Jak telefony niszczą nasze życie towarzyskie? Poznaj przerażające dane!
Telefon traktujemy jak naszą prawą rękę. Towarzyszy nam niemal wszędzie. Zaczynamy i kończymy z nim każdy dzień, a szukanie telefonu to jeden z najpopularniejszych nawyków. Używamy go, kiedy naprawdę jest nam potrzebny albo, gdy chcemy zabić czas. O ile nie rujnuje to naszych relacji, nie odczuwamy żadnych problemów. Gorzej jednak, kiedy używanie telefonu staje się prawdziwą obsesją, która niszczy nasze relacje międzyludzkie. Najnowsze wyniki badań dają do myślenia.
Jak telefony zawładnęły naszym życiem? Jak wynika z najnowszych danych przedstawionych przez "The New York Times" swoje smartfony sprawdzamy średnio 47 razy dziennie. Zaś osoby pomiędzy 18. a 24. rokiem życia zaglądają do nich aż 82 razy. Te liczby są najlepszym dowodem na to, że bez telefonów nie wyobrażamy sobie życia. Przedstawiamy kilka sposobów, jak "zerwać" z telefonem.
Coraz częściej partnerzy oddalają się od siebie z powodu smartfonów. Powstało już nawet angielskie słowo "phubbing" oznaczające odtrącenie swojej drugiej połówki na rzecz telefonu. Kolejny termin "technoference" oznacza ignorowanie ludzi z powodu innych urządzeń technologicznych. Te niepokojące zjawiska dotyczą przede wszystkim młodych ludzi urodzonych w epoce cyfrowej.
Aby uchronić się przed nimi, postaraj się kontrolować używanie swojego smartfona. Postaraj się odkładać swój telefon na kilka godzin każdego dnia. W czasie spotkań z najbliższymi wycisz go i włóż głęboko do torebki, żeby cię nie kusił. Ponadto za każdym razem, kiedy po niego sięgasz, zastanów się, czy rzeczywiście jest ci w tej chwili potrzebny.
W weekend spróbuj spędzać więcej czasu z dala od technologii. Nie zapominaj też o zasadach savoir-vivre. Kiedy już musisz skorzystać z telefonu w towarzystwie znajomych, poinformuj ich wcześniej o tym.
Polecamy także: Smartfon – najlepszy przyjaciel człowiek