Jak stosować kurkumę?
11.01.2017 15:49, aktual.: 12.01.2017 17:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kurkuma, inaczej Ostryż Długi lub Szafran Indyjski, należy do starożytnych przypraw pochodzących z Azji. Używana jest zarówno jako przyprawa, jaki i barwnik. Jest ona kłączem rośliny o wyglądzie zbliżonym do imbiru. W sklepach najczęściej odnajdziemy ją w postaci zmielonego proszku. Kurkuma zyskuje na popularności z uwagi na coraz bardziej lubianą w Polsce kuchnię indyjską oraz za sprawą cudownych właściwości zdrowotnych przypisywanych tej roślinie. Z uwagi na intensywnie żółty kolor, początkowo wykorzystywano ostryż jedynie jako barwnik. Z biegiem czasu odkryto jej walory przydatne w kuchni, kosmetyce oraz medycynie.
Kurkuma – podstawowe wiadomości
Osoby stosujące kurkumę regularnie, powinny jednorazowo kupować małe ilości tej przyprawy, ponieważ otwarta przyprawa dość szybko „wietrzeje”. Najlepiej więc przechowywać ją w hermetycznie zamkniętym opakowaniu. Jako dodatek do dań, najlepiej komponuje się z warzywami, mięsem oraz rybami. Nadaje potrawom cierpki smak oraz piękny, złoty kolor. Jest ona głównym składnikiem przyprawy Curry.
Ajurweda – medycyna indyjska a kurkuma
Kurkuma od wieków używana jest w Ajurwedzie, starożytnej medycynie indyjskiej. W dzisiejszych czasach zyskuje popularność także w Europie z uwagi na doniesienia naukowców, którzy doszli do wniosku, że ostryż jest naturalnym antybiotykiem. Wykazuje właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Tak wiele możliwości kryje w sobie ta jedna, niepozorna roślina.
Zastosowanie kurkumy w kosmetyce
Na bazie kurkumy możesz przygotowywać swoje domowe kosmetyki, świetnie sprawdzają się maseczki z jej dodatkiem. Antyoksydanty zawarte w kurkumie spowolnią proces starzenia i wygładzą zmarszczki. Maseczka na jej bazie złuszcza skórę i poprawia jej teksturę, niweluje problemy skórne (trądzik, AZS, łuszczyca, egzema) oraz wyrównuje przebarwienia. Wystarczy odrobinę kurkumy wymieszać z miodem, sokiem z cytryny i nierafinowanym olejem lnianym lub kokosowym i nałożyć na twarz, odczekać 10 minut i delikatnie zmyć.
Kurkuma jako suplement
Osoby chcące stosować kurkumę jako suplement powinny spożywać codziennie łyżeczkę tej przyprawy z dodatkiem odrobiny pieprzu czarnego lub chili pieprz cayenne, które wzmacniają jej prozdrowotne działanie. Taką mieszankę możesz rozpuścić w wodzie i pić codziennie. Popularne jest także sporządzane z dodatkiem kurkumy tzw. złote mleko. Szklankę mleka krowiego lub roślinnego należy połączyć z łyżeczką mielonego ostryżu, łyżką masła klarowanego lub oleju kokosowego. Całość trzeba podgrzać w garnku i wypić, gdy złote mleko będzie jeszcze ciepłe. Jest to na pewno najprzyjemniejszy sposób spożywania kurkumy, ponieważ napój ten jest pyszny i rozgrzewający.