarczy jedna łyżka stołowa.

Trzeba jednak pamiętać, że tego typu sposoby nie zapewnią tak spektakularnych rezultatów jak profesjonalne wybielanie u dentysty. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Obraz
© iStock.com | AndreyPopov
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (59)
Zobacz także