Trwa ładowanie...

Jak pomóc osobie, która zemdlała. Trzeba natychmiast zareagować

Tropikalne upały czy ostre słońce, które nawiedziły Polskę – to warunki, które sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba drastycznie rośnie. Wówczas trzeba szybko działać i zachować zimną krew.

Jak pomóc osobie, która zemdlała. Trzeba natychmiast zareagowaćŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d4aqrpa
d4aqrpa

Pierwsza pomoc – omdlenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje: we wszystkich województwach wprowadzono ostatnio drugi stopień zagrożenia w związku z panującymi w Polsce upałami. Oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia.

Długotrwałe przebywanie na słońcu może skończyć się omdleniem. Krótkotrwała utrata przytomności w następstwie niedostatecznego utleniania mózgu, związanego z jego niedokrwieniem, jest groźne dla naszego zdrowia. Jak się w takiej sytuacji zachować?

Medycy radzą: jeśli tylko poczujemy lekkie zawroty głowy, powinniśmy od razu usiąść lub nawet położyć się na równej, twardej powierzchni, z lekko uniesionymi nogami. Trzeba zadbać, aby krew ponownie dotleniła mózg. O ile nie dolega nam nic innego, nie cierpimy na żadne poważne schorzenia, po kilku minutach wszystko powinno już wrócić do normy i powinniśmy poczuć się lepiej

d4aqrpa

W jaki sposób pomóc osobie po omdleniu?

Niezwłocznie powinniśmy sprawdzić, czy osoba poszkodowana oddycha – odchylmy więc głowę poszkodowanego ku tyłowi i nasłuchujmy przez 10 sekund. Powinniśmy usłyszeć w tym czasie przynajmniej 2 oddechy.

Trzeba również zadbać o rozpędzenie tłumu ciekawskich; zależy nam na dostępie do świeżego powietrza. Po kilku chwilach poszkodowany powinien odzyskać świadomość.

Jeśli tak się nie dzieje, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, a osobę, która zemdlała, ułożyć w pozycji bezpiecznej, monitorując jej czynności życiowe do czasu przyjazdu pogotowia.

d4aqrpa

Należy pamiętać, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Choroby, które nasilają się w czasie upałów

d4aqrpa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqrpa