ycipk-2kfwmv

Smartfon – najlepszy przyjaciel człowieka

Nowoczesne telefony mają wiele funkcji, których jeszcze kilka lat temu nie potrafiliśmy sobie nawet wyobrazić. Pozwalają skontaktować się z kimś na drugim końcu świata, wysłać wiadomość do wielu osób w kilka sekund, a dzięki internetowi umożliwiają nieograniczony dostęp do wszystkich wiadomości, jakich potrzebujemy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smartfon – najlepszy przyjaciel człowieka
(WP.PL, Fot: Bolesław Breczko / Sony Xperia XZ)
ycipk-2kfwmv

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, kiedy z domu wybieraliśmy się z discmanem, mapą, numerami telefonów zapisanymi na karteczkach i aparatem fotograficznym? A jeszcze trochę późniejsze, kiedy discmana zastąpiło urządzenie mp3, a notes z telefonami poczciwa, ciężka jak cegła komórka? Teraz ich miejsce zajęły smartfony, a nasz świat nieodwracalnie się zmienił.

Telefon? Nie, komputer osobisty

Dziesięcioletni aparat bez bajerów i smartfon dzieli przepaść wynikająca z zupełnie innych zastosowań i sposobu użytkowania. To nie jest już tylko urządzenie, dzięki któremu możemy porozmawiać z kimś bliskim. To wszystkie konieczne udogodnienia w jednym. Jak wynika z danych z 2016 r. smartfonów używa już 61 proc. Polaków. Niepostrzeżenie rozmowy telefoniczne zeszły na drugi plan, istotniejsze stały się użyteczne aplikacje, obecność w mediach społecznościowych, mapy, nawigacja czy wideo. Dzięki tysiącom aplikacji - darmowych i płatnych - na smartfonie możemy pracować, uczyć się, zrobić własne studio nagrań. Na rynku są już aplikacje, które przetłumaczą tekst z etykiety w obcym języku, nawigacja GPS będzie dobrym przewodnikiem w podróży, przyzwoity aparat w smartfonie z powodzeniem zastąpi cyfrówkę. Przy okazji będzie także podręcznym atelier fotograficznym do obróbki zdjęć. Smartfon przyda się do sprawdzenia zanieczyszczenia powietrza czy pogody, działkowcy sprawdzą fazy Księżyca, biegacze obliczą swoje dystanse, a osoby na diecie liczbę kalorii. Nie tylko nas obudzi, ale także przypomni o zażyciu tabletek czy nawet o piciu wody. To najbardziej dyskretny, ale i konsekwentny asystent. Każdy, kto mimo wcześniejszych oporów, weźmie smartfon do ręki, już po krótkim czasie będzie miał problem, by się od niego odzwyczaić. To jedno z najbardziej użytecznych narzędzi, jakie są dostępne na rynku. By docenić przydatność smartfona, nie trzeba oczywiście korzystać z urządzeń z najwyższej cenowej półki. Już sama swoboda w dostępie do informacji tu i teraz daje wolność i zwyczajnie oszczędza czas, a taką możliwość dają nam nawet aparaty o słabszych parametrach. Jednak technologia idzie do przodu i kolejne aparaty pojawiające się na rynku są coraz lepsze. Ich producenci wsłuchują się w opinie użytkowników, wyposażając swoje produkty w coraz lepsze udogodnienia – poprawiają jakość aparatów fotograficznych, wprowadzają opcje stabilizujące obraz. Coraz więcej z nich jest wodoszczelnych.

ycipk-2kfwmv
Sony Xperia konsekwentnie wypuszcza na rynek kolejny wodoszczelny smartfon. WP
Podziel się

Miłość z wzajemnością

Na świecie ze smartfonów korzystają już ponad dwa miliardy ludzi. Ponad 90 proc. obszaru Polski obejmuje zasięg LTE, a potencjał tej branży jest ogromny. Dla 16 proc. Polaków smartfony są narzędziem bankowości internetowej. W kolejce do cyfryzacji jest cała e-administracja. Trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem e-dowodów, e-praw jazdy. Czy szybko doczekamy czasów, kiedy nasz mały smartfon z powodzeniem zastąpi nam wizyty w urzędach? Szybciej, niż możemy to sobie wyobrazić. Jak obliczono w 2016 r. statystyczny użytkownik smartfona spędził przy nim ponad 20 godzin miesięcznie. W tym czasie oglądał filmy, grał, czytał newsy, był obecny w serwisach społecznościowych. Ludzie wpatrzeni w ekrany tabletów to teraz codzienność w środkach komunikacji miejskiej, na ulicach czy uczelniach. Są badania, z których wynika, że nawet w toalecie nie rozstaje się ze smartfonem 39 proc. polskich użytkowników. Niewiele trzeba czasu, by mały smartfon zdetronizował telewizję jako najważniejszą wieczorną rozrywkę Polaków.

Nie tylko bawią

ycipk-2kfwmv

Smartfon to obiekt pożądania szczególnie najmłodszych. Jak pokazują badania, już przedszkolaki biegle posługują sie dotykowym ekranem. Czy powinniśmy z tym walczyć? My, rodzice nie jesteśmy w stanie odciąć dzieci od świata nowoczesnej komunikacji. Szczególnie wtedy, kiedy sami w nim czynnie uczestniczymy. Dzieci są ciekawe nowości, a smartfon może w tym tylko pomoc. Na smartfonach świetnie sprawdzają się gry edukacyjne czy aplikacje do nauki języków. Dzięki odpowiednim narzędziom zrobimy powtórkę przed klasówką, sprawdzimy swoją wiedzę w testach przed egzaminami. Technologia stwarza nieograniczone możliwości, by wykorzystać naturalną ciekawość i kreatywność dzieci do dobrych celów. Nie tylko do pustej, bezmyślnej rozrywki czy bezrefleksyjnego jeżdżenia palcem po ekranie. Pojawieniu się nowego modelu na rynku towarzyszy gala z oprawą godną największych gwiazd. Newsy zapowiadające zastosowane innowacje i stylistykę rozchodzą się szybciej niż najgorętsze doniesienia. Smartfon na dobre zawojował nasz świat. I nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

_Materiał powstał we współpracy z Sony Xperia _

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2kfwmv

ycipk-2kfwmv
ycipk-2kfwmv