Jak pomóc psu w upalny dzień? Uważaj na zimną wodę
Upały są trudne do zniesienia zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Psy są szczególnie narażone na przegrzanie, a co gorsza, mogą doznać niebezpiecznego udaru. Jak tego uniknąć? Wyjaśniamy.
19.07.2023 13:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W trakcie upału czworonogi tracą całą energię, zupełnie tak jak i my. Zdarza się, że nie chcą nawet jeść czy się bawić, a każdy ich ruch jest wymuszony. Jeśli wspomniane objawy nie przechodzą po kilku godzinach, to znak, że pies mógł się przegrzać. Wyjaśniamy, jak tego uniknąć.
Jak nie doprowadzić do przegrzania u psa?
Pies, niezależnie od pogody, musi wyjść na dwór. Jeśli temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, wyjdź z psem możliwie jak najwcześniej, a następny spacer zaplanuj dopiero wieczorem. Pamiętaj jednak o tym, żeby spacerować z czworonogiem po możliwie najbardziej zacienionych miejscach. Weź ze sobą butelkę z wodą, na wypadek gdyby psu zachciało się pić. Nawodnienie to podstawa, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Nie wlewaj jednak zimnej wody do miski, bowiem pies może doznać szoku termicznego lub może dojść do zapalenia gardła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlatego w czasie upałów warto dać psu mokrą karmę zamiast suchej. Mokra karma składa się w 70 proc. z wody, dzięki czemu pies dodatkowo nawodni swój organizm. Nie można zapomnieć o regularnym wyczesywaniu sierści. Stanie się ona lżejsza, co przełoży się na odczuwanie temperatury przez czworonoga.
Nie wrzucaj na siłę psa do rzeki. To może się źle skończyć
Latem zabieramy nasze psy nad jezioro czy rzekę. Zdarza się, że zwierzaki wskakują do wody, by nieco się orzeźwić. O ile takie rozwiązanie ma sens, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 25 stopni Celsjusza, w przypadku upału może dojść do szoku termicznego, zwłaszcza jeśli woda jest zimna. Dlatego też pod żadnym pozorem nie powinniśmy też wrzucać czworonoga do wody na siłę.
Jeśli chodzi o kąpiele w wannie, można to zrobić, jednak woda powinna być letnia. Do kąpieli nie powinno się używać psiego szamponu, a zwłaszcza myć nim łap. To właśnie na łapach znajdują się gruczoły potowe, dzięki którym psy regulują temperaturę swojego organizmu. Szampon zawiera substancje myjące, które "zdzierają" naturalną warstwę ochronną pokrywającą skórę psa, dlatego nie warto używać go w tym czasie.
Czytaj także: Zaadoptował "psa". Przeraził się, co z niego wyrosło
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl