Jak pielęgnować meble z różnych materiałów

Jeśli lubisz otaczać się pięknymi sprzętami, na pewno zależy Ci na tym, by były trwałe i dobrze utrzymane.<

Jak pielęgnować meble z różnych materiałów

05.04.2005 | aktual.: 06.03.2006 11:54

*Prezentujemy sprawdzone sposoby pielęgnacji mebli. Ich znajomość przyda się w każdym domu. Sprawdź! *
*Ze skóry *Trwałe i mocne, wytrzymają nawet kilkadziesiąt lat. Wymagają jednak starannej i regularnej konserwacji.

  1. Skórzane kanapy i fotele są bardzo eleganckie, ale dominują we wnętrzu, zwłaszcza te klasyczne, w ciemnych: brązowych i czarnych kolorach. Pasują do nich dodatki wysokiej klasy z drewna lub szlachetna ceramika.
  2. W meblarstwie stosowane są głównie skóry cielęce i bydlęce. Ostatnio chętnie wykorzystuje się także miły w dotyku nubuk - czyli skórę cielęcą, która jest specjalnie szlifowana, aby uzyskać aksamitną, miękką fakturę.
  3. Naturalną skórę z powodzeniem może zastąpić sztuczna. Dobrze podrobiona jest nie do odróżnienia. Hitem jest alkantra na poliestrowym spodzie. Powleczona warstwą teflonu jest fantastycznie odporna na plamy.
  4. Mebli ze skóry nie ustawiaj zbyt blisko kaloryferów. Ciepło nadmiernie je wysusza, wtedy mogą szybciej pękać. Natomiast narażone na silne działanie promieni słonecznych mogą się odbarwiać. *Czym czyścić *Kurz lub niewielkie zabrudzenia ścieraj wilgotną, miękką ściereczką. Raz w miesiącu nacieraj meble renowatorami do skóry. Dodatkowo dwa razy w roku wetrzyj w skórę nieco pszczelego wosku, odczekaj dwie godziny i wypoleruj wełnianą szmatką. Renowatory są dostępne w dwu wersjach, do skóry jasnej i brązowej.

*Z wikliny *Są ponadczasowe, pasują do każdego wnętrza. Zdrowe, bo pozbawione chemikaliów.
Mieszkanie z wiklinowymi meblami wydaje się przyjazne, kojarzy z ogrodem, wypoczynkiem. Lekkie meble są praktyczne i bardzo wygodne przy przestawianiu.
Aby wiklinowe meble się nie rozsychały, co 4-5 miesięcy przetrzyj je oliwą z oliwek.
*Czym czyścić *Zabrudzone meble myj ciepłymi mydlinami. Żeby nie żółkły, przecieraj je ciepłą wodą z solą (1 łyżka soli na jeden litr wody).

*Z tkaniny *Mniej trwałe od skórzanych, ale znacznie tańsze - to przesądza o ich popularności.

  1. Sprawdzą się w każdym wnętrzu. Puszyste szenile, miękki aksamit - pasują do mieszczańskich, zaś połyskliwy ryps - do klasycznych.
  2. Na kanapę z tkaniny uszyj pokrowiec, który będziesz mogła zdejmować i prać. Daje on też możliwość kolorystycznej odmiany pokoju.
  3. Spośród tkanin syntetycznych warto polecić mikrofibrę. Ma wiele zalet. Trwała, odporna na plamy i zanieczyszczenia, nie gniecie się.
  4. Jeśli masz w domu zwierzęta, wybierz gładką tapicerkę, do której nie będzie przylegała sierść, na przykład z grubego gobelinu. *Czym czyścić *Zaplamione obicie z tkaniny najpierw dokładnie odkurz, a dopiero potem nanieś preparat. Odczekaj 10-20 min, usuń gąbką. Zanim użyjesz preparatu do tapicerki, sprawdź w jakimś niewidocznym miejscu (np. na tylnej ściance), czy nie odbarwi on tkaniny. Pianki do czyszczenia miękkich wykładzin i tapicerki.

*Z metalu *Lśniące, lekkie stalowe lub ciężkie, ciemne żeliwne meble wnoszą do domu nowoczesną elegancję.
*Czym czyścić *Czyść je wodą z łagodnym płynem do mycia naczyń. Spłukaj i dokładnie wytrzyj do sucha. Jeśli przetrzesz je wodą z sodą, a potem wypolerujesz miękką ściereczką, będą ładnie błyszczały.
Gdy wda się w nie rdza, pomoże Fosol - odrdzewiacz do stali i żeliwa.

*Z plastiku *Tanie, kolorowe, zabawne. Urządzanie nimi wnętrz to prawdziwa przyjemność.
*Czym czyścić *Białe, mocno zabrudzone meble możesz przetrzeć Domestosem, lub Bielinką. Nie używaj ostrych szczotek lub zmywaków, żeby nie porysować powierzchni. W rysach i zadrapaniach zbiera się potem kurz.
Do mycia używaj ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub mydłem w płynie.

Komentarze (0)