Jak sprawdzić, czy biustonosz dobrze leży?
Czy obwód prawidłowo dobranego biustonosza ściśle przylega do ciała? TAK! Prawidłowo dopasowany obwód powinien przylegać do ciała dość ściśle oraz znajdować się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu, równolegle do podłogi.
21.11.2012 | aktual.: 25.02.2013 11:35
Czy obwód prawidłowo dobranego biustonosza ściśle przylega do ciała?
TAK! Prawidłowo dopasowany obwód powinien przylegać do ciała dość ściśle oraz znajdować się na tej samej wysokości z przodu i z tyłu. Nie musi przesuwać się do góry, ale nie powinien także powodować dyskomfortu i uczucia podduszenia. Aby sprawdzić dopasowanie, wykonajmy kilka energicznych ruchów, podskoków, podnieśmy ręce do góry. Jeśli obwód pozostaje na swoim miejscu, oznacza to, że biustonosz jest dobrze dopasowany, a biust uniesiony i podtrzymany.
NIE!Obwód biustonosza podnosi się na plecach w górę. Po podniesieniu rąk, piersi wysuwają się spod pasa dołem. Oznacza to, że obwód jest zbyt luźny i nie zapewnia żadnego podtrzymania. W tej sytuacji jesteśmy zmuszone wielokrotnie w ciągu dnia poprawiać biustonosz ściągając go na plecach. Trzeba także poprawiać spadające ramiączka. Ich skrócenie powoduje podnoszenie się obwodu jeszcze wyżej. Za luźny pas biustonosza może powodować także przesuwanie się fiszbiny od strony pachy na pierś, ponieważ niestabilny obwód nie ustawia jej w prawidłowym miejscu.
NIE! Obwód biustonosza wbija się w ciało, powodując dyskomfort i trudności z oddychaniem oraz powstawanie nieestetycznych fałdek pod i nad pasem biustonosza oraz pod pachami. Zbyt ciasny obwód powoduje także nadmierne naciąganie miseczki do tyłu w stronę pleców i w związku z tym zmniejszenie jej realnej głębokości. Miseczka może się wtedy wbijać w pierś lub biust będzie rozpłaszczony.
UWAGA: Za luźny pas biustonosza, szczególnie u pań z dużym i ciężkim biustem, powoduje, że cały ciężar piersi spoczywa tylko na ramiączkach. Wiele pań ma na ramionach trwałe wyżłobienia. Ponadto ciężki, a nie podtrzymany prawidłowo biust obciąża kręgosłup, wiec źle dobrany obwód to nie tylko kwestia wyglądu i niewystarczającego uniesienia biustu, ale także ważny element profilaktyki.
Czy fiszbiny obejmują całe piersi?
TAK! Fiszbina powinna okalać całą pierś, dolny łuk znajdować się tuż pod piersią, a jej zewnętrzny koniec powinien celować około połowy pachy. Prawidłowo dobrana fiszbina jest niewyczuwalna.
NIE! Fiszbina jest zbyt wąska, nie obejmuje całej piersi. Jej zewnętrzna część wbija się w pierś od strony pachy, co powoduje wypychanie części piersi poza miseczkę. Powodem wbijania się fiszbiny może być za mała miseczka, za luźny obwód lub zbyt wąski łuk fiszbiny.
UWAGA: Nieprawidłowo leżące fiszbiny nie zawsze są skutkiem źle dobranego rozmiaru. Różne osoby przy tym samym rozmiarze mogą potrzebować fiszbin różnej szerokości, długości lub o różnym kształcie łuku. Może się więc zdarzyć, że pomimo prawidłowego rozmiaru, jakiś model biustonosza nie nadaje się dla danej osoby.
Czy końce fiszbin na mostku dotykają ciała?
TAK! Mostek biustonosza (czyli część łącząca miseczki z fiszbinami) przylega do klatki piersiowej rozdzielając piersi.
NIE!Mostek biustonosza odstaje od klatki piersiowej, piersi nie są rozdzielone, a końce fiszbin wbijają się w nie. Nieprzyleganie mostka biustonosza najczęściej jest spowodowane za małą miseczką, jednak mogą także istnieć inne przyczyny. Można tu wyróżnić: zbyt szeroki mostek, krój biustonosza mocno zbierający do środka blisko osadzone piersi, a jednocześnie wysoki mostek.
UWAGA:Nieprzyleganie mostka może wynikać ze specyficznej budowy ciała. Jeśli klatka piersiowa jest zapadnięta, może nie być możliwe dobranie biustonosza tak, aby fiszbiny leżały na ciele. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się bra-fitterki, jak dobrać biustonosz, aby nieprzylegające idealnie fiszbiny nie raniły i nie wbijały się w piersi oraz aby biustonosz dawał prawidłowe podtrzymanie. Czasem rozwiązaniem jest niski mostek biustonosza.
NIE!Końce fiszbin wbijają się w mostek. Często nie można tego zobaczyć, a jedynie poczuć. Mostek biustonosza silnie napiera na klatkę piersiową powodując ucisk i ból. Może to być spowodowane za luźnym lub za ciasnym obwodem albo za dużą miseczką. W niektórych przypadkach, jeśli wykluczymy powyższe przyczyny, należy poszukać biustonosza z niższym mostkiem.
Czy miseczka obejmuje całą pierś?
TAK!Prawidłowo dopasowana miseczka obejmuje całą pierś, linia biustu jest gładka, nie tworzą się "bułeczki", czyli wybrzuszenia nad krawędzią miseczki ani pierś nie ucieka pod pachę. Miseczki nie marszczą się ani nie odstają.
NIE! Pierś nie mieści się w miseczce, tworzy wybrzuszenie nad jej krawędzią. Poza tym w okolicach pachy tworzą się fałdki. Oznacza to, że miseczka jest za mała. W takiej sytuacji należy przymierzyć biustonosz z większymi miseczkami. Za mała miseczka może także powodować wbijanie się krawędzi biustonosza i marszczenie materiału stanika na czubku piersi.
Ponadto za mała miseczka może powodować uczucie, że biustonosz ma za ciasny pas. Jest to najczęściej występujący błąd w dobieraniu biustonosza. Kiedy jest nam ciasno, sięgamy automatycznie po większy rozmiar obwodu, zamiast sprawdzić jak będziemy czuć się w staniku z większą miseczką.
NIE! Pierś "wpada" do miseczki, nie wypełnia jej całej. Krawędź miseczki odstaje lub jej materiał marszczy się. Miseczka jest za duża i nie podtrzymuje piersi, należy przymierzyć biustonosz z mniejszymi miseczkami.
UWAGA: Powyższe objawy niedopasowania mogą wynikać z nieodpowiedniego dla danego biustu fasonu miseczek. Jeśli mimo przymierzenia różnych rozmiarów miseczek występuje jednoczesne przyleganie lub wbijanie się krawędzi miseczki w pierś oraz marszczenie się jej poniżej krawędzi, należy wypróbować inne kroje.
Czy ramiączka są wyregulowane do odpowiedniej długości?
TAK!Ramiączka są lekko napięte, podnoszą i podtrzymują pierś, nie powodując jednocześnie uczucia niewygody, nie wbijają się w ramiona. Pod prawidłowo wyregulowane ramiączko można włożyć palce i lekko odciągnąć je od ciała.
NIE!Ramiączka są za mocno skrócone, podtrzymują biust, ale wbijają się boleśnie w ramiona. Trudno także umieścić palce pod ramiączkiem. Mogą powodować także wbijanie się brzegu miseczki w pachę, ponieważ ramiączko zbyt mocno ciągnie miskę w górę.
NIE! Ramiączka są za długie, nie podnoszą i nie podtrzymują piersi.
UWAGA:Stopień napięcia ramiączek jest także poniekąd zależny od ciężaru piersi. Przy biustach lekkich ramiączka mogą być wyregulowane luźniej niż przy dużych lub ciężkich piersiach. Znaczenie ma także grubość ramiączek. Bardzo wąskie nie są dobre dla każdego, u niektórych pań mogą wbijać się w ramiona niezależnie od dobrze dobranego rozmiaru biustonosza.
Tekst: Anna Dastych, Magdalena Grabarczyk, brafitterki