Trwa ładowanie...

Jak uczyć dziecko w domu angielskiego?

Nauka angielskiego w domu może być dla dziecka świetną zabawą. Dzięki zaangażowaniu rodziców maluch ma szansę odkryć, jak wiele możliwości poszerzania kompetencji językowych oferuje współczesna edukacja. Nowoczesne metody poznawania i utrwalania słówek bardzo często bazują na schemacie gry fabularnej i mnemotechnice.

Jak uczyć dziecko w domu angielskiego?Źródło: iStock.com
d6rq4op
d6rq4op

Nauka angielskiego w domu – czy warto?

Znajomość angielskiego należy do najwyżej cenionych kompetencji na rynku pracy, dlatego elementy edukacji językowej są obecne w programach kształcenia już od najwcześniejszych etapów edukacji. Ostatnio wiele mówi się o oswajaniu dziecka z angielszczyzną jeszcze w niemowlęctwie, co znacznie ułatwia mu nabywanie kompetencji lingwistycznych w przyszłości. Wczesne rozpoczęcie nauki języków obcych przynosi bardzo dobre rezultaty, ponieważ dzieci do 6. roku życia błyskawicznie chłoną wiedzę. Rola rodziców w podejmowaniu przez najmłodszych wysiłku edukacyjnego jest nieoceniona. Nauka angielskiego w domu może polegać na pomocy w odrabianiu zadanych przez nauczyciela prac i uzupełnianiu zeszytu ćwiczeń. Dobrze, by bazowała na atrakcyjnych dla dzieci metodach: graniu w gry edukacyjne, oglądaniu filmów i bajek po angielsku, poznawaniu wierszyków oraz piosenek. Naukę taką mogą nadzorować i organizować nawet rodzice, którzy sami nie znają angielskiego.

Ćwiczenia z angielskiego dla dzieci

Ćwiczenia z angielskiego dla dzieci można przygotować samodzielnie, kupić w formie książki albo znaleźć wśród darmowych materiałów edukacyjnych w Internecie. Powinny one zawierać mnóstwo kolorowych ilustracji, łamigłówek, zagadek, quizów, krzyżówek. Kiedy maluch jest zainteresowany treściami edukacyjnymi, motywuje się do pracy i traktuje ją jako formę rozrywki. Ważne, by rozwiązywał zadania często. Kluczem do sukcesu jest systematyczność, która pozwala utrwalać wiedzę bez zbędnego obciążania dziecka. Poświęcenie na naukę angielskiego 15 minut każdego dnia przynosi czasem lepsze rezultaty niż uczestniczenie w półtoragodzinnej lekcji. Aby zmotywować dziecko do regularnej pracy, można zaproponować mu metodę fiszek. Przygotowywanie karteczek z słówkami (z jednej strony zapisanymi po polsku, a z drugiej po angielsku) to fantastyczna zabawa, a wyciąganie fiszek ze słoika i sprawdzanie swojej pamięci podoba się dzieciom ze względu na właściwą im ciekawość. Przechodząc koło szklanego naczynia, za każdym razem zastanawiają się, jaki wyraz wylosują tym razem.

Nauka języków obcych pójdzie łatwiej dzięki podręcznikom, dostosowanym do wieku dzieci. Znajdziesz je na WP radarOkazji.

Gry do nauki angielskiego dla dzieci

Zdobywanie wiedzy nie musi się kojarzyć ze spędzaniem popołudni nad książkami i zeszytami. Bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod nauczania są gry do nauki angielskiego dla dzieci. Bierze w nich udział całe grono maluchów, które nawet nie orientują się, że poprzez zabawę poszerzą swój zasób słownictwa. Gry takie mogą mieć formę narracyjną i polegać np. na nakrywaniu stołu, urządzaniu domu, układaniu ubrań w szafie zgodnie z poleceniami zawartymi w książeczce do nauki języka (elementy ruchome są wykonane z tektury). Mogą również zawierać klasyczną planszę, pionki, kostki, karty i żetony. W grach planszowych do nauki angielskiego zwycięzcą jest ten, kto jako pierwszy dotrze do mety dzięki wyrzuceniu dużej liczby oczek i udzielaniu poprawnych odpowiedzi na pytania – oczywiście po angielsku.

d6rq4op

Nauka angielskiego dla dzieci online

Gry edukacyjne dla dzieci da się również znaleźć w wersji elektronicznej. Powstają z myślą o małych miłośnikach nowych technologii, którzy w wolnym czasie lubią korzystać z komputera, telefonu komórkowego i tabletu. Każdy program do nauki angielskiego oferuje inne możliwości i potrafi zaciekawić nie tylko warstwą fabularną, ale również efektami wizualnymi oraz dźwiękowymi. Gry online są interaktywne, dlatego poprawność wykonywanych przez dziecko zadań zostaje automatycznie sprawdzona. W razie wystąpienia trudności pojawiają się dodatkowe pomoce, a kiedy polecenie okazuje się zbyt trudne, można zajrzeć do klucza z odpowiedziami. Przeszkodą w domowej nauce języka przestaje więc być nieznajomość angielskiego u rodzica. Za ogromną zaletę gier do nauki angielskiego online należy uznać to, że umożliwiają nawiązywanie znajomości z rówieśnikami i rywalizowanie z nimi na polu edukacyjnym. Przez Internet można wymieniać doświadczenia z innymi graczami oraz pobijać kolejne rekordy, które wymagają wykazania się znajomością języka, a także kultury brytyjskiej i amerykańskiej.

d6rq4op
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rq4op