Trwa ładowanie...
d6sdwpc

Jak pomóc osobie, która zemdlała. Trzeba natychmiast zareagować

Tropikalne upały czy ostre słońce, które nawiedziły Polskę – to warunki, które sprzyjają omdleniom. Podczas takiej pogody ich liczba drastycznie rośnie. Wówczas trzeba szybko działać i zachować zimną krew.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najważniejsza jest pierwsza pomoc
Najważniejsza jest pierwsza pomoc (Wikimedia Commons CC BY-SA)
d6sdwpc

Pierwsza pomoc – omdlenie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmuje: we wszystkich województwach wprowadzono ostatnio drugi stopień zagrożenia w związku z panującymi w Polsce upałami. Oznacza, że może stanowić on zagrożenie dla zdrowia i życia.

Długotrwałe przebywanie na słońcu może skończyć się omdleniem. Krótkotrwała utrata przytomności w następstwie niedostatecznego utleniania mózgu, związanego z jego niedokrwieniem, jest groźne dla naszego zdrowia. Jak się w takiej sytuacji zachować?

d6sdwpc

Medycy radzą: jeśli tylko poczujemy lekkie zawroty głowy, powinniśmy od razu usiąść lub nawet położyć się na równej, twardej powierzchni, z lekko uniesionymi nogami. Trzeba zadbać, aby krew ponownie dotleniła mózg. O ile nie dolega nam nic innego, nie cierpimy na żadne poważne schorzenia, po kilku minutach wszystko powinno już wrócić do normy i powinniśmy poczuć się lepiej

Zobacz także: Radiowiec trzymał na linii samobójcę. W międzyczasie jechała do niego pomoc

W jaki sposób pomóc osobie po omdleniu?

Niezwłocznie powinniśmy sprawdzić, czy osoba poszkodowana oddycha – odchylmy więc głowę poszkodowanego ku tyłowi i nasłuchujmy przez 10 sekund. Powinniśmy usłyszeć w tym czasie przynajmniej 2 oddechy.

d6sdwpc

Trzeba również zadbać o rozpędzenie tłumu ciekawskich; zależy nam na dostępie do świeżego powietrza. Po kilku chwilach poszkodowany powinien odzyskać świadomość.

Jeśli tak się nie dzieje, powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, a osobę, która zemdlała, ułożyć w pozycji bezpiecznej, monitorując jej czynności życiowe do czasu przyjazdu pogotowia.

Należy pamiętać, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zobacz także: Przechodnie wolą udzielać pomocy mężczyznom niż kobietom. Boją się oskarżeń o molestowanie

d6sdwpc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Choroby, które nasilają się w czasie upałów

d6sdwpc

Podziel się opinią

Share
d6sdwpc
d6sdwpc