Jak udekorować okno na Boże Narodzenie?

Jak udekorować okno na Boże Narodzenie?

Jak udekorować okno na Boże Narodzenie?
Źródło zdjęć: © iStock.com
21.12.2018 09:24

Nic nie wprowadza w świąteczny nastrój lepiej niż nastrojowe ozdoby. Jak udekorować okno na Boże Narodzenie, by poczuć ducha świąt? To wcale nie takie trudne! Mamy kilka kreatywnych pomysłów.

Dekoracje zimowe na okna – nie tylko szyba i parapet

W okresie przedświątecznym – wzorem rozkochanych w gwiazdce Amerykanów – warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa, jeśli chodzi o dekorację okna w sypialni, kuchni czy salonie. Inspiracji można szukać choćby w coraz piękniejszych witrynach sklepowych, które na święta zaczynają się mienić różnymi kolorami. Klasyka są wzorki do naklejania na szybach oraz bibeloty z motywami świątecznymi poustawiane na parapetach. Niektórzy zawieszają też na oknach specjalne bożonarodzeniowe zasłony i zazdrostki w renifery, choinki i bałwany.

Obraz
© Instagram.com | @as_interior_design,@em.gieer,@willa_soittila

To jednak nie wyczerpuje możliwości, jakie dają okna, po zmroku stające się podziwianą przez przechodniów wizytówką całego domu. Na popularności zyskują girlandy – zwłaszcza świetlne. To dzięki nim szyba jest nastrojowo oświetlona. Piękne zimowe dekoracje na okno tworzą też małe wieńce adwentowe zaczepione na klamce lub zawieszone na ścianie w pobliżu otworu okiennego. Do dekoracji okna zalicza się wszystko, co zostanie ustawione w pobliżu, a więc także przytulne kąciki dla zapalonych czytelników, gdzie nie może zabraknąć całego mnóstwa świątecznych poduszek ani miejsca do postawienia filiżanki z herbatą.

Z czego można zrobić dekoracje na okna?

Jako materiał do udekorowania okna da się wykorzystać praktycznie wszystko, co zostanie po ubieraniu choinki czy przygotowywaniu stroików świątecznych: łańcuchy, bombki, światełka i koraliki dekoracyjne. Najłatwiej zaczepić je do karnisza w ten sposób, by swobodnie opadały na szybę, tworząc coś w rodzaju świetlistej kurtyny. Taka aranżacja okna sprawia, że nie jest już potrzebna zasłona ani tym bardziej firana.

Obraz
© Instagram.com | @sebech.living,@inet_family,@nadine_p_30

Minimaliści wolą jednak specjalne dekoracje świąteczne na okno, które można kupić w sklepach z wyposażeniem wnętrz. To przede wszystkim trójwymiarowe gwiazdy i śnieżynki wypełnione światełkami ledowymi, a także lampiony w kształcie domków. W połączeniu z nimi świetnie wyglądają stroiki wykonane z pachnących gałęzi drzew iglastych, świeczniki w przezroczystych słoikach oraz szklane wazony i butelki wypełnione drobnymi światełkami na baterie.

Obraz
© Instagram.com | @natm_housetohome,@tatalosevaa,@_justynaniko_

Efektownie przystrojone okno można jednak mieć bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Starym i sprawdzonym sposobem na dekorację świąteczną są wycinanki z papieru, do przygotowywania których chętnie angażują się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Alternatywę dla takich własnoręcznie wycinanych witraży stanowią kolorowe ozdoby z filcu i szydełkowe zawieszki, chętnie wybierane zwłaszcza przez miłośników rękodzieła artystycznego]. Ci, w których drzemie artystyczna dusza, mogą również spróbować malowania po szybie specjalnymi farbami i zmywalnymi pisakami. Zarówno ornamenty, jak i malunki świąteczne potrafią zrobić naprawdę duże wrażenie. Są oczywiście również gotowe naklejki na okna – idealne dla spóźnialskich, którzy dzień przed Bożym Narodzeniem nie mają jeszcze dekoracji okna.

Obraz
© Instagram.com | @ksenia_piskareva,@bpnymark,@erzsebetibolya,@mybigwhiteoldhouse