UrodaJak rozpoznasz przeterminowany kosmetyk?

Jak rozpoznasz przeterminowany kosmetyk?

Jak rozpoznasz przeterminowany kosmetyk?

Zamroź pomadkę i zanurz twardy eye-liner we wrzątku... Jest wiele rad na szybką reanimację starego kosmetyku. Choć czasem brak funduszy zmusza nas do takich zabiegów, wyniki eksperymentów mogą okazać się kiepskie. Podpowiadamy, po czym poznać stary kosmetyk i kiedy należy się z nim pożegnać.

Zamroź pomadkę i zanurz twardy eye-liner we wrzątku... Jest wiele rad na szybką reanimację starego kosmetyku. Choć czasem brak funduszy zmusza nas do takich zabiegów, wyniki eksperymentów mogą okazać się kiepskie. Podpowiadamy, po czym poznać stary kosmetyk i kiedy należy się z nim pożegnać.

W przypadku maskary łatwo ocenić, czy powinnaś się jej pozbyć. Na opakowaniu większości tuszów do rzęs widnieje adnotacja, aby wymieniać je trzy miesiące po otwarciu. Oczywiście maskara maskarze nierówna… Czasem markowy produkt zacznie się osypywać i kruszyć już po miesiącu używania, a tusz za kilkanaście złotych będzie służyć świetnie nawet do pół roku.

Jeśli maskara jest sucha i z trudem nakładasz produkt na rzęsy, należy wyrzucić ją do kosza! Zrezygnuj z tuszu, jeśli zbija się w brzydkie grudki na rzęsach i tworzy na powiekach tzw. „efekt ksero”. Zawsze wymień maskarę, jeśli przeszłaś infekcję, męczy cię alergia lub nie możesz opanować łzawienia oczu.

Tekst za realbeauty.com Zuzanna Menkes/Alp/(kg)

1 / 6

Tajemnicze grudki

Obraz
© 123RF

Lekki podkład o dużej zawartości wody najlepiej wykorzystaj w ciągu sześciu miesięcy. Te gęstsze nie zmieniają właściwości nawet przez półtora roku. Kompakty są jeszcze bardziej długowieczne.

Wybierając fluid, staraj się, aby był w tubce lub w buteleczce z pompką (w słoiczku szybciej się utlenia i zmieni barwę). Co powinno cię zaniepokoić? Zmiana koloru, rozwarstwienie gęstości i pojawienie się grudek. Zastanów się też nad zmianą pudru, jeśli przyjemnie pachnący kosmetyk zmienił zapach.

2 / 6

Róż i bronzer z pleśnią

Obraz
© 123RF

Trwałe kosmetyki, jak róż, puder w kamieniu lub bronzer wytrzymują w formie nawet trzy lata. Nie można tylko dopuścić, by produkt nabrał wilgoci. Kosmetyki pudrowe z czasem zaczynają się kruszyć, a nawet pleśnieją, czego często nie widać gołym okiem.

Zapleśniały puder może powodować łzawienie oczu, podrażniać skórę lub wywoływać alergie. Przechowuj kosmetyki w chłodnym i suchym miejscu. Zawsze starannie zakręcaj słoiczki, tubki i domykaj wieczka, aby nie dopuścić do kontaktu z powietrzem.

3 / 6

Ile żyje pomadka?

Obraz
© 123RF

Pomadki „żyją” od 6 miesięcy do 2 lat. Im więcej tłuszczu lub olejków zawiera pomadka do ust, tym szybciej należy ją zużyć. Zwykle najszybciej psują się te gęste i mocno kryjące.

Lekkie, transparentne, o właściwościach nawilżających będą nam służyć dłużej. Gdy szminka ma dziwny smak lub zapach, nie wahaj się nad pożegnaniem jej. Jeśli widzisz, że błyszczyk w przezroczystym opakowaniu zaczyna się rozwarstwiać, wymień go.

4 / 6

Warstwowa sprawa

Obraz
© 123RF

Lakiery do paznokci zwykle wytrzymują w dobrej kondycji przez rok. Zdarzają się rekordziści, których żywotność jest dłuższa, ale to wyjątki. O przeterminowaniu świadczy zmiana konsystencji, która utrudnia rozprowadzanie.

Gdy lakier robi się coraz gęstszy, ciągnie się niczym guma, a w buteleczce widać, że barwniki się rozwarstwiły - wyrzuć go bez wahania. Istnieją metody pozwalające na reanimację ulubionej emalii (od dodania kropli zmywacza do paznokci lub specjalistycznego preparatu do rozcieńczania starszych produktów), ale są dobre na krótką metę.

5 / 6

Uważaj na kremy chroniące przed promieniowaniem słonecznym

Obraz
© 123RF

Z reguły preparaty chroniące przed promieniowaniem słonecznym można stosować przez jeden sezon. Producenci kremów i mleczek do opalania przestrzegają, że produkty warto przechowywać w cieniu, uważać też, aby do środka nie dostała się zbyt duża ilość powietrza (składniki reagują z tlenem) i wody.

Jeśli krem zmieni zapach lub konsystencję, należy go od razu wyrzucić. Samoopalacze mają bardzo krótką trwałość: do pół roku. Jeśli mają kwaśny zapach, niespójną konsystencję czy dziwny kolor, nie należy ich stosować.

6 / 6

Ważna etykieta

Obraz
© 123RF

Kosmetyki naturalne rzadko służą nam dłużej niż rok. To wynik braku (lub bardzo małej ilości) substancji konserwujących w ich składzie. Zamiennikiem konserwantów są zwykle olejki eteryczne lub alkohole, powstające w wyniku naturalnej fermentacji, np. kwas sorbowy czy benzoesowy.

Tzw. kosmetyki „eko” zazwyczaj nie pachną (lub pachną dość charakterystycznie), dlatego kryterium zapachu nie jest w tym przypadku czynnikiem, który może pomóc rozpoznać stary kosmetyk. W przypadku kosmetyków naturalnych priorytetem jest etykieta z datą ważności.

Tekst za realbeauty.com Zuzanna Menkes/Alp/(kg)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)