ModaJak prawidłowo dobrać biustonosz? Zawsze pamiętaj o tych zasadach

Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Zawsze pamiętaj o tych zasadach

Jak prawidłowo dobrać biustonosz? Zawsze pamiętaj o tych zasadach
Źródło zdjęć: © iStock.com | artiemedvedev
Sylwia Ścibak

06.07.2018 12:35, aktual.: 08.07.2018 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prawidłowo dobrany biustonosz to podstawa, o której często wiele pań zapomina. A to przecież od niego zależy codzienny komfort oraz zdrowie. Jak dobrać biustonosz? Oto istotne zasady.

Po pierwsze: rozmiar

Na rozmiar biustonosza składają się dwa wymiary, czyli obwód pod biustem (określany w centymetrach) oraz wielkość miseczki (określana w literach). Żeby wyznaczyć swój rozmiar, trzeba najpierw przyłożyć centymetr krawiecki pod biust, nie mając na sobie żadnego ubrania, stojąc swobodnie i prosto. Rozmiary obwodów wyznaczane są co 5 cm, więc jeśli masz np. 78 cm lub 93 cm, zawsze zaokrąglaj rozmiar do mniejszej wartości (wyjdzie odpowiednio 75 i 90).

Następnie zmierz obwód biustu w jego najszerszym miejscu, mając na sobie gładki stanik, który podtrzyma biust i nie zakłamie wyników. Wielkość miseczki to tak naprawdę różnica między obwodem biustu a obwodem pod biustem. Odpowiadającą tej wartości literkę można sprawdzić w internetowej tabelce rozmiarów.

Po drugie: prawidłowe ułożenie stanika

Źle dobrany stanik jest dobrze widoczny nawet pod luźną bluzką. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jeśli chcesz czuć się komfortowo i wyglądać świetnie, pamiętaj o kilku zasadach.

Błędnie sądzi się, jakoby biustonosz trzymał się na ramiączkach. Dlatego kiedy miseczki zaczynają nam odstawać od piersi, a obwód przesuwać się przy unoszeniu rąk lub wycięciu ciała, wtedy zwykle naciągamy ramiączka, co jest błędem. Biust tak naprawdę trzyma się na obwodzie, więc nawet bez ramiączek musimy czuć się w nim dobrze. Odpowiednio ciasny stanik trzyma się mocno na ostatniej haftce, a jego obwód nie podjeżdża pod łopatki i tworzy równoległy okrąg (nie wygięty łuk). Podobnie jest z przodu: część mostkowa winna oddzielać piersi i ściśle przylegać do ciała. Jeśli odstaje, jest za luźna.

Pamiętaj również o odpowiednim ułożeniu fiszbin oraz piersi w miseczce. Fiszbiny absolutnie nie mogą naciskać na piersi i koniecznie muszą kończyć się na środku pachy. Piersi zaś nie mogą się wylewać poza miseczkę. Jeśli widzisz przy pachach tzw. bułeczki, a stojąc bokiem do lustra zauważyłaś, że piersi nie tworzą równej linii z miseczką i są lekko wybrzuszone, oznacza to, że stanik jest za mały. Jeśli miseczki odstają od piersi i marszczą się, wtedy jest za duży.

Ostatni element, czyli ramiączka. Jeśli możesz je naciągnąć swobodnie na maksymalnie cztery palce zaraz przy ramieniu, oznacza to, że mają prawidłową długość.

W prawidłowo dobranym biustonoszu czujesz się po prostu dobrze i wygodnie, nawet podczas gwałtownych ruchów. Ale jeśli chcesz się upewnić, po powrocie do domu po prostu go zdejmij i spójrz w lustro na odgniecenia po fiszbinach i obwodzie. Jeśli biegną one dookoła biustu i nie nachodzą na niego, wtedy stanik ma odpowiedni rozmiar.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także