Trwa ładowanie...

Życzenia świąteczne – Boże Narodzenie

Wielkimi krokami zbliża się dzień, kiedy zewsząd docierają do nas życzenia świąteczne. Boże Narodzenie to okazja do tego, by uczynić miły gest i dać wyraz swojej pamięci nie tylko o członkach najbliższej rodziny, z którymi zasiądziemy przy wigilijnym stole, ale również o przyjaciołach czy współpracownikach. Dlatego tradycja rozsyłania życzeń jest ciągle żywa i należy do nieodłącznych rytuałów współtworzących magię świąt. Co wybrać: zabawny wierszyk czy kilka słów płynących prosto z serca? Szukamy bożonarodzeniowych inspiracji.

Życzenia świąteczne – Boże NarodzenieŹródło: iStock.com
dsiq2hs
dsiq2hs

Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie – tradycja i savoir-vivre

Składanie życzeń na Boże Narodzenie nierozerwalnie wiąże się z zanikającym już zwyczajem kolędowania – w pierwotnym rozumieniu tego słowa. Kolęda dawniej oznaczała podarunek, jaki otrzymywano za zaśpiewanie świątecznej pieśni z życzeniami. Grupy kolędników od XV wieku chodziły od domu do domu, witając sąsiadów słowami: "Na szczęście, na zdrowie, na ten Nowy Rok". Życzenia bożonarodzeniowe od zawsze dotyczyły wartości uniwersalnych (zdrowia, dostatku, pomyślności):

"Aby was nie bolała głowa ani bok.
Aby wam się rodziła i kopiła
Pszenica i jarzyca, żytko i wszystko,
Abyście mieli w każdym kątku po dzieciątku,
W stodole, na polu, w oborze co daj Panie Boże."

Dziś składanie sobie życzeń jest kulminacyjnym momentem wieczerzy wigilijnej i towarzyszy przełamywaniu się opłatkiem. Wielu poprzestaje na schematach: "Szczęścia, zdrowia, pomyślności..." lub po prostu "Wesołych Świąt", którym nie przypisuje się już większego znaczenia, bo służą wyłącznie uhonorowaniu tradycji.

dsiq2hs

Najpiękniejsze życzenia świąteczne – odbierane jako prawdziwie szczere – wyrażane są własnymi słowami, poszukiwanie oryginalności może zaś prowadzić na manowce. By nie złamać świątecznego savoir-vivre'u, warto wystrzegać się żartów, które mogłyby kogoś urazić (zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z różnicą pokoleniową czy różnicą charakterów) oraz życzeń związanych z czyimiś "niedostatkami" ("żebyś wreszcie znalazła sobie faceta/porządną pracę"). Złotym środkiem jest wykorzystanie uniwersalnej formuły tak, by udało się uniknąć banału:

"Życzę ci zdrowia, dużo pomyślności w nadchodzącym roku, spełnienia najskrytszych marzeń i mnóstwo uśmiechu każdego dnia."


"Niech magiczna moc tego wigilijnego wieczoru przyniesie ci spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje cię pomyślnością i szczęściem."


"Wszystkiego, co w życiu najważniejsze: miłości, zdrowia, oddanych przyjaciół oraz sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Wiary w to, że nawet najskrytsze i najbardziej nierealne marzenia mogą się spełnić oraz wytrwałości w dążeniu do celu."

dsiq2hs

Życzenia świąteczne – SMS, kartka czy media społecznościowe?

Pozytywnym znakiem czasów jest to, że mamy dziś do wyboru co najmniej kilka sposobów na rozsyłanie życzeń świątecznych. Niestety, Boże Narodzenie to okazja sprzyjająca robieniu tego na masową skalę, przez co życzenia takie mogą wydawać się pozbawione autentyczności. Aby uniknąć negatywnego wrażenia, warto nieco spersonalizować przekaz lub włożyć w składanie życzeń na odległość nieco więcej wysiłku, np. przesłać kartkę lub wykonać telefon. Jednak nawet SMS czy wiadomość otrzymana przez media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter) potrafią sprawić radość – lepiej wybrać taką formę komunikacji niż zrezygnować z życzeń świątecznych na Boże Narodzenie. Aby ocieplić relacje lub odnowić zaniedbaną znajomość, czasem wystarczy skierować do kogoś kilka miłych słów:

"Na zbliżające się świąteczne dni wielu radosnych chwil w gronie rodzinnym, a w Nowym Roku wiary w lepsze jutro życzy..."


"Na Święta składam Wam życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Kolejny zaś rok niech będzie dla Was czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń."


"Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że może z niej uczynić Betlejem. Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce, że może przyjąć nowo narodzoną miłość... Do tego wystarczy tylko wiara i nadzieja, a miłość przyjdzie sama... Radosnych Świąt!"


"Aby nowo narodzony Chrystus obudził w nas to,
co jeszcze uśpione, ożywił to, ci już martwe.
Niech światło Jego słowa prowadzi nas przez życie do wieczności."

dsiq2hs

Życzenia świąteczne firmowe (biznesowe)

Świąteczne życzenia w formie oficjalnej są wyrazem życzliwości między współpracownikami. Tradycja i dobre obyczaje nakazują, by zarząd złożył je swoim podwładnym oraz partnerom biznesowym. Oto uniwersalne przykłady:

"Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku wraz z podziękowaniami za dotychczasową współpracę przesyła..."


"Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy wszystkim naszym Klientom, Partnerom i Sympatykom szczęścia, spokoju oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i sukcesów w pracy zawodowej."


"Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery, ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr. Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia, a także poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok."

dsiq2hs

Życzenia świąteczne dla chłopaka/dziewczyny

Walor wyjątkowości powinny mieć życzenia świąteczne przeznaczone dla ukochanej osoby, która Boże Narodzenie będzie spędzać gdzie indziej niż my. Chłopakowi lub dziewczynie można wysłać oryginalny wierszyk świąteczny z wyrazami ciepłych uczuć:

"Gdy nadejdzie czas Wigilii i opłatek weźmiesz w ręce,
choć ja będę gdzieś w oddali, z Tobą zawsze moje serce.
Gdy przełamiesz ten opłatek,
o mnie wspomnij na ostatek.
Ja życzenia ślę Ci stąd i wesołych życzę świąt."


"Gdy pierwszą gwiazdkę ujrzysz na niebie,
wspomnij tych, co kochają Ciebie.
Gdy pierwsza zgaśnie, a druga zabłyśnie,
niech Cię aniołek ode mnie uściśnie
I złoży serdeczne życzenia
z okazji Świąt Bożego Narodzenia!"


"W ten wigilijny dzień utęskniony,
kiedy w kościele biją dzwony,
a pierwsza gwiazdka błyska na niebie,
moje życzenia płyną do Ciebie.
Lecz jakie złożyć mam Tobie życzenia,
by warte były Twego westchnienia?
Sukcesów w życiu, ciepła w miłości,
dużo uśmiechu, wiele radości.
Spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń,
samych przyjaznych w Twym życiu zdarzeń.
Niech ten wyjątkowy w roku dzień,
odsunie na zawsze Twe troski w cień.
I niech się śmieje do Ciebie świat,
blaskiem szczęśliwych i długich lat."

dsiq2hs

Życzenia świąteczne dla przyjaciółki

Chęć podkreślenia przyjacielskich relacji skłania do poszukiwania wyjątkowych życzeń świątecznych. Boże Narodzenie – jako prawdziwie magiczny czas – sprawia zaś, że powstaje wiele pięknych wierszy, którymi można podzielić się z bratnią duszą:

"Niech w święta w Twym domu zagości
mądrość i zgoda, uśmiech i dostatek.
Niech przez cały rok nie braknie miłości!
Przesyłam uściski i biały opłatek."


"Małą gwiazdkę przed świętami
Przyjmij proszę z życzeniami
Może spełni się marzenie
Białe Boże Narodzenie
Lub gdy przyjdzie Ci ochota
Niech to będzie gwiazdka złota
Bo gdy spada taka z nieba
Wtedy zawsze marzyć trzeba
No, a jeśli tak się zdarzy
Że srebrzysta ci się marzy
Możesz także taką zdobyć
I choinkę nią ozdobić
Gwiazda gwiazdce zamrugała
I choinka lśni już cała
Naszych marzeń jest spełnieniem
Bo jest piękna jak marzenie
A pomarzyć czasem trzeba
Każdy pragnie gwiazdki z nieba"

dsiq2hs

Życzenia świąteczne dla dzieci

W okresie świątecznym nie wolno zapominać o najmłodszych, którzy czują największą radość z dzielenia się wierszykami bożonarodzeniowymi. Inspirujących przykładów takich krótkich życzeń dla dzieci można znaleźć całe mnóstwo:

"Renifer Rudolf już grzeje kopyta,
Mikołaj w pośpiechu prezenty chwyta,
niech wszystkie smutki wnet pójdą w kąt,
ja dziś Ci życzę Wesołych Świąt!"


"Niech te Święta tak wspaniałe
będą jakby z bajek całe,
niechaj gwiazdka z nieba leci,
niech Mikołaj tuli dzieci,
biały puch niech z góry spada,
niechaj piesek w nocy gada,
niech choinka pachnie pięknie,
no i radość będzie wszędzie!"


"Życzę Ci Drogi Aniołku,
byś spełnienie marzeń znalazł w Mikołaja worku!
Byś z radością wyczekiwał na pierwszą gwiazdkę na niebie.
Wesołych Świąt od … dla Ciebie!"

dsiq2hs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsiq2hs