FitnessJak przytyć? Dowiedz się, co jeść, żeby przytyć i poznaj diety na przytycie

Jak przytyć? Dowiedz się, co jeść, żeby przytyć i poznaj diety na przytycie

Jak przytyć? Dowiedz się, co jeść, żeby przytyć i poznaj diety na przytycie
Źródło zdjęć: © 123RF
Agnieszka Krasa
28.10.2018 10:31, aktualizacja: 29.11.2018 11:15

Niska masa ciała może wynikać z budowy ciała, trudności z trawieniem pokarmów, zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej diety, długotrwałej i ciężkiej choroby, wyniszczającej organizm. Dieta na przytycie musi uwzględniać kilka posiłków głównych o stałych porach oraz mnóstwo wartościowych przekąsek. To, co jeść, aby przytyć, nie stanowi sztywnego zbioru reguł i zasad, a posiłki nie mogą przestać sprawiać nam przyjemności.

Jak przytyć? Zasady diety na przytycie

Podstawową zasadą w diecie na przytycie jest, podobnie jak w przypadku diety redukcyjnej, konsekwencja. Z niewystarczającym przyrostem masy ciała walczymy dzień po dniu, ale mając świadomość, że wolno nam o wiele więcej, dbajmy również o jakość spożywanych produktów i nie jedzmy byle czego, aby nie pogorszyły się wyniki badań czy też cera.

Zmiana nawyków żywieniowych to proces na stałe, a nie na kilka tygodni czy miesięcy. O zatrzymanie uzyskanych kilogramów trzeba będzie się dalej starać.

Dieta na przytycie musi być różnorodna, kolorowa i zwyczajnie smaczna. Jemy regularne posiłki o stałych porach, zaczynając od obfitego śniadania, a w jadłospisie uwzględniajmy przekąski w postaci suszonych owoców, pestek, pożywnych koktajli.

Bilans kaloryczny w ciągu dnia to nawet 3500 kcal, ale zwiększanie ilości jedzenia zaczynajmy powoli i stopniowo dojdziemy do maksymalnej liczby spożywanych kalorii.

Co jeść, żeby przytyć? Produkty spożywcze

Wszystkie diety na przytycie bazują na produktach wysokokalorycznych oraz pełnowartościowych. Nie chodzi tutaj zupełnie o zjedzenie kilku paczek chipsów naprzemiennie z tabliczkami czekolady. Również alkohol w niczym nie pomoże, gdyż jego spożywanie nie przekłada się ani na przyrost masy ciała, ani tkanki mięśniowej.

Postawmy na pełnotłusty nabiał, a zwłaszcza takie mleko, śmietanę i sery, pełnoziarnistą mąkę, masło, żółtka jaj, miód, oliwę z oliwek, owoce, również te suszone, orzechy, migdały.

Pomogą zupy mleczne, pożywne kanapki, soki owocowe i warzywne, kisiele, budynie, galaretki z domową bitą śmietaną.

Dużo pijmy w trakcie i pomiędzy posiłkami, zarówno wodę niegazowaną, jak i mleko oraz napoje na bazie jogurtów z owocami, słodzone miodem. Dieta na przytycie może być dodatkowo wspomagana odżywkami białkowymi dla sportowców przyjmowanymi w postaci pożywnych napojów wysokoenergetycznych, idealnych do pracy, na uczelnię czy w podróż.

Tabletki na przytycie nie istnieją, ale są inne sposoby, jak przytyć

Internauci często pytają o to, jak przytyć 10 kg w tydzień albo czy można zdobyć tabletki na przytycie. Rozwiewając mity, odpowiadamy, że medykamenty tego typu nie istnieją, a jeśli ktoś nie ma skłonności do tycia i charakteryzuje się przykładowo budową ektomorfika, przyrostu masy takiego rzędu prędko nie osiągnie.

Palenie tytoniu przyspiesza przemianę materii, która po odstawieniu używki powinna sama zwolnić. Często zapominamy, że mięśnie ważą więcej niż tłuszcz, więc indywidualne konsultacje z trenerem personalnym i porady co do ćwiczeń na siłowni także mogą pomóc szybciej przytyć.