Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać psychopatę? Z pozoru normalny facet może okazać się niebezpieczny

Myślisz, że psychopatę można poznać po jego zachowaniu już w momencie pierwszego spotkania? Owszem, czasem jest to możliwe. Częściej jednak problemy psychiczne wychodzą na światło dzienne dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia znajomości, a wtedy bywa już za późno, by po prostu od niej uciec. Oto sygnały na które należy zwrócić uwagę, aby szybko zidentyfikować psychopatę .

Jak rozpoznać psychopatę? Z pozoru normalny facet może okazać się niebezpiecznyŹródło: 123RF
dnfff5h
dnfff5h

Myślisz, że psychopatę można poznać po jego zachowaniu już w momencie pierwszego spotkania? Owszem, czasem jest to możliwe. Częściej jednak problemy psychiczne wychodzą na światło dzienne dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia znajomości, a wtedy bywa już za późno, by po prostu od niej uciec.

Określenie „psychopata” najczęściej przywodzi na myśl seryjnych zabójców, albo przerażające postaci fikcyjne, jak Hannibal Lecter z „Milczenia owiec”.

Jednak dużo bardziej prawdopodobne, a tym samym znacznie bardziej zagrażające jest uwikłanie się w relację, w której osoba jest wykorzystywana, oszukiwana, systematycznie pozbawiana godności i szacunku dla siebie. Wbrew powszechnemu wyobrażeniu psychopata nie zawsze jest przestępcą czy seryjnym mordercą.

Może nim być partner, mąż, sąsiad, kolega z pracy. Łamie prawo moralne poprzez takie zachowania jak zdrady małżeńskie, finansowe i emocjonalne zaniedbywanie rodziny, najczęściej nie naruszając prawa karnego. Poza tym, w społeczeństwie nastawionym na rywalizację, bezwzględność i umiejętność naginania reguł mogą przyczynić się nawet do odnoszenia sukcesów.

dnfff5h

Psychopaci na pierwszy rzut oka są urzekający i zabawni, czym z łatwością mogą zdobyć serce osoby najbardziej w świecie łaknącej miłości. Ich największą bronią jest branie drugiej strony na litość, dzięki której dostają to, czego chcą. Oto oznaki na które należy zwrócić uwagę, aby szybko zidentyfikować psychopatę.

1. Kłamie dla przyjemności

Jego pozorna towarzyskość, życzliwość i optymizm są jedynie środkami do osiągania celów. Inny charakterystyczny objaw to patologiczne kłamstwo. Osoby dotknięte dyssocjalnym zaburzeniem osobowości kłamią dla przyjemności albo „dla hecy”, często bez konkretnego celu.

Psychopata dąży do uzyskania kontroli nad bliskimi. W tym celu korzysta z rozmaitych mechanizmów manipulacyjnych. Może nawet uciekać się do szantażowania otoczenia samobójstwem czy próby odebrania sobie życia, co pozwala mu uzyskać natychmiastowe potwierdzenie, że nadal kontroluje partnerkę lub rodzinę.

Psychopaci żyją tak, jakby istniała wyłącznie chwila obecna. Dążą do natychmiastowego zaspokojenia popędów i potrzeb.

dnfff5h

2. Czarujący, aż do bólu

Jeśli czasem wydaje ci się, że facet jest za bardzo czarujący, coś może być na rzeczy. Psychopaci wykorzystują swój ogromny urok, aby dostać to, czego chcą i manipulować drugą osobą jak marionetką. Urokiem nadrabiają niezdolność do odczuwania prawdziwej czułości. Będzie grał na każdej twojej niepewności.

Jeśli uważasz, że jesteś gruba, powie ci, jak bardzo kocha swoje ciało. Będzie cię bombardował miłością, abyś się od niego uzależniła.

3. Jego sytuacja finansowa lub zawodowa od lat jest mocno niestabilna

Według Herveya Cleckleya, amerykańskiego psychiatry, psychopata to człowiek całkowicie pozbawiony poczucia winy i wstydu, lekceważący wszelkie zobowiązania i normy społeczne.

Nie odczuwa skruchy, choć potrafi doskonale ją udawać. Nie jest zdolny do prowadzenia uporządkowanego życia, brania odpowiedzialności za swoje czyny. Za to każdy swój postępek potrafi usprawiedliwić. Jeżeli zostanie przyłapany na gorącym uczynku, natychmiast przedstawi gotowe uzasadnienie oraz będzie starał się pomniejszyć znaczenie czynu albo uczyni z siebie „prawdziwą ofiarę”. Psychopata nie potrafi spojrzeć na siebie oczami innych ani postawić się na ich miejscu. Obce jest mu zatem uczucie zakłopotania z powodu swoich długów, kłopotów prawnych czy braku pracy.

dnfff5h

Według psychoterapeuty Rossa Rosenberga, bardzo często psychopaci są niezdolni do utrzymania pracy i finansowych zobowiązań. Nie są w stanie trzymać się reguł ustalonych przez przełożonych, dotrzymywania terminów, czy przychodzenia na czas. Jeśli twój facet co chwilę zmienia pracę, powinnaś zacząć dokładnie go obserwować – to nie jest normalne.

4. On jest twoją bratnią duszą

Psychopata spróbuje cię przekonać, że jesteście bratnimi duszami. On kocha wszystkie rzeczy, które kochasz i masz takie same zainteresowania. Jeśli miał trudne dzieciństwo, powie coś w stylu : "Oboje mieliśmy ciężkie chwile”.

5. Jest zaborczy i władczy

Jak twierdzi psycholog Daniel J. Sapen, jeśli facet zbyt szybko chce przenieść wasz związek na wyższy poziom i denerwuje się, gdy ty wolisz zwolnić tempo, powinnaś raczej się z tego związku wycofać. Jego zaborczość i władczość nie wróżą dobrze na przyszłość.

6. Opowiada niestworzone historie

Mitomania to dość poważna choroba psychiczna – chory opowiada wszystkie zmyślone historie, jednocześnie będąc święcie przekonanym, że mówi prawdę. Sama przyznaj, nie można żyć z kimś, kto okłamuje nie tylko wszystkich dookoła, ale i samego siebie. Rozpoznanie mitomana nie jest łatwe, jednak nierealistyczne wydarzenia, o których mówi, powinny być dla ciebie alarmujące.

dnfff5h

7. Gdy ma zły humor wyżywa się na innych

Nigdy nie daje napiwków, wyrzuca śmieci na chodnik i twierdzi, że sprzątanie leży w kwestii miasta, a gdy ma zły humor wyżywa się na innych? Uciekaj!

Doktor Wendy Walsh, ekspert od związków mówi: "Psychopaci myślą, że wszyscy dookoła czekają na ich życiową porażkę, dlatego starają się wydrzeć z tego życia jak najwięcej. W dodatku nie mają poczucia winy i nie odczuwają współczucia".

8. Źle odnosi się do obcych ludzi i zwierząt

Mówi się, że jeśli chcesz poznać kogoś naprawdę, patrz jak traktuje tych, którzy nie mają mu nic do zaoferowania. Dla psychopatów są oni zazwyczaj obiektem kpin lub pogardy.

9. Seks, przygoda i choroba

Kobiety, które były w związkach z osobami dotkniętymi dyssocjalnym zaburzeniem osobowości, początkowy okres znajomości zwykle opisują jako niezapomnianą przygodę, świetną zabawę, czas wypełniony intensywnymi doznaniami. Przy niezwykle atrakcyjnym i uwielbiającym przygody mężczyźnie inni muszą wypadać blado i nieciekawie.

dnfff5h

Psychopatia wiąże się z impulsywnością i dążeniem do doświadczania przyjemności. Zakochana kobieta może to odbierać jako kreatywność i swobodę, nieprzeciętność. Być może partner będzie cudownym kochankiem, jednak wcześniej czy później kobieta zapłaci za tę dobrą zabawę wysoki rachunek. Odkryje bowiem, że nie była partnerką, a jedynie źródłem rozrywki, zaspokojenia seksualnego, pieniędzy. A kiedy źródło się wyczerpie, zaburzony mężczyzna szybko znajdzie nowe.

Niestety, poprzez zdradę psychopata niszczy nie tylko związek, ale często też naraża zdrowie partnerki, która, ufając mężczyźnie, może nie dostrzegać potrzeby stosowania zabezpieczenia. Socjopaci okłamują swoje partnerki co do własnej przeszłości seksualnej. Nie zaprzątają sobie głowy tym, czy narażają je na zakażenie wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, dbają bowiem jedynie o własną przyjemność.

Psychopaci uwielbiają wzbudzać litość, Warto więc zwróicić uwagę na to, ile miał urazów i na jakie choroby cierpiał, A może cudem pokonał raka? Stracił pierwszą żonę w wypadku samochodowym, który pozostawił go z urazem mózgu? Spróbuj sprawdzić jego historie.

10. Przesadna mimika i żywe ruchy rąk

Psychopaci żywo gestykulują znacznie częściej niż niezaburzone osoby. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy mówią o kwestiach dotyczących uczuć i emocji. Oznacza to, że wyrażanie emocji jest niejako ich drugim, wyuczonym językiem.

dnfff5h

Inne charakterystyczne cechy, które powinny zwrócić uwagę i wzmóc czujność, to częste zmiany tematu, ignorowanie niewygodnych pytań. Towarzyszy temu przesadna mimika i żywe ruchy rąk. Wypowiedzi psychopaty często przypominają wielkie przedstawienie, w którym zwodzi nas nie sama treść, lecz sposób mówienia i granie na emocjach odbiorcy.

Psychopata może obiecać kobiecie wszystko. Potrafi mówić to, co ona chce usłyszeć. Jednak jego słowa nie znajdują potwierdzenia w czynach, a wszystkie obietnice okazują się kłamstwem. Jeżeli związałaś się z psychopatą, nie łudź się, że możesz mu pomóc i że dla ciebie się zmieni. Jedyną osobą, której możesz pomóc, jesteś ty sama. Przejmij kontrolę nad swoim życiem i... odejdź.

Na podstawie www.huffingtonpost.com,"Charaktery"/(gabi), kobieta.wp.pl

ZOBACZ:
dnfff5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnfff5h