Jak odkamienić czajnik? Domowe sposoby na kamień w czajniku
22.10.2021 09:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Brudny czajnik to zmora każdej pani domu. Istnieją jednak sposoby, które umożliwiają łatwe i szybkie wyczyszczenie czajnika z wszelkich zabrudzeń oraz osadów kamienia. Skąd jednak kamień bierze się w czajniku? Jak odkamienić czajnik? Lepsze są naturalne metody czy środki chemiczne? Sprawdź najpopularniejsze domowe sposoby na odkamienianie czajnika i zapomnij o tym problemie na dłuższy czas.
Skąd bierze się kamień w czajniku?
Wpływ na występowanie osadu na wewnętrznej powierzchni czajnika, grzałce oraz pozostałych elementach konstrukcji ma głównie stan wody, którą lejesz bezpośrednio z kranu do urządzenia, aby ją zagotować. Kamień, który występuje w wodzie kranowej podczas gotowania, znacznie bardziej wytrąca się, a następnie "przykleja" do ścianek komory grzewczej czajnika.
Zjawisko, które ma ogromny wpływ na ilość kamienia w czajniku to twardość wody. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stężenie wapnia i magnezu w wodzie, który podczas gotowania osadza się w komorze czajnika oraz na grzałce. Co ciekawe, takie zjawisko można też zaobserwować na filiżankach np. z herbatą, gdzie pozostaje nieestetyczny osad na ściankach naczynia.
Jak odkamienić czajnik? Stosuj domowe sposoby
Odkamienianie czajnika to bardzo ważna kwestia, o której nie powinnaś zapominać, jeśli chcesz, aby ten był zawsze krystalicznie czysty. Widoczność osadzającego się kamienia rzuca się w oczy szczególnie wtedy, kiedy czajnik wykonany jest ze szkła lub plastiku. Co zrobić, kiedy kamień w czajniku zmienia smak wody? Poznaj kilka popularnych metod jego czyszczenia i pozbądź się kamienia na długi czas.
Ocet z wodą
Dobry sposób na odkamienianie czajnika to stworzenie roztworu z wody i octu. To jedna z najpopularniejszych technik pozwalających na skuteczne odkamienianie sprzętu kuchennego. Wystarczy, że wlejesz zaledwie 250 mililitrów octu oraz nieco wody i zagotujesz całą mieszankę wewnątrz czajnika. Kolejno odczekaj godzinę, wylej roztwór i przegotuj czajnik jeszcze raz, ale świeżą wodą bez octu.
Soda oczyszczona
Nie wiesz, jak odkamienić czajnik sodą? Wystarczy, że wlejesz do jego wnętrza wodę oraz całe opakowanie produktu. Ten sposób jest jednak czasochłonny, ponieważ efekty odkamieniania są najlepsze po odczekaniu około 3 godzin. Co ciekawe, podobne właściwości ma sok z cytryny, dlatego możesz stosować te dwie metody zamiennie.
Odkamienianie czajnika Coca-Colą
To dość nietypowa metoda pozwalająca na skuteczne odkamienianie czajnika w domowych warunkach. Coca-Cola zazwyczaj znana jest z tego, że jest słodkim napojem nadającym się praktycznie na każdą okazję. Warto wiedzieć, że wlewając ją do czajnika wraz z wodą, można pozbyć się wszelkich osadów kamienia. Zagotowanie takiej mikstury w czajniku i odczekanie 30 minut będzie zupełnie wystarczające.
Czy odkamienianie czajnika domowymi sposobami jest bezpieczne dla sprzętu?
Domowe metody na odkamienianie czajnika są całkowicie bezpieczne dla każdego sprzętu domowego, w którym znajduje się osad z kamienia. Twarda woda może negatywnie wpływać na trwałość urządzeń, dlatego warto regularnie je czyścić. Odpowiedzią na pytanie, czy kamień w czajniku może wpływać na smak herbaty lub kawy brzmi krótko – tak. Pamiętaj, że stosując powyższe metody, na pewno w żaden sposób nie uszkodzisz czajnika, a jedynie pozbędziesz się osadów z kamienia.
Co zrobić, kiedy domowy sposób na odkamienianie czajnika nie działa?
Kiedy zawiodły Cię już wszystkie domowe metody, sprawdź, jak odkamienić czajnik w nieco inny sposób. Wykorzystaj w tym celu produkty chemiczne dostępne w wielu sklepach przeznaczone do usuwania kamienia ze sprzętu domowego. Musisz wiedzieć, że dobrej jakości preparat usunie wszelkie osady kamienia z czajnika, przywracając jego blask. Istotne jest jednak to, że są to zazwyczaj substancje chemiczne, które po użyciu trzeba dokładnie wypłukać z urządzenia.
Jeśli nie wiesz, jak odkamienić czajnik, przetestuj, chociażby jedną z powyższych metod, a przekonasz się, że problem zalegających osadów z kamienia wcale nie jest tak dużym kłopotem. Zadbaj o czystość czajnika i innych sprzętów, a także o smak wody i zdecyduj się na odkamienianie czajnika domowymi sposobami.