FitnessJak poprawić pracę tarczycy?

Jak poprawić pracę tarczycy?

Kanadyjskie Stowarzyszenie Medyczne szacuje, że aż 200 mln ludzi na całym świecie cierpi na schorzenia tarczycy. Częściej problem dotyka kobiet. Jaką dietę powinny stosować osoby zmagające się z zaburzeniami pracy tego narządu? Jakie naturalne metody pomogą nam przywrócić równowagę hormonalną? Poznaj 3-stopniowy plan.

Jak poprawić pracę tarczycy?
Źródło zdjęć: © 123RF

16.03.2015 | aktual.: 16.03.2015 12:03

Kanadyjskie Stowarzyszenie Medyczne szacuje, że aż 200 mln ludzi na całym świecie cierpi na schorzenia tarczycy. Częściej problem dotyka kobiet. Jaką dietę powinny stosować osoby zmagające się z zaburzeniami pracy tego narządu? Jakie naturalne metody pomogą nam przywrócić równowagę hormonalną? Poznaj 3-stopniowy plan.

Hormony tarczycy regulują metabolizm. Mają także bezpośredni wpływ na akcję serca, poziom cholesterolu, wagę ciała, energię, napinanie i rozluźnianie mięśni, skórę, włosy, pracę jelit, cykl menstruacyjny, płodność, pamięć, nastrój oraz na inne funkcje organizmu.

Zaburzenia hormonalne mogą objawiać się niedoczynnością tarczycy, której towarzyszy m.in. zmęczenie, senność, przyrost masy ciała, suchość skóry, wypadanie włosów i problemy z koncentracją. Bez odpowiedniej ilości hormonów powrót do normalnej wagi jest niemożliwy. W zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy pomoże sprawdzenie poziomu hormonów TSH, T3, T4 i przeciwciał przeciwtarczycowych.

Co spowalnia pracę tarczycy?

Po pierwsze, powinniśmy dotrzeć do źródła naszego problemu. Należy poznać przyczynę. Niedoczynność tarczycy jest złożoną chorobą, która może wynikać z różnych czynników. Gdy gruczoł nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów, możemy mieć do czynienia z chorobą Hashimoto - przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy.

Jej pracę może zaburzać toksyczny poziom rtęci, który jest wynikiem spożywania ryb zawierających dużą ilość rtęci.

Wysoki poziom estrogenu lub niski progesteronu hamuje czynność tarczycy. Często objawy jej niedoczynności pojawiają się u kobiet po menopauzie lub stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ).

Wysoki poziom hormonu stresu (kortyzolu) może również zakłócać jej pracę, która ściśle reguluje metabolizm. Niedobory substancji odżywczych także nie pozostają bez wpływu na pracę tarczycy. Warto zwrócić uwagę na jod, cynk, selen i tyrozynę, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu.

3-stopniowy plan poprawienia pracy tarczycy

Krok 1: dwutygodniowy plan wyeliminowania nieodpowiednich produktów

Musisz pozbyć się z jadłospisu pokarmów, które zmuszają tarczycę do ciężkiej pracy. Czego należy unikać?

Soja/olej lniany mogą wykazywać działanie podobne do estrogenów, co spowoduje, że tarczyca zacznie wydzielać więcej hormonów.

Surowe warzywa kapustne zawierają goitrogeny — substancje, które hamują wchłanianie jodu przez organizm.

Orzeszki ziemne również nie są wolne do podstępnych goitrogenów, które spowalniają metabolizm.

Ryby o wysokim poziomie rtęci, takie jak miecznik, makrela czy tuńczyk nie wpływają dobrze na pracę tarczycy, dlatego trzeba z nich zrezygnować.

Upewnij się, że nie spożywasz niedozwolonych produktów. Pamiętaj o ograniczeniu kalorii. W czasie przeprowadzania detoksykacji organizmu warto wyeliminować z diety również produkty, które mogą mieć działanie zapalne i alergiczne.

Zapomnieć powinnyśmy o produktach mlecznych, takich jak jogurty, sery, mleko, śmietana, twaróg; o ziarnach, które zawierają gluten (pszenica, żyto, orkisz, jęczmień), kukurydzy, białych ziemniakach, olejach (m.in. roślinnym, sojowym, kukurydzianym, słonecznikowym, z nasion bawełny), alkoholu, kofeinie, białym cukrze i sztucznych słodzikach, owocach cytrusowych (pomarańcze, mandarynki i grejpfruty – dozwolone są cytryny) oraz czerwonym mięsie.

Krok 2: spożywaj przez 14 dni przeciwzapalne pokarmy

Wiemy, czego nie należy jeść. Co zatem spożywać, aby poprawić pracę tarczycy?

Witamina A aktywuje hormony tarczycy. Znajdziesz ją w słodkich ziemniakach lub soku pomidorowym.

Jod jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Szukaj go w wodorostach i rybach.

Tyrozyna jest aminokwasem potrzebnym do produkcji hormonów tarczycy. Znajdziesz ją w mięsie, jajach, serze i roślinach strączkowych.

Selen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jego bogatym źródłem są orzechy brazylijskie.

Aby obniżyć poziom kortyzolu, powinnaś spożywać beztłuszczowy nabiał, m.in. jogurt grecki.

Jakie produkty możesz swobodnie konsumować?

Jedna porcja zbóż i ziemniaków wielkości pięści (ale tylko w drugim tygodniu): proso, ryż, gryka, słodkie ziemniaki.

Nieograniczona ilość warzyw z wyjątkiem kukurydzy. Wszystkie bogate w skrobię warzywa, takie jak dynia, rzepa, buraki, marchew i groch. Dozwolona jest również fasola.

Wskazane są wszystkie owoce oprócz pomarańczy, mandarynek i grejpfrutów.

Garść orzechów i nasion dziennie.

Drobiowe mięso (kurczak, indyk, kaczka, itp.), a także ryby i owoce morza.

Jedna porcja mleka (ale owczego lub koziego), feta (z mleka owczego lub koziego), kozi ser.

Oleje: rzepakowy, lniany, konopny, kokosowy, oliwa z oliwek – tylko takie należy spożywać.

Jaja: zarówno żółtka, jak i białka są dozwolone. Mleko: owsiane, migdałowe i ryżowe mleko jest dobre, pod warunkiem, że nie zawiera cukru.

Krok 3: oszukańczy posiłek

Zdaniem ekspertów można pod koniec drugiego tygodnia zastosować także "cheat meal", czyli oszukańczy posiłek, który jest niezgodny z powyższymi zasadami diety. Powinnaś spożyć go w sposób świadomy i zaplanowany. Ma on istotne znaczenie dla osób cierpiących na niedoczynność tarczycy. Chroni organizm przed głodówką, utrzymuje prawidłowy poziom hormonu T3 i poprawia metabolizm. Najpierw wprowadź go ok. 10-14. dnia stosowania diety, a potem pamiętaj o nim raz w tygodniu.

Tekst na podst. doctoroz.com (ms)/(mtr), WP Kobieta

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)