Jak Twoja skóra reaguje na słońce?
Lato, woda, plaża, to najwspanialszy czas na obcowanie ze słońcem. Jednak warto też pamiętać, że promienie mogą być niebezpieczne. Znajdź swój fototyp i dowiedz się jak uchronić się przed negatywnymi skutkami opalania
06.07.2006 | aktual.: 18.06.2012 14:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Każdy z nas ma inną skórę. Inaczej reagujemy na promienie słoneczne. Wszyscy potrzebujemy jednak zabezpieczenia. Dowiedz się jak najlepiej zadbać o Twój rodzaj skóry.
Lato, słońce, plaża, to najwspanialszy czas na obcowanie ze słońcem. Jednak warto też pamiętać, że promienie mogą być niebezpieczne i musimy zdać sobie sprawę z negatywnych skutków nadmiernego opalania takich jak:
Oparzenia słoneczne
Starzenie się skóry
Zgrubienie i suchość skóry
Przedwczesne zmarszczki
Piegi i przebarwienia
Nowotwory skóry (czerniak)
Udar słoneczny
Aby lato pozostało przyjemne, a nasza skóra wyglądała zdrowo i pięknie, warto zapoznać się z rodzajami fototypów i odnaleźć swój. Zastosuj się do porad, a unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji. Wówczas odczujesz tylko dobre skutki opalania (takie też są) - produkcja witaminy D, która jest budulcem kości. Słońce działa antydepresyjnie i poprawia humor, wreszcie, poprawia też ogólną aktywność i dodaje energii.
Znajdź swój fototyp
FOTOTYP I : Włosy rude, jasny blond, oczy niebieskie, karnacja mlecznobiała, lub jasnoróżowa, skóra prawie się nie opala, często występują bolesne zaczerwienienia. Bardzo duża skłonność do oparzeń.
Ochrona: Przez pierwszy tydzień filtr ochronny 25-30. Później, gdy skóra już się oswoi z promieniami, można zmniejszyć ochronę do 15-20.
FOTOTYP II: Włosy - jasny i ciemny blond. Oczy niebieskie, szare i zielone. Karnacja jasna, czasem piegowata. Opala się słabo, może być zaczerwieniona, delikatnie brązowa. Ma dużą skłonność do oparzeń. Skóra dziecka jest zaliczana do tego fototypu!
Ochrona: Na początek filtr 20-25, później 10-15.
FOTOTYP III: Ciemny blond, szatyn. Oczy brązowe, szare, czasem niebieskie. Karnacja oliwkowa. Opala się szybko na złocisty lub brązowy kolor. Niewielka skłonność do oparzeń.
Ochrona: Zaczynamy od filtrów 10-15, następne tygodnie 5-10.
FOTOTYP IV: Brunet lub czarny. Oczy orzechowe, brązowe lub czarne. Śniada karnacja. Opala się na brązowo lub ciemnobrązowo. Praktycznie brak skłonności do oparzeń.
Ochrona: Filtry 5-10 przez pierwsze dni. Następnie 3-5.
Nie zapominajmy o preparatach ochronnych dla dzieci. Poparzenia słoneczne przebyte w dzieciństwie mają bezpośredni wpływ na wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka w wieku dojrzałym. (Badania wykazały, iż oparzenia nawet niewielkiego stopnia, przebyte u dziecka poniżej 12 roku życia, zwiększają 3-4 krotnie ryzyko zachorowania na nowotwór skóry.)
Uwaga nowotwór!
Jedną z głównych przyczyn nowotworu skóry - czerniaka - jest promieniowanie UV. Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Liczba osób zapadających na tę chorobę podwaja się co 10-15 lat! Ilość ofiar śmiertelnych jest znacznie wyższa, niż w przypadku innych nowotworów.
Jak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!
Jak ustrzec się przed tą straszną chorobą?
Osoby pod szczególnym nadzorem
- Fototyp I i II, czyli osoby o jasnej karnacji, rudych, bądź jasnych włosach, które są szczególnie wrażliwe na opalanie
- Osoby, które w dzieciństwie uległy poparzeniu słonecznemu
- Osoby nieprzyzwyczajone do słońca, zasięgające promieni okazjonalnie
- Osoby posiadające dużą liczbę znamion barwnikowych tzw. pieprzyków, ale o charakterystycznym wyglądzie : wielkość powyżej 1 cm, nieregularne brzegi, często uwypuklone w środkowej części. Znamię zabarwione jest niejednolicie - od ciemnego brązu do ciemnego różu
- Jeżeli w rodzinie wystąpiły przypadki czerniaka, należy bardzo uważać i obserwować swoją skórę
- Jeżeli na ciele występuje duża ilość znamion barwnikowych zwykłych (powyżej 100), lub osoba ma znamiona o dużej wielkości, znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.
Niepokojące objawy
Co powinno nas zaniepokoić w znamionach barwnikowych?
- nieregularny kształt i brak symetrii znamienia
- nierówna powierzchnia z uwypukleniami
- nierównomierne zabarwienie
- krwawienie ze znamienia
- istnieją na skórze takie miejsca, w których występowanie znamienia może być bardzo niebezpieczne, gdyż jest narażone na podrażnienia. Podeszwy stóp, powierzchnie dłoniowe rąk, okolice pasa, u kobiet - miejsca drażnione przez biustonosz!